bagirsak.gen.tr https://www.bagirsak.gen.tr Bağırsak, Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bagirsak.gen.tr Thu, 21 Mar 2013 00:00:00 +0000 Wed, 29 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Bağırsak Delinmesi https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-delinmesi.html Sat, 10 Nov 2018 04:03:24 +0000 Bağırsak delinmesi, oldukça ciddi bir patolojidir. Zamanında doğru şekilde tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçları olabilir. Bu sorun yenidoğanları bile etkileyebilir. Bağırsak delinmesinin ilk belirtileri fark edilir edilmez ta Bağırsak delinmesi, oldukça ciddi bir patolojidir. Zamanında doğru şekilde tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçları olabilir. Bu sorun yenidoğanları bile etkileyebilir. Bağırsak delinmesinin ilk belirtileri fark edilir edilmez tanı ve tedavi için bir doktora danışılması gerekir.Bağırsak delinmesi kısaca bağırsak içeriğinin karın boşluğuna akmasına yol açan mukoza zarının delinmesi olarak tanımlanabilir. Patolojinin ilk belirtilerinde karındaki acı giderilmeye çalışılmadan hemen bir doktora başvurulmalıdır. Bu sorun çocukluk ve ergenlik döneminde nadir görülür. 

Bağırsak delinmesi neden olur

Bunun başlıca nedenleri arasında ince bağırsak duvarında kopma, yaralar, karın boşluğundaki künt yaralanmalar, keskin bir nesnenin yutulması gibi etkenler olabilir. Bunun dışında bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan perforasyon da bağırsak delinmesine yol açabilir. Genellikle kolit, divertikül, AIDS, onkolojik ve enfeksiyöz hastalıklar, inflamatuvar süreçlere bağlı olarak bağırsak delinmesi olabilir.

Yenidoğan bebeklerde ise genellikle konjenital patolojilere ya da anormal fetal gelişim performasyona yol açabilir. Kolonoskopi de yenidoğan ve yetişkinlerde bağırsak delinmesi nedeni olabilir. Kolonoskopi sırasında kolona prop takılmaktadır. Bunun deneyimli olmayan bir doktor tarafından yapılması bağırsağa ve bağırsak duvarlarına hasar verebilir. Bunun dışında kolonoskopi yapılırken bağırsaklardaki poliplerde alınabilir. Bu bağırsak duvarında yanmaya, ileri aşamada da nekroza, ardından rüptüre yol açabilir.

Bağırsak delinmesi belirtileri

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı bağırsak delinmesi belirtileri çoğunlukla 2-3 gün içinde ortaya çıkar. Doktora yapılan kolonoskopi hakkında da bilgi verilmelidir. Bu sayede teşhisin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Bağırsak delinmesi belirtileri duvarlardaki kopma alanına göre değişiklik gösterebilir. Ancak ortak belirtiler arasında aşağıdaki bulgular olabilir.
 • Kaburgaların alt kısmında yan ağrısı, ağrının şiddeti omuza kadar etkili olabilir.
 • Periton gerginliği, karın boşluğunda ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • Vücutta genel sıcaklık artışı
 • Dışkıda ve idrarda kan olması, ishal, nabız zayıflığı, kalp çarpıntısı
 • Zehirlenme belirtileri
 • Bağırsak hareketlerinin olması
 • Bazı hallerde çevre dokuları etkileyen periton iltihabının gelişmesi bağırsak delinmesi belirtileri arasında olabilir.
Bağırsak içeriğinin mesaneye girmesi halinde idrarda dışkı maddesi görülebilir. Hastanın muayenesi sırasında doktor tarafından karaciğer palpe edilebilir. Hasta ağrının şiddetiyle nefes alamaz halde olabilir. Bazı hallerde şişkinlik hissi olabilir. Yenidoğan bebeklerde cilt soğuk ve kuru olur. Daha çok soluk grimsi renk hakim olur. Kuma içeriğinde safra olur. Yenidoğan bebeklerde bağırsak delinmesi nedeniyle ölüm oranı oldukça yüksektir. Bu yüzden acilen doktora gidilmelidir.

Bağırsak delinmesi nasıl teşhis edilir

Bağırsak delinmesi teşhisinde hastalara önce harici muayene yapılır. Bunu genel tanı testleri, bağırsak için bilgisayarlı tomografi, röntgen gibi tetkikler yapılarak peritondaki gaz varlığı tespit edilmeye çalışılır. Kolonoskopi bağırsak delinmesinin bir nedeni olabilir. Bu yüzden kolonoskopi yapılan hastaların bunu doktora bildirmesi gerekir. Eğer kolonoskopi sırasında bağırsakta delik oluşmuşsa başka tanı testleri yapılmaz.

Bağırsak delinmesi tedavisi, bağırsak delinmesi ameliyatı

Bağırsak delinmesi teşhisi konulan hasta için acilen ameliyat hazırlığı yapılır. Bu sorundan kurtulmanın tek yolu bağırsak delinmesi ameliyatı yapılmasıdır. Ameliyata hazırlık süreci bağırsak duvarındaki kopmaya, hastanın durumuna bağlı olarak 2-4 saat devam eder. Ameliyatta genel anestezi uygulanır.Hastanın karın boşluğundan]]> Bağırsak Şişkinliği https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-siskinligi.html Sat, 10 Nov 2018 07:57:52 +0000 Bağırsak şişkinliği, oluşmasının en yaygın sebeplerden biri de düzensiz sindirimdir. Sindirim sistemi hatasız çalışırken besinler bazı kimyevi tepkiler neticesi bileşenlerine ayrılır. Beden düzgün bir biçimde sindir Bağırsak şişkinliği, oluşmasının en yaygın sebeplerden biri de düzensiz sindirimdir. Sindirim sistemi hatasız çalışırken besinler bazı kimyevi tepkiler neticesi bileşenlerine ayrılır. Beden düzgün bir biçimde sindirim işlemini gerçekleştiremez ise sülfür detaylı gazlar üretilir ve bağırsak kanalında birikir. Bu gazlar bağırsak kanalını gererek ağrılı karındaki şişkinliklere neden olabilir. 

Çoğu birey gün içerisinde aşağı yukarı 14 defa gaz çıkarır. Karındaki gazı genellikle kokusuz durumda olan, karbondioksit, oksijen, nitrojen, hidrojen ve bazı durumlarda de metan gazları meydana getirir. Gazın nahoş kokusunu ise kalın bağırsakta bulunan bakterilerin meydana getirdiği sülfürdür. Yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklarda meydana gelen sindirimsel sistemimizdeki gazın 2 kaynağı bulunur. 
 • Kalın bağırsakta normalde bulunan zararsız bakterilerin birtakım sindirilmemiş gıdaların bozulma yapması ile meydana gelen gaz hava yutma (aerofaji) mide gazının en yaygın sebebidir. Her birey yerken veya içerken bir miktar hava yutar. Çabuk yiyip içen, sakız çiğneyen, sigara içen ve uyumlu olmayan(gevşek) protez diş kullananlarda ise normalden fazla hava yutulması olur.  
 • Sindirilmemiş gıdanın bozulması, insan vücudu birtakım karbonhidratları (şeker, nişasta) ve birçok fazla gıdada yer alan lifleri ince bağırsaklardaki enzimlerin yetersizliği veya yokluğu nedeniyle sindiremez. Karındaki şişkinliğinin en başta mide gazı ve pek çok başka nedeni olabilmektedir. Bu nedenle gerçek rehabilitasyonu yürütebilmek gerçek nedenin ortaya çıkarılması önemlidir. 
Bağırsak ŞişkinliğiBağırsak şişkinliğine neden olan gazlar şu nedenlerle ortaya çıkabilir: 
 • Laktoza intolerans 
 • Hassas bağırsak sendromu 
 • Gıda alerjileri 
 • Gaz üreten gıdalar 
 • Fasulye 
 • Brokoli, brüksel lahana, soğan, enginar ve kuşkonmaz 
 • Armut, elma ve şeftali benzeri meyveler 
 • Tam buğdaylılar ve buğday kepeği 
 • Meşrubatlar 
 • Süt ve süt mahsulleri 
 • Sorbitol ve fruktoz benzeri suni tatlandırıcılar 
Bağırsak şişkinliğinin nedeni sadece gaz yapımı değildir. Şişkinlikle birlikte ağrı ve rahatsızlığa neden olabilen öbür nedenler şunlardır: 
 • Aşırı yeme 
 • Bağırsak kanalında kısmi tıkanıklıklar 
 • Kabızlık 
 • Menstruasyon ve menstruasyon öncesi baskı sendromu 
 • Bağırsakta parazit 
 • Kalın bağırsakta hastalık
 • Menopoz 
Bağırsak şişkinliği Teşhisi 

Bağırsak şişkinliğinin nedenini saptamak amaçlı hekim aracılığıyla pek çok test yapılır. Önce hekim hastanın tıbbi geçmişini alır ve belirtilerin belli bir süre olup olmadığını tanımlamak amaçlı bazı fizyolojik testler yapar. Hekim belirtilerin belli bir süre olduğuna kanı getirirse sebebin bazı alışkanlıkların değiştirilmesiyle çözülebilecek gaz artışı olduğuna tanı eder. Alternatif olarak belirtilerin devamlı meydana geldiği anlaşılırsa neden bir sindirimsel hastalık, karındaki bölgesi uzuvların genişlemesi, karındaki kısmında toplanan sıvılar, obezite veya tümörler olabilmektedir. 
Bağırsak şişkinliğinin nedenini kesin olarak saptama etmek amaçlı ek olarak ayrıntılı olarak şu testler yapılır: 
 • Hava veya gaz birikimini tanımlamak amaçlı karın bölgesinden röntgen çekilir. 
 • İnce bağırsakta bir hasar olup olmadığını tanımlamak amaçlı ince bağırsak röntgeni çekilir. 
 • Gastrik boşaltma uygulanır ve midenin sindirimsel becerisi ölçülür. 
 • MR, ultrason ve tomografi taramaları ur olup olmadığını, genişleyen karın bölgesi uzvu olup olmadığını ve abdominal sıvı/akışkan olup olmadığını ortaya çıkarır. 
 • Emilim ve sindirimdeki bozukluğu saptayan tetkikler yapılır. Bağırsak içindeki yağda artış varsa sindirimsel hastalığının belirtisidir. 
 • Metan/hidrojen solunum testleri bir yeme y]]> Bağırsak Bozukluğu https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-bozuklugu.html Sat, 10 Nov 2018 11:48:54 +0000 Bağırsak bozukluğu; topluma oranla%15-20 lere kadar varan bir bağırsak sendromudur. Yetişkin ve çocuklarda sık olmakla beraber uzun süreli olmazlar. Uzun süreli olan bağırsak rahatsızlıkları için mutlaka bir doktora görünmek Bağırsak bozukluğu; topluma oranla%15-20 lere kadar varan bir bağırsak sendromudur. Yetişkin ve çocuklarda sık olmakla beraber uzun süreli olmazlar. Uzun süreli olan bağırsak rahatsızlıkları için mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Bağırsak bozukluğu bir hastalık gibi sayılmasada günlük hayatta yapılan aktiviteleri büyük oranla kısıtlar.  Hastaların yaşam kalitesini ciddi anlamda çok düşürür. Önde gelen sebeplerinden olan stres ve depresyon beraberinde gelen huzursuzlukların yüksek olduğu dönemlerde ortaya çıkan bu durum bağırsakları etkileyeyebilir. Artan baş ağrısı ishal ve kabızlık gibi dışkılama da değişiklik gösteren ve bunun yanında farklı semptomları beraberinde getiren fonksiyon bir rahatsızlıktır. Toplumda fazla rastlanmamasına rağmen, hastalar bu durumda sanki normal bir durum gibi hastaneye gitmekten kaçınırlar. İşine ve okula gitmeyen Hastaların şikayetleri arasında bağırsak bozuklukları başta gelmektedir.  Bağırsak hastalıkları arasında en sık doktora müracaat edilen rahatsızlıkların başında  geliyor. Gerçek anlamda bir hastalık olmamasına rağmen hastaları olumsuz yönde etkiliyor.

  Bağırsak bozukluğu sorunu yaşayanlar nasıl beslenmelidir:
  • Az az sık sık yemek etmelidir 
  • Öğünlerini  atlamadan düzenli olarak beslenmelidir 
  • Spor ve egzersiz tavsiye edilir 
  • Stres ve depresyondan uzak durulmalıdır 
  • Alkol alımının  bırakmasıdır
  •  Lifli gıdalar tüketmek gerekir . 
  • Muz ve şeftali gibi yiyecekler ishali önler
  • Leblebi ve tuzlu kraker iyi gelir
  • Asidi kaçmış gazlı içecekler
  • Yoğurt ve ayran tüketimi iyi gelir
  • Vücudun kaybettiği tuz ve suyu kazandıran yiyecekler yemek gerekli.
  • Bol bol su tüketmek gerekir.  
  Bağırsak Bozukluğu Bağırsak bozukluğu olanlar nelerden kaçınmalı:
  • Öğün atlamaktan kaçının 
  • Kahve ve kafein içeren içeceklerden uzak durulması gerekir 
  • Gazlı ve asitli içeceklerden uzak durun 
  • Süt ve süt ürünlerinden uzak durun ( yoğurt hariç)
  • Dondurma ve sütlaç tan uzak durun.
  • Çikolatalar ve aşırı baharatlı gıdalardan uzak durun
  • Stres, huzursuzluk ve uykusuzluktan kaçının
  • Birden ve fazla yemekten kaçının
  • Enfeksiyonlar, ilaçlar ve antibiyotik kullanımından 
  • Mevsimsel değişiklikler ve soğuk havadan doğacak üşütme.
  ]]>
  Bağırsakta Ağrı https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsakta-agri.html Sat, 10 Nov 2018 18:29:37 +0000 Bağırsakta Ağrı, Karın bölgesi, çok genel bir bölge olduğundan dolayı karın ağrılarının neden kaynaklandığının tespit edilmesi zor olabilmektedir. Aynı zamanda karında çok çeşitli organlar bulunduğundan dolayı d Bağırsakta Ağrı, Karın bölgesi, çok genel bir bölge olduğundan dolayı karın ağrılarının neden kaynaklandığının tespit edilmesi zor olabilmektedir. Aynı zamanda karında çok çeşitli organlar bulunduğundan dolayı da, teşhis edilmekte zorlanılmaktadır. Fakat karındaki ağrı yemek yedikten yaklaşık yarım saat kadar sonra ortaya çıkıyorsa ve bağırsaklara yakın bir yerde oluşuyorsa muhtemelen, bağırsakta ağrı ile karşı karşıyasınız demektir.

  Bağırsakta Ağrı Belirtileri Nelerdir

  Bağırsakta ağrı zaten kendi başınca bir belirti olmasına rağmen, belli başlı bazı belirtiler de ağrının bağırsaktan mı yoksa farklı bir bölgeden mi geldiğini tespit etmekte size yardımcı olacaktır. Ayrıca ağrının kesin olarak nereden kaynaklandığının bilinmesi, bağırsakta ne gibi sorunun olduğu hakkında bir öngörü sağlayabilir.

  Bağırsakta Ağrının Yemek Sonrası Ortaya Çıkması: Yemek yenildiği zamandan itibaren, yenilen besinin ince bağırsağa ulaşması kolay olmayan zamanlarda bağırsakta ağrı ortaya çıkar.

  Bağırsakta Ağrı İle Birlikte Gaz: Bağırsaklarda biriken gazların dışarıya atılması uzun sürebileceğinden, bu durum bazen bağırsak duvarlarında kasılmalara neden olabilir. Bu nedenle ortaya çıkan bağırsakta ağrılar, daha çok sağ ve sol göğüs kafeslerinde hissedilir.

  İshal: İshal de  bağırsak sistemi normalde olması gerekenden daha hızlı çalışır. Bağırsakta ağrıların nedenlerinden birisi ishal olabilir.

  Kabızlık: Bağırsakta ağrıya en sık neden olan rahatsızlıklardan birisi kabızlıktır. 

  Bağırsakta Ağrının Diğer Belirtileri

  • Karında şişlik meydana gelmesi, midenin genişlemeye başlaması,
  • Şişkinlik, midede aşırı doluluk hissi,
  • Mide bulantıları veya kusma
  • Yağlı olan dışkı

  Bağırsakta Ağrı

  Bağırsakta Ağrı Neden Olur

  Üst Bağırsakta Ağrı

  • Hassas Bağırsak Sendromu: Bağırsak işlevlerinin düzgün bir şekilde yerine getirilememesine neden olur. Genellikle normal bir bağırsak hareketiymiş gibi algılanabilir. Bağırsakta ağrılara neden olur.
  • On İki Parmak Bağırsağının Tahriş Olması: On iki parmak bağırsağının tahriş olması yani iltihaplanması durumunda bağırsakta ağrılar görülür.
  • On İki Parmak Bağırsağı Ülseri: On iki parmak bağırsağının iç bölümünde yara oluşmasıdır.
  • Mide – Bağırsak İltihabı: Mide ve bağırsakların virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi mikroplarla enfeksiyon kapıp iltihaplanması sonucunda bağırsakta ağrı görülür.
  • İnce Bağırsak İltihabı: İnce bağırsağın, mide ve bağırsak iltihaplanmasında olduğu gibi enfeksiyon kapıp iltihaplanması sonucunda bağırsakta ağrı ortaya çıkabilir.
  • İnce Bağırsak Tıkanıklığı: Bağırsakta düğümlenmeler, bağırsakta darlık gibi bazı sorunlar ince bağırsak tıkanıklığına yol açar. Buna bağlı olarak bağırsakta ağrı ortaya çıkabilir.
  • İnce Bağırsak Kanseri: Bağırsak dokusundan kaynaklanan kötü huylu bir ur sonucu ince bağırsak kanseri gelişebilir. İnce bağırsak kanserinin belirtilerinden birisi de bağırsakta ağrıdır.

  Alt Bağırsakta Ağrı

  • Apandisit
  • Kalın Bağırsak İltihabı
  • Divertikül İltihabı
  • Bağırsak Tıkanıklığı
  • Kolonda Tıkanıklık
  • Kalın Bağırsak Kanseri
  • Gibi durumlar alt bağırsakta ağrıya neden olabilmektedir.

  Bağırsakta Ağrı Nasıl Tedavi Edilir

  Aslında çoğu durumda bağırsakta ağrı bir hastalık belirtisi olduğundan dolayı, bağırsakta ağrıya neden olan sorunun saptanabilmesi amacıyla klinik muayene, laboratuar, radyoloji ve hatta kültür testleri gibi tetkikler yapılması gerekmektedir. Ayrıca böbrek ve bağırsakta ağrı birli]]> Bağırsak Yapışması Ameliyatı https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-yapismasi-ameliyati.html Sun, 11 Nov 2018 04:07:36 +0000 Bağırsak Yapışması Ameliyatı: Bağırsak en sık sorun yaşayan organlardandır. Özellikle bağırsak yapışması ince bağırsakta sıkça rastlanmaktadır ve tedaviside bellidir. Bu nedenle sıkça görülen bu rahatsızlıkta k Bağırsak Yapışması Ameliyatı: Bağırsak en sık sorun yaşayan organlardandır. Özellikle bağırsak yapışması ince bağırsakta sıkça rastlanmaktadır ve tedaviside bellidir. Bu nedenle sıkça görülen bu rahatsızlıkta korkmaya gerek yoktur.

  Bağırsak Yapışması Nedenleri: 

  Bağırsak yapışması özellikle bağırsak ameliyatında sonra görülür. Ayrıca açık ameliyatlardan sonrada görülmektedir.

  • Tümörlerden kaynaklanabilir.
  • Yağ dokusunda oluşan urlardan dolayı olabilir.
  • Kadınlarda kadınlık organlarının ameliyatlarında oluşabilir.
  • Kalın bağırsak ameliyatları ve fıtık ameliyatından sonra oluşabilir.

  Bu gibi ameliyatlar sonrasında bağırsak yapışması görülebilir. Bunun nedeni ise ameliyat esnasında doktorların bağırsağı elle tutmasıdır. Bu esnada vücut ve bağırsaklar kollajen adlı madde salgılar bu maddeler bazı hastalarda daha çok salgılanmaktadır. Bu durumdan dolayı bağırsakta yapışmaya neden olur.

  Bağırsak Yapışması Belirtileri:

  • Karın ağrısı.
  • Bulantı ve kusma.
  • Karında şişme görülmesi.
  • Kabızlık sorunları ileri dönemlerde görülür.
  • İshal sorunu erken dönemlerinde görülür.
  • Nabız atışlarında artış görülür ve ateşlenmeler olur.

  Bağırsak Yapışması Ameliyatı

  Bağırsak Yapışması Tanı: Mr röntgeni ve ultrasyon görüntülemesi ile bağırsak yapışması tanısı konur ve tedavisi yapılır.

  Bağırsak Yapışıklığında Tedavi: Bağırsak yapışıklı tedavisi genel cerrahi uzmanlar tarafında gerçekleştirilir. Tedavi öncelikle mideye sonda yerleştirerek mide ve bağırsaklarda oluşmuş sıvılar dışarıya atılır. Hastanın su ve tuz kaybını önlemek için damarda çeşitli serumlar verilir.

  Bu yöntem ameliyatsız yaklaşım ile bağırsak yapışması sonrası görülen bağırsak düğümlenmesi gibi vakaların % 60-80 lerini tedavi edebilir. Bu tedaviden sonra 72 saat içerisinde tedaviye yanıt alınamaz, karın ağrısında şiddetlenme görülmeye devam edilirse cerrahi mücadele düşünülmeye başlanır.

  Bağırsak Yapışıklığı Ameliyatı: 

  Bağırsak yapışıklığı enteroklizis tetkikleri sonrası bağırsak yapışık lığının yeri tespit edilir. Tespit edilen yapışıklık laparoskopik yöntemle açılabilir. Bu girişime laparoskopik adhezyolizis adı verilir. Geçmişte 3-4 defa karın ameliyatı geçirmiş hastalarda röntgen ile ince bağırsak çapı 4 cm’de fazla ise laparoskopi yapılmaz. Bu durumda açık ameliyat tercih edilir. Bu ameliyatla bağırsak yapışması %78’inde düzelme görülmüştür.

  Sağlıklı günler.

  ]]>
  Bağırsak Kalınlaşması https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-kalinlasmasi.html Mon, 12 Nov 2018 03:38:33 +0000 Bağırsak kalınlaşması; mide ve yemek borusu, anüs bölgesi, ince kalın bağırsak gibi sindirim sisteminin etkilendiği bir hastalık türüdür. Hastalık aynı anda birkaç bölümü etkilediği gibi, kalınlaşmaların olduğu yerler Bağırsak kalınlaşması; mide ve yemek borusu, anüs bölgesi, ince kalın bağırsak gibi sindirim sisteminin etkilendiği bir hastalık türüdür. Hastalık aynı anda birkaç bölümü etkilediği gibi, kalınlaşmaların olduğu yerlerin uzunluğu farklılık göstermektedir. Kalınlaşmanın olduğu yemek borusu ve bağırsakta daralmalar olmaktadır. Bu hastalıkta anüs bölgesinde iltihap akan delikler ve zaman zaman çatlaklar görülmektedir. Çoğu hasta bunun kanser belirtisi olduğunu düşunse de bu hastalık bir kanser değildir ama az da olsa kansere sebep olabilir. Bu nedenle doktorunuz tarafından araştırılmasında fayda vardır.
  Hastalık en çok ileum adı verilen ince bağırsağın son kısmını tutmaktadır. Kalın bağırsak ve anüs bölgesinde de sıklıkla görülmektedir. Birçok araştırmaya rağmen hastalığın nedeni hala bulunamamaktadır. Hastalık bulaşıcı değildir. Fakat virüs ve bakterilerin kişinin bağışıklık sisteminin düşmesiyle hastalığa yakalanmaya müsait olduğu görülmektedir.
  Bağırsak kalınlaşması, her yaş grubunda görülebilmektedir. Genellikle 16-40 yaş aralığında görülme oranı daha fazladır. Bütün dünyada görülmesine rağmen, bazı ülkelerde daha sık görülmektedir.

  Bu ülkelerden bazıları aşağıdadır;
  • İskandinav
  • Birleşik devletler
  • Orta Avrupa
  • Britanya
  • Asya
  • Afrika
  • Kuzey Amerika 
  • Kuzey Avrupa   
  Kadınlarda, çok az farkla bile olsa erkeklere oranla görülme oranı daha fazladır.

  Bağırsak kalınlaşması nedenleri

  Bu hastalığın nedeni hala bulunamamıştır. Bazı virüs ve bakterilerin, çevresel ve genetik faktörlerin bu hastalığın oluşumunda etkisi yoktur. Yani ailesel bir geçiş söz konusu değildir. Bu hastalık kişinin çocuk sahibi olmasında herhangi bir risk oluşturmamaktadır. Bağırsak kalınlaşması görülen hastaların ince bağırsaklarında bazı bakteriler görülmüştür. Bu sebeple hastalığa mikropların yol açtığı düşünülmüştür. Ancak kesin olarak ispat edilmiş bir bulgu yoktur. Beslenme alışkanlıklarıyla birlikte yaşam koşulları araştırılan nedenler arasında baş sıralarda gelmektedir.

  Bağırsak KalınlaşmasıBağırsak kalınlaşması hastalığının belirtileri
  • Karın ağrıları, kusma, kabızlık, kilo kaybı, yorgunluk, karında şişkinlik
  • Karın bölgesinde iltihaplanma olursa hastada ateş yükselmesi görülebilir
  • Kalınlaşma olduğundan bağırsak tıkanıklığı meydana gelebilir
  • Kalın bağırsak etkilendiğinde dışkıda kan görülür.
  • Anüs bölgesi etkilendiğinde çatlak veya iltihap akan delikler ortaya çıkabilir.
  Bazı organlarda etkilenebilir;
  • Ciltte ağrı yapan kırmızı renkli şişlikler
  • Gözde iltihaplanma
  • Ağızda aft tarzında beyaz yaralar
  • Eklem ağrıları oluşabilir.          
  Bağırsak kalınlaşması hastalığının teşhisi

  Uzun süren karın ağrısı, kabız gibi problemler ve yapılan testler sonucu apse veya kansızlık bağırsak kalınlaşması için bir şüphedir. Kesin bir sonuç alabilmek için ince ve kalın bağırsak, mide gibi organların görüntülenmesi gerekir. Bu görüntüleme için brikolonoskop adi verilen alet kullanılır. Bu alet yardımıyla bağırsaklar incelenir ve gerekli görülen durumlarda biyopsi için parça alınır. Bazı durumlarda ise ağızdan veya anüsten verilerek mide ya da bağırsakların filminin çekilmesi gerekir.

  Bağırsak kalınlaşması hastalığının tedavisi

  Hastalığın önlenmesinde veya tedavisinde özel bir diyet yoktur. Bazı hastalar süt, baharatlı gıdalar, posalı gıdalar ile rahatsızlıklarının arttığını söylerken, bazı hastalar için bu durum geçerli olmayabilir. Kısacası şikayetleri artıran yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Bazı şiddetli durumlarda ise ilaçların yanında]]> Bağırsak Yapışması https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-yapismasi.html Tue, 13 Nov 2018 02:24:30 +0000 Bağırsak Yapışması, bağırsak yapışıklığı (adhezyon) tabiri ince bağırsağın yapışıklığı durumu için kullanılır. Genellikle ameliyat sonrası gerçekleşen bağırsak yapışması, bağırsak düğümlenmesine
  Bağırsak Yapışması, bağırsak yapışıklığı (adhezyon) tabiri ince bağırsağın yapışıklığı durumu için kullanılır. Genellikle ameliyat sonrası gerçekleşen bağırsak yapışması, bağırsak düğümlenmesine neden olan başlıca faktörlerdendir. Bunun yanı sıra kanserler, fıtıklar, bağırsak dönmesi ve Crohn hastalığı gibi etmenler de bağırsak yapışması ile birlikte bağırsak düğümlenmesine neden olmaktadır.

  Bağırsak Yapışması
  • Kalın bağırsak ameliyatları (koleraktal cerrahi), 
  • apandisit ameliyatları, 
  • jinokolojik (kadın hastalıkları) ameliyatları, 
  • mide ameliyatları
  • özellikle de yama (polipropilen, poliglaktin kullanılan greft) kullanılan fıtık ameliyatları 
  sonrasında maalesef ki bağırsak yapışması daha fazla gelişme imkanı bulur. Ameliyat sonrasında bağırsak yapışması olasılığını azaltmak için yapışma riski olan fıtık olgularında bağırsağa gelen ve iç tarafı emilip dış tarafı emilemeyen yamalar (greftler) tercih edilir.

  Bağırsak Yapışmasının Vücutta Meydana Getirdiği Değişiklikler

  Bağırsak yapışması olan bölgelerde darlık olur ve bağırsağın üzerinde hava ve sıvı birikmesine bağlı olarak bağırsağın üst kısmı genişler. Bu durumla birlikte yapışmanın bulunduğu noktanın alt ve üst bölgesinde ince bağırsağın hareketlerinin artmasına neden olur. (peristaltizm) Bu fazla hareketlenme ile birlikte makatta gaz çıkışı ve b miktarda yumuşak dışkı oluşur. Eğer bağırsakta yapışmasından dolayı oluşan tıkanıklık ince bağırsak ile mide arasında bir bölgedeyse kusmaya neden olabilir. Sonuç olarakda bu tıkanıklıklar yüzünden bağırsak lenf damarlarında şişme ve ince bağırsak duvarlarında ödem oluşur. İnce bağırsağın da iç yüzeyine bol miktarda sıvı, elektrolit (tuzlar) ve protein dolar. Vücutta da buna bağlı olarak su ve tuz kaybı görülmeye başlanır.

  Bağırsak Yapışması Belirtileri
  • Karın ağrısı
  • Karında şişlik
  • Dışkıda kan
  • Kusma
  • Bulantı
  • Ateş
  • Kabızlık 
  • İshal 
  • Taşikardi (nabız atışlarının artması)

  Bağırsak Yapışması Hangi Hastalıklar ile Karıştırılabilir
  • Düşük tehdidi
  • Enfeksiyonel bağırsak hastalığı
  • Apandisit
  • Mezenterik iskemi (bağırsak beslenme bozukluğu)
  • Kolanjit (safra yolu iltihabı)
  • Kalın bağırsak tıkanıklığı
  • Kolesistit (safra kesesi iltihabı)
  • Pankreatit
  • Yumurtalık kisti boğulması
  • Kalın bağırsak divertikülü
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Endometriozis
  • Sindirim sisteminde bulunan yabancı maddeler
  • Gastroenterit (bağırsak iltihabı)

  Bağırsak Yapışması Tanısı

  Karın Filmi; %50 ile %70 arasında tanı değeri vardır. Karın filminde genişlemiş bağırsak bölümlerinin görülmesi bağışıklık yapışması için tanı koydurucudur.

  İlaçlı İnce Bağırsak Röntgeni; Enteroklizis olarak adlandırılan bu röntgende kişiye baryumlu bir ilaç içirildikten sonra birkaç saat içinde aralıklarla ince bağırsağın röntgeni çektirilir ve maddenin bağırsakta ilerlemesi gözlenir. Bu sayede bağırsak yapışmasının bulunduğu noktalar belirlenir ve daha sonra da hasta için uygulanacak kesin tedavi uygulanır.

  Bilgisayarlı Tomografi; Bilgisayarlı tomografi sayesinde %90 civarında bir tanı değeri vardır. Tomografide bağırsağın içerisinde ve dışarısındaki sorunlar gösterilebilir. Bağırsağın alt kısmındaki çap 1 cm ve üzerinde de 2.5 cm civarındaysa bağırsak tıkanıklığı ve dolaylı olarak da bağırsak yapışmasından bahsedilebilir. Bağırsak duvarında kalınlaşma ise bağırsak tıkanıklığının erken dönemlerinde görülmeye başlar.

  BT Enteroklizis; BT enteroklizis, ince bağırsak röntgeni ile bilgisayarlı tomografinin birleştirilmesidir. Bağırsak]]> İnce Bağırsak Kanseri https://www.bagirsak.gen.tr/ince-bagirsak-kanseri.html Tue, 13 Nov 2018 09:37:54 +0000 İnce Bağırsak Kanseri, ince bağırsak, sindirim sistemimizin uzunluğunun %75'ini ve yüzey alanı olarak da %90'ını teşkil ettiği halde tüm sindirim sistemimizde oluşan tümörlerin sadece %1'i ince bağırsaklardan kaynaklanan tüm İnce Bağırsak Kanseri, ince bağırsak, sindirim sistemimizin uzunluğunun %75'ini ve yüzey alanı olarak da %90'ını teşkil ettiği halde tüm sindirim sistemimizde oluşan tümörlerin sadece %1'i ince bağırsaklardan kaynaklanan tümörlerdir. İnce bağırsak kanserinin görülme yaşı ortalama olarak 57'dir. Ayrıca Familyal polipozis, Peutz-Jeghers, Gardner sendromu gibi genetik hastalıkları bulunan kişiler ile Crohn hastalığı veya bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişilerde ince bağırsak kanseri daha sık görülmektedir.

  İnce Bağırsak Kanseri Belirtileri

  İnce bağırsak kanseri hastalarının %75'inde krampa benzer, aralıklarla meydana gelen ve sırta vuran ağrılar başlamıştır. Bu ağrı dışında sık rastlanan diğer belirtiler, bulgular ise;
  • Bağırsak tıkanıklığı,
  • İştahsızlık,
  • Kilo kaybıdır.
  Bu belirtilerin ince bağırsak kanseri hastalığına özgü olmaması durumunda ise maalesef ki hastalığın teşhis edilmesinde gecikmelere neden olabilir. Hastaların sadece %50'sinde ameliyat öncesinde herhangi bir tanı konulabilmektedir. Bu %50 dışında kalan hastalar ise genellikle bağırsak tıkanıklığı veya bağırsak delinmesi tanıları ile hastalığın geç döneminde ameliyat alınırlar.

  İnce Bağırsak Kanseri Türleri
  • Sarkom tümörü
  • Lenfoma kanseri
  • Karsinoid tümörü
  • Adenokarsinom tümörü (İnce bağırsağın hemen girişinde ve en sık görülen ince bağırsak kanseridir.)
  • Gastrintestinal stromaltümör
  İnce Bağırsaktaki İyi Huylu (Benign) Tümörler

  Adenom: İyi huylu ince bağırsak tümörlerinin yaklaşık %30-35'ini oluşturur. 3 çeşit adenom tümör tipi bulunmaktadır.
  • Gerçek adenom: Genellikle tektir ve belirtisiz bir adenom tümörüdür. Belirti meydana getirecek kadar büyükse ince bağırsakta tıkanma veya kanama neden olabilir.
  • Villöz adenom: Daha çok oniki parmak basamağında oluşan bu tümör tipi ağrı, kanama veya bağırsak tıkamasına neden olabilir ve 5 cm boyutlarına kadar büyüyebilir. %30-55 arasında kötü huylu (malign) tümör olabilme ihtimalleri vardır.
  • Brunner glandlarının adenomu: Belirtileri genellikle peptit ülser hastalığı ile benzetilmektedir. Bağırsak tıkanıklığına neden olabilir ama ince bağırsak kanseri olma, kanserleşme ihtimali yoktur.
  Leiomyoma: Kas dokusuyla gelişen iyi huylu bir tümördür. En sıklıkla belirti veren bir iyi huylu bir tümör çeşididir. Genellikle tek olurlar, ayrıca bağırsak tıkanmasına ve bağırsakta kanamaya neden olabilirler.

  Lipoma: Yağ dokusuyla oluşan iyi huylu bir tümördür. Bazen kanamaya bazen de bağırsak tıkanıklığına neden olabilirler.

  Hamartoma (Peutz-Jeghers Sendromu)
  Hemanjioma

  İnce Bağırsak Kanseriİnce Bağırsaktaki Kötü Huylu (Malign) Tümörler

  Sarkomlar: Leiomyosarkom en sık rastlanan sarkom tipidir. İnce bağırsağın tümünde görülebilir. Genellikle bağırsakta tıkanıklık ve bağırsakta kanama yapar. Fibrosarkom, liposarkom, anjiosarkom, Kaposi sarkom daha nadir görülen sarkom tipleridir. 

  Lenfoma:İnce bağırsağın son kısımları lenfomanın en sık bulunduğu bölgedir. Batı tipi lenfoma, Akdeniz tipi lenfoma, çocukluk çağı abdominal lenfoması olarak 3 lenfoma sendromu bulunmaktadır.

  Adenokarsinoma: İnce bağırsağın başlangıç kısmında ve oniki parmak bağırsağında daha sık olarak bulunur. Aralıklı sarılık ve gaitada kanın bulunması ile oniki parmak karsinomları; ince bağırsak kanserleri ise bağırsak tıkanıklıklarıyla ortaya çıkar.

  Karsinoid Tümör: Karsionidler, ince bağırsağın iç yüzeyinde çeşitli hormon madde]]> Kalın Bağırsak Kalınlaşması https://www.bagirsak.gen.tr/kalin-bagirsak-kalinlasmasi.html Tue, 13 Nov 2018 18:47:59 +0000 Kalın Bağırsak Kalınlaşması, sindirim sistemlerinde kalınlaşmaya veya ülser yaralarına sebep olan hastalığa Crohn hastalığı adı verilir. Özellikle etkilediği kalın bağırsakta kalınlaşmasına neden olmaktadır. Bö Kalın Bağırsak Kalınlaşması, sindirim sistemlerinde kalınlaşmaya veya ülser yaralarına sebep olan hastalığa Crohn hastalığı adı verilir. Özellikle etkilediği kalın bağırsakta kalınlaşmasına neden olmaktadır. Böylece buradaki damarların tıkanmasına neden olmaktadır. Anüs bölgesini etkileyerek derin çatlaklara ve iltihapların görülmesine neden olur. Bir çeşit kanser olmayan bu hastalık, eğer tedavi edilemezse kansere dönüştüğü de görülmüştür. Batı Avrupa ülkelerinde bu sorun ile daha çok karşılaşılmıştır. Ayrıca kadınlarda az da olsa erkeklerden daha çok bu hastalık görülmektedir. 

  Kalın bağırsak kalınlaşması nedenleri

  Hastalık üzerinde net bir bilgi olmamakla birlikte genetik ve çevresel faktörlerin bu probleme neden olduğu saptanmıştır. Ancak genetik faktörler üzerinde hala çalışılmaktadır. Bu genler kırık olduğu için hastalığın böylece aile bireylerine geçişi görülmez. Eğer bir crohn hastası anne-baba varsa çocukta bu hastalık kesinlikle görülmez. Ayrıca araştırmalar sonucunda bu hastaların bağırsaklarında mikroplara rastlanmıştır. Yine de kesin olmamak ile birlikte mikropların da kalın bağırsak kalınlaşmasına neden olduğu savunulmaktadır. 

  Kalın bağırsak kalınlaşmasının belirtileri

  Bu hastalarda genellikle karın bölgesinde ağrı ve ishal görülmektedir. Bununla birlikte kusma, halsizlik, kabızlık, kilo kaybı gibi belirtileri de gösterebilir. Crohn hastalığının en büyük belirtisi ise kalın bağırsak kalınlaşması olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalın bağırsak bu hastalıktan etkilenirse dışkıda kana rastlanılabilir. Ayrıca hastalık diğer organları etkileyerek gözde şişmeye, ağızda yaralar çıkmasına ve eklem ağrılarına neden olmaktadır. 

  Kalın Bağırsak KalınlaşmasıKalın bağırsak kalınlaşmasının teşhisi

  Hastalık, muayene sonrası yukarıdaki belirtiler ve kansızlık probleminin ortaya çıkması ile teşhis edilebilir. Ancak kesin teşhis için mide ve kalın bağırsağın görüntülenmesi gerekir. Brikolonoskop adlı bir alet sayesinde kalın bağırsağın arka kısmı görüntülenir ve eğer istenirse buradan biyopsi için bir parça alınır. Eğer bu görüntülemelerde bir kalın bağırsak kalınlaşması görülürse hemen tedavi için hazırlıklar yapılır. 

  Kalın bağırsak kalınlaşmasının tedavisi

  Crohn hastalığını oluşturan nedenler tam olarak bilinmediği için hastalığın tedavisi için hangi yöntem kullanılacağı pek bilinmemektedir. Ancak ataklar sırasında ağrıları ve diğer belirtileri dindirmek için bazı yöntemler uygulanabilir. Diyet ve stres azaltılması önlemi alınabilir. Genellikle hastanın iştahı kesildiği zamanlarda baharatlı yiyecekler önerilir. Tedavide ''Sana dokunmayan yiyecekleri tüket'' mantığı uygulanır. Ayrıca hastalık sırasında psikiyatri servisinden de yardım alınabilir. 
  ]]>
  Mide Bağırsak Şişkinliği https://www.bagirsak.gen.tr/mide-bagirsak-siskinligi.html Wed, 14 Nov 2018 01:53:54 +0000 Mide Bağırsak Şişkinliği, Mide ve bağırsak sindirim sisteminin ayrılmaz iki organıdır. Birbirleriyle paralel ve birebir bağlantılı çalışan bu iki organ oldukça hassastır. Vücut için inanılmaz bir mekanizmanın sadece iki Mide Bağırsak Şişkinliği, Mide ve bağırsak sindirim sisteminin ayrılmaz iki organıdır. Birbirleriyle paralel ve birebir bağlantılı çalışan bu iki organ oldukça hassastır. Vücut için inanılmaz bir mekanizmanın sadece iki parçasıdır.Mide ve bağırsak sorunları zaman zaman ortaya çıkabilir. Mide ve bağırsak şişkinliğinin birçok nedeni vardır. 

  Mide Bağırsak Şişkinliği Belirtileri 
  • Karın Ağrısı,
  • Sancı,
  • Gaz, 
  • Zaman zaman mide bulantısı, 
  • Kabızlık. 
  Mide Bağırsak Şişkinliği Nedenleri 
  • Sağlıksız beslenmeye bağlı olarak mide ve bağırsakların hazım sorunu ilk nedenlerdendir. 
  • Aşırı derecede katı beslenme. 
  • Su başta olmak üzere sıvı tüketiminin az olması,
  • Hareketsizlik ve yemeklerden sonra uyuma,
  • Yemekleri çok fazla çiğnemeden yemek. 
  • Lifli gıdaların tüketilmemesi,
  • İlerleyen yaşla beraber metabolizmanın yavaşlaması gibi pek çok neden bulunmaktadır. 
  Mide Bağırsak ŞişkinliğiMide Bağırsak Şişkinliği Tedavi Yolları 
  • Mide bağırsak sorunu yaşamamak ve yaşadığınız zamanlarda çözüm için mutlaka su tüketmeyi hızlandırın. 
  • Bol miktarda lifli gıdalar tüketin. Özellikle salatalar ve diğer sebze çeşitlerini bolca yemelisiniz. 
  • Hazır gıdalardan uzak durun. 
  • Spor yapın. Spor yapmak metabolizmanın daha hızlı çalışmasına da yardımcı olur. 
  • Bağırsakları ve mideyi yumuşatması bakımından bitki çayları tüketin. 
  • Uyku düzeniniz olmalıdır. Uyku düzeni olmadığında vücut sindirim, boşaltım ve işlevsel açıdan yıpranır. 
  • Bu gibi çözüm yollarına rağmen sürekli şişkinlik hissi devam ediyorsa, doktorunuza başvurunuz.
  ]]>
  Kalın Bağırsak Şişkinliği https://www.bagirsak.gen.tr/kalin-bagirsak-siskinligi.html Wed, 14 Nov 2018 02:59:38 +0000 Kalın bağırsak şişkinliği, karında bir dolgunluk ve gerilme sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Özellikle sindirim sistemlerinin normal ve işlevinin bozulmasıyla bağırsak gazında artışın olması sonu Kalın bağırsak şişkinliği, karında bir dolgunluk ve gerilme sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Özellikle sindirim sistemlerinin normal ve işlevinin bozulmasıyla bağırsak gazında artışın olması sonucu ortaya çıkar. 

  Kalın Bağırsak Şişkinliği Nedenleri Nelerdir

  Mide gazı olmak üzere birçok sebebi olabilir.Bu sebepten dolayı doğru tedavileri yürütebilmek için gerçek sebeplerin ortaya çıkarılması çok büyük önem taşır. En yaygın olan nedenlerden biri düzensiz sindirimdir. Sindirim sistemi doğru bir  şekilde çalışırken çeşitli reaksiyonlar sonucu bileşenlerine ayrılırlar.
  Bu bileşenlerden vücut kendine  yakıt olarak kullanmak için Yapı maddeleri ve enerji üretir.
  Parçalanmamış olan yiyecekler ise atık halini alırlar ve vücut tarafından dışarı atılırlar.
  Bu atıkların bölümü kokusuz gaz halini alırlar ve bağırsak kanalında kolayca işlenirler.
  Vücut doğru bir şekilde sindirim gerçekleştiremez  ise sülfür içerikli gazlar üretir ve bu kalın bağırsak kanalında birikerek karın bağırsak şişliklerine ve karın ağrılarına yol açar.
      
  Kalın bağırsak şişkinliğine yol açan gazlar aşağıdaki faktörlerden ortaya çıkabilir.
  • Alerjik gıdalar
  • Gazlı besinler
  • Nohut, fasulye
  • Lahana brokoli soğan enginar armut brüksel lahanası kuşkonmaz
  • Buğday kepeği Vatan Buğdaylar
  • Süt ve süt ürünleri
  • Yapay tatlandırıcılar olan sorbitol ve fruktoz
  • Meşrubatlar
  Kalın bağırsak şişkinliğinin tek nedeni kas sıkışması değildir karındaki şişkinlik ile beraber rahatsızlık ve ağrılara yol açan nedenler de şunlardır:
  • Kabızlık
  • Menstuasyon ve menstuasyon öncesi stres sendromu
  • Menopoz
  • Aşırı yemek yeme
  • Basur Kolonundaki kısmi tıkanıklıklar
  • Kalın bağırsak hastalığı (divertikülit)
  Kalın Bağırsak ŞişkinliğiKalın Bağırsak Şişkinliği Teşhisi

  Bunun yanı sıra belirtiler devamlı olarak tekrarlanıyorsa Bunun nedeni Kalın bağırsak bölgesindeki organların genişlemesi Kalın bağırsak bölgesinde sıvı birikimleri obezite veya tümör olabilir.

  Kalın bağırsak şişkinliğinin sebebini anlayabilmek için şu testler yapılmalıdır:

  Hava veya gaz sıkışmasını anlamak için röntgen filmi çekiler. İnce bağırsakta bir sorun olup olmadığını bulmak için İnce bağırsaktan röntgen filmi çekilir.
  Gastrit Sindirim sağlanarak midede sindirim yeteneği ölçülür. 
  MR ultrason ve tomografi testleri tümör olup olmadığını belirleyen karın çevresi organı olup olmadığını ve Abdominal sıvı olup olmadığını ortaya çıkarır.
  Eminem ve sindirim sistemindeki bozukluğu bulabilecek taramalar yapılır.
  Bağırsak bölgesinde yağ birikmesi varsa sindirim rahatsızlığının göstergesidir.
  Metan hidrojen solunum taramaları yemek yedikten sonra hidrojen ve metal miktarını ortaya çıkarır hidrojen ve metal fazlalığı bağırsakta bakteriyel büyümeleri sebep olur
  Gaz sıkışmaları insanı rahatsız etmesine rağmen çoğunlukla büyük bir şişkinliğin hastalık göstergesi değildir ama bunlarla birlikte karın ağrıları ishal kusma kabızlık anüste kanama ve vücutta zayıflık oluşursa derhal uzmana başvurulmalıdır.
  ]]>
  Bağırsak Kanseri https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-kanseri.html Wed, 14 Nov 2018 09:49:17 +0000 Bağırsak Kanseri, Bağırsak mideden anüse kadar olan sindirim sisteminin bir parçasıdır. Bağırsak iki ana bölümden oluşmaktadır.Bunlar;dar ve kıvrımlı olan ince bağırsak,geniş ve bir dizi kese görünüşlü kalın bağırs Bağırsak Kanseri, Bağırsak mideden anüse kadar olan sindirim sisteminin bir parçasıdır. Bağırsak iki ana bölümden oluşmaktadır.Bunlar;dar ve kıvrımlı olan ince bağırsak,geniş ve bir dizi kese görünüşlü kalın bağırsak olarak ayrılmaktadır.İnce bağırsak yaklaşık 7 cm uzunluğunda ve üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm mideden başlamasının yanında onikiparmak bağırsağı yaklaşık 30 cm'dir. İkinci bölüm 2,7 m ve üçüncüsü 4 m2den daha uzun bir yapıya sahiptir.Kalın bağırsak 1,5 m olmanın yanında İleum'u kanım alt bölgesine birleştirir.İlk bölüm çekum, geniş bir kese halindedir ve uç kısımda solucana benzer bir çıkıntı yaparak apandisi meydana getirir.İkinci kolon rektuma kadardır ve dört bölümden oluşur. Bunlar;Transfer kolon, inen kolon, çıkan kolon ve sigmoid kolondur. Üçüncü kolon anüs kanalına açılan 13 cm'lik bir borudur. Dördüncü bölüm ise 2,5 cm'lik anüs kanalıdır.İnce bağırsak, sindirimin ve emilişin gerçekleştiği besinleri,küçük moleküllere dönüştürür,bağırsağın iç yüzeyi tarafından emilir ve kana geçer.Kalın bağırsak ise pek az yararlı madde içeren ezilmiş besin suyunu ve inorganik tuzlarını emme görevi yapar, işe yaramayan besinler ise anüs yolu ile dışarıya atılır.
  Bağırsak kanseri, istatistiklere göre en sık görülen ilk 5 kanser arasındadır. Büyük Britanya'da en yaygın görülen kanser türlerinden bir tanesidir ve 3. sırada yer almaktadır.

  Bağırsak Kanseri Belirtileri
  • Karın bölgesinde ağrı ve kramp
  • İştah kaybı
  • Karında dolgunluk hissi
  • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, bir haftadan uzun süren kabızlık,ishal yada dışkı çapının incelmesi gibi,
  • Nedeni açıklanmayan demir eksikliğine bağlı kansızlık ve yorgunluk hissi,
  • Dışkıda kan görülmesi, dışkının parlak kırmızı veya koyu siyah olması,
  • Nedeni açıklanamayan kilo kaybı 
  Bağırsak Kanseri Korunma Yolları
  • Egzersiz yapmak,
  • Aspirin veya NSAIDler kullanmak,
  • Sigara kullanmamak ve D vitamini seviyesini yüksek tutmak,
  • Doğum kontrol hapları,
  • Domuz pastırması,sosis,jambon gibi terbiyelenmiş ve işlenmiş ürünlerden daha az kullanmak,
  • Sık balık tüketmek, kırmızı et tüketimini azaltmak,
  • Lifli bitkiler, yeşil ve yapraklı bitkiler tüketmek
  Bağırsak Kanseri Nedenleri
  Kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Nedeninin bilinmemesinin yanında genetik ve çevresel koşullar göz önünde bulundurulmaktadır. Kalıtsal yani genetik etkiler çok önemlidir yani ailede bağırsak kanseri olan bir kişi varsa diğer kişininde bağırsak kanserine yakalanma riski artmaktadır. Ayrıca daha önceden ailede meme kanseri ve yumurtalık kanseri geçiren bir kişi varsa akciğer kanseri görülme riski artmaktadır. Bunların dışında beslenmenin akciğer kanseri üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır. Özellikle Batı tipi diyet kanser ihtimalini tetiklemektedir. Hayvansal yağların aşırı kullanımı da bağırsak kanseri riski üzerinde büyük etkiye sahiptir. Kimyasal maddeler ile temas halinde olan kişilerin bağırsak kanserine yakalanma riski de oldukça yüksektir.

  Bağırsak KanseriBağırsak Kanseri Türleri
  Bağırsak kanserinin türleri ortaya çıkardıkları hücrelere göre isimlendirilmektedir.İsimlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Adenokarsinomlar: Görülme ihtimali %95'tir.
  • Yassı(skumöz) hücreli kanser:Bağırsak zarını oluşturan cilt tipi hücrelerdir.
  • Karsinoid:Nadir görülen bir kanser çeşididir.
  Bağırsak Kanseri Tanısı
  Tanı kısmı günümüzde çok kolay olmakla birlikte kolonoskopi ile kişinin kalın bağırsağı görüntülenebilir.Bağırsakta polip varsa alınır ve kolonoskopi ile takip edilir. Gerekli olduğunda ise işlem tekrarlanır. Diğer yöntem video görüntüleme ile yapılan sigmoidoskopidir. Kolonun alt bölgesi incelenir,gaitada gizli kan araştırılır.Bunun dışında gerekirse bağırsaktan]]> Bebeklerde Bağırsak Paraziti Belirtileri https://www.bagirsak.gen.tr/bebeklerde-bagirsak-paraziti-belirtileri.html Thu, 15 Nov 2018 04:59:41 +0000 Bebeklerde Bağırsak Paraziti Belirtileri, Bebeklerde bağırsak paraziti belirtileri, çok fazla olduğu için tedavisi de daha kısa sürede olmaktadır. Bebeklerde bağırsak paraziti, halk arasında bağırsak kurdu olarak daha çok bili Bebeklerde Bağırsak Paraziti Belirtileri, Bebeklerde bağırsak paraziti belirtileri, çok fazla olduğu için tedavisi de daha kısa sürede olmaktadır. Bebeklerde bağırsak paraziti, halk arasında bağırsak kurdu olarak daha çok bilinmektedir. Özellikle bebeklerde görülen bağırsak parazitleri, yetişkin kişilere göre bebeklerde iç organlara daha fazla zarar vermektedir. İşte bu nedenle tedavisinin gecikmeden bir an önce yapılması gerekmektedir. Bağırsak parazitleri özellikle pis bir şeyler yemekten, yani yıkamadan meyve sebze tüketmekten, çiğ et tüketiminden, ellerin pisliğinden ve içtiğimiz suyun pis olmasından kaynaklanmaktadır, bu yüzden özellikle ek gıdaya başlamış bebeklerin yiyeceği ve içeceği besinlerin temiz ve hijyenik olmasına yetişkinlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Bağırsak parazitlerinin kişilere verdiği zararlar, kişilerin vücutlarına göre farklı belirtilerde gösterebilir, bir çok kişilerde hayatı yaşanmaz hale getirdiği bile gözlemlenmiştir. Bebeklerdeki, Bağırsak parazitinin tanısını, çocuk hastalıkları uzmanı yani çocuk doktoru koymalıdır. Tedavi süresince de hastalığın takibini bu doktorun yapması gerekmektedir.

  Bebeklerde Bağırsak Paraziti BelirtileriBebeklerde Bağırsak Paraziti Belirtileri
  • Burunda aşırı şekilde kaşıntı olması
  • Anüste kızarıklık ve aşırı kaşınma olması, bebekler buna ağlayarak tepki verirler
  • Uyurken her seferinde yastığa salyasının akması
  • Özellikle, yine uyurken bebeğin dişleri çıkmış ise eğer, sürekli gıcırdatması
  • Dilinin kenarlarında kızarıklıklar ve minik kabartılar olması
  • Sabah uyandığı zaman özellikle aç karnına öğürtü olması (mide bulantısı)
  • Şiddetli bir şekilde karın ağrısı ve gaz oluşumu,
  • Geçici olarak ishal yada kaka da yumuşama ve keçi pisliği şekilde dışkı çıkarması
  • Aşırı derecede ağız kokusu
  • Ya iştahsızlık, yada aşırı yemek yeme
  • Vücutta isilik benzeri döküntülerle beraber, aşırı derecede kaşıntı olması
  ]]>
  Bağırsak Kanseri Ameliyatı https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-kanseri-ameliyati.html Thu, 15 Nov 2018 07:28:02 +0000 Bağırsak Kanseri Ameliyatı, canlı vücudunun sindirim sisteminin bir parçası olan kalın ve ince bağırsak olarak bulunan ve bu organların obezite ve çeşitli kanser sebeplerinden dolayı kalın veya ince bağırsağa yapılan cerrah Bağırsak Kanseri Ameliyatı, canlı vücudunun sindirim sisteminin bir parçası olan kalın ve ince bağırsak olarak bulunan ve bu organların obezite ve çeşitli kanser sebeplerinden dolayı kalın veya ince bağırsağa yapılan cerrahi müdahaledir. Bağırsak kanseri ameliyatı bağırsakta bulunan kanserli hücrelerin vücuttan temizlenerek dışarı alınmasıdır. Bağırsak kanseri ameliyatı günümüzde daha da kolay yapılmaya başlamıştır. Çünkü bağırsak kanseri ameliyatı karnın ön bölümünden 4-5 delik açılarak bu açılan deliklerden yapıldığı bilinmektedir. Karın ön bölgesinden açılan bu deliklerden teleskop görüntüleme aracı sokularak bağırsak kanserinin bulunduğu dokular bu teleskop sayesinde monitöre yansıtılarak bağırsak kanseri ameliyatında kullanılacak olan diğer aletlerde açılan diğer deliklerden içeri sokularak monitörde izlenerek kanserli hücrelere ve dokulara bu şekilde müdahale yapılarak bağırsak kanseri ameliyatı gerçekleştirilir. Bağırsak kanseri ameliyatında bu sisteme tıp dilinde laparoskopik ameliyat tekniği olarak bilinmektedir. Bağırsak kanseri ameliyatından önce hastanın mutlaka duş alması gerekmektedir. Ayrıca bağırsak kanseri ameliyatından önce hastanın 6-8 saat öncesinden hiçbir şey yememesi de sağlanmalıdır.

  Bağırsak Kanseri AmeliyatıBağırsak Kanseri Ameliyatı

  Bağırsak kanseri ameliyatı cerrahi yöntem olarak ele alacağız ama bağırsak kanseri için uygulanan kemoterapi, ışın tedavisi ve hedefli tedavilerde bulunduğunu da hatırlatalım istedim. Bağırsak kanserinde bulunan tümörlerin ve lenf bezlerinin çıkarılması yöntemi olarak uygulanan en yaygın yöntem arasında bağırsak kanseri ameliyatı ön planda tutulmaktadır. Bağırsak kanseri ameliyatı öncelikle hastanın bağırsaklarının hazırlanması yani temizlenmesi ile başlanır. Ameliyat öncesinde hastaya enfeksiyonlardan korunmak için antibiyotik verilir ve ayrıca bağırsak kanserlerinde çok sık rastlanan hastanın damarlarında oluşacak kan pırtısını önlemek için yine hastaya bağırsak kanseri ameliyatı öncesinde kan sulandırıcı düşük ağırlıklı heparin uygulanması yapılır. Bağırsak kanseri ameliyatı açık cerrahi kapalı cerrahi (laparoskopik) veya robotik cerrahi olarak bilinen cerrahi yöntemleri uygulanarak yapılmaktadır. En yaygın kullanılan laparoskopik cerrahi kullanılmaktadır öncelikle hastanın karın ön bölgesinden küçük delikler açılarak bağırsakta bulunan kanserli hücrenin açılan deliklerden teleskop yardımı ile çeşitli aletler ile açılan deliklerden girilerek kanserli hücrelerin deriye temas ettirilmeden bu kanserli hücrenin deriye temas ettirilmemesi o bölgeye kanser ekimini önlemek için çok önemlidir. Bu sebeple bir torba içerisinde dışarıya alınması ile gerçekleşen cerrahi müdahale ile bağırsak kanseri ameliyatı gerçekleşmektedir. Bağırsak kanseri ameliyatı karın bölgesinden delik açılarak uygulanan yani laparoskopik cerrahi 1991 yılından günümüze kadar kullanılan etkili bir bağırsak kanseri ameliyatı yöntemi olarak ta bilinmektedir. Bağırsak kanseri ameliyatı genel cerrahi uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Bağırsak kanseri ameliyatından sonrasında bağırsakların hareketlenmesi için hastanın düzenli günlük kısa mesafeler yürümesi çok önemlidir.

  ]]>
  Bağırsak Florası Bozukluğu https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-florasi-bozuklugu.html Thu, 15 Nov 2018 09:52:06 +0000 Bağırsak Florası Bozukluğu, Sindirim sisteminde bulunan ve konak organizmanın sindirimi ile bazı yararları olan mikroorganizmalar anlamına gelen bağırsak florasında, yaklaşık 500 tür bakteri bulunur. Bu bakteriler kalın bağır Bağırsak Florası Bozukluğu, Sindirim sisteminde bulunan ve konak organizmanın sindirimi ile bazı yararları olan mikroorganizmalar anlamına gelen bağırsak florasında, yaklaşık 500 tür bakteri bulunur. Bu bakteriler kalın bağırsakta yer alır ve 1-10 katrilyon arasındadır. Sağlıklı bir bireyde bulunan bağırsak florasındaki bakteriler çok faydalıdır ve yediğimiz besinlerde bulunan proteinleri aminoasitlere, yağları yağ asitlerine, karbonhidratları ise disakkaritlere çevirirler. Bağışıklık sistemini güçlendiren bağırsak florasında yer alan mikroorganizmalar, karaciğerin yükünü azaltır, zararlı bakterilerin çoğalmasını önler ve bazı hastalıklara karşı vücudu korur. Bağırsak florası, sürekli olarak karşılaşacağı bazı tehlikeli durumunda ise bozulabilir.

  Bağırsak florası bozukluğu yapan etkenler;
   
  Antibiyotikler, geniş semptomlu antibiyotiklerin kullanılması yararlı bakterilerin azalmasına, gıdaların sindirim özelliğine ve konan sağlığına olumsuz olarak etki eder. Bakteriyel hastalıkları tedavi etmek için kullanılan antibiyotikler, farkında olmadan bağırsak florasına zarar verir. Antibiyotikler yalnızca protein bakterileri öldürmez, bağırsakta bulunan birçok önemli bakteriyi de öldürür. Antibiyotik kullanımının artırılması ise bağırsak florasında ciddi bir bozulmaya neden olur. Bu durum ise kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve kronik hastalıkların meydana gelmesini daha da kolaylaştırır. Bağırsakları tahriş eden antibiyotikler aynı zamanda bağırsak florasına etki ederek patojen bakterilerin artmasına neden olup bağırsak florasında bulunan bakterilerin sayısının ve türünü değiştirerek ishale sebep olabilirler.

  Diğer ilaçlar, birçok ilaç uzun süre boyunca ya da sürekli olarak kullanıldığı takdirde bağırsak florasına zarar vermektedir. Uzun süre kullanılan ağrı kesici ve analjezik ilaçlar bağırsakta bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olacak olan hemolitik türde bakterilerin gelişmesini tetikler. Hidrokortizon, deksametazon prednizolon gibi steroid ilaçlar kullanımı da bağırsak florasının bozulmasına neden olur.  
  Mide ekşimesini önlemek için kullanılan ilaçlar, sinir yatıştırıcı ilaçlar, sitotoksik ilaçlar ve uyku hapları bağırsak florası, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi bozukluğuna yol açar. 
  Birçok kadın tarafından kullanılan doğum kontrol haplarının ise, bağırsak florası üzerinde yıkıcı etkisi bulunmaktadır. Uzun süre kullanılan doğum kontrol hapları, bağırsak florasının anormalleşmesine sebep olur. Doğacak olan bebeklerin bağırsak florasının büyük bir kısmını anneden alıcağı için annenin bağırsak florasının bozuk olması çocuğa da geçer ve doğacak çocuklar, astım, egzama gibi alerjik hastalıklara ve öğrenme bozukluklarına meyilli duruma gelirler.

  Beslenme, yediğimiz yiyecekleri bağırsak florasına doğrudan etki eder. İşlenmiş gıdaların besin değerinin yanı sıra pratik hazırlanması nedeni ile bağırsak florası üzerinde yıkıcı etkisi vardır. Aşırı şekerli gıdalar, karbonhidrat değişik mantarların ve bir çok zararlı bakterinin sayısını çoğaltır. Hamur işi, makarna, kek, bisküvi ve beyaz ekmek bağırsakta birtakım zararlı parazitlerin oluşmasına neden olarak bağırsak florasını bozulmasına sebep olur. Tahıllarla alınan lif miktarı fazla olan bir beslenme biçimi, bağırsak sağlığı, vücut metabolizması ve bağırsak florası üzerinde oldukça ciddi bozukluklara neden olur. Bu şekilde beslenme şekli de kolon kanseri ve besin eksikliği gibi birçok problemin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle sindirim sistemine zararı olmayan kaliteli meyve ve sebze lifleri bağırsak florası açısından daha faydalıdır.
  Bebeklerin ise biberonla beslemek yerine anne sütüyle beslenmeleri, bebeklerde dengeli ve sağlıklı bir bağırsak florası oluşması bakımından oldukça önemlidir.
  Uzun süre boyunca yemek yememek, aç kalmak ya da aşırı yemek yemek bağırsak florasını olumsuz olarak etkileyebilir ve bazı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu ned]]> Bağırsak Kanseri Evreleri https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-kanseri-evreleri.html Thu, 15 Nov 2018 23:40:22 +0000 Bağırsak Kanseri Evreleri: İnsanlarda Sindirim sisteminden başlayarak, anüse kadarki bölümde bulunan kalın ve ince bağırsakta oluşan bağırsak kanserinin birkaç evreden oluşan risk faktörleri bulunmaktadır. Kolon kanseri; Bağırsak Kanseri Evreleri: İnsanlarda Sindirim sisteminden başlayarak, anüse kadarki bölümde bulunan kalın ve ince bağırsakta oluşan bağırsak kanserinin birkaç evreden oluşan risk faktörleri bulunmaktadır. Kolon kanseri; Kolondan başlayan kansere, rektal ise; rektumdan başlayan kansere denilir. 

  Kanser Risk Faktörleri:
  Kesin olarak meydana geliş sebebi bilinemeyen Kolorektal kanser için bazı risk etmenleri şunlardır:
  • Yaş: Genellikle yaşlılarda görülen Kolorektal kanser hastalarının tanısı %90’ı 50 yaşından sonra konur. Yaş ortalaması 60’lardadır.
  • Polipler: İyi huylu bir urdur. Poliplerin bazısı (adenomlar) kansere dönüşebilir 
  • Ailede kolorektal kanser oluşumu. 
  • Genetik bozukluklar.
  • Önceden kolorektal kansere yakalanmak: Crohn hastalığı, Ülseratif kolit. 
  • Diyet: Kalsiyum, folat ve liften fakir, hayvansal yağdan zengin diyet yapanlarda, kolorektal kanser riski artmıştır. Meyve ve sebze diyeti de riski bu artırır.
  • Sigara: Polip ve kolorektal kanser riski sigara içenlerde yüksektir.
  Korunma: Kalın bağırsak kanser riskini azaltmak için; Aşırı kilolardan kurtulma, Fiziksel egzersiz, yüksek lifli yiyecek düşük yağ içerikli gıdaları tüketmek, sigara ve alkol kullanmamak, tarama yöntemlerinin yanı sıra riski azaltıcı bazı unsurlardır.

  Belirtiler:
  • Bağırsak alışkanlığında oluşan değişiklik
  • Kabızlık, İshal, bağırsakta tam boşalamama 
  • Dışkıda kan (parlak ya da koyu kırmızı)görülmesi.
  • Normalden daha ince dışkı
  • Genel abdominal (şişkinlik, kramplar, gaz)rahatsızlık
  • Sebepsiz kilo kaybı
  • Sürekli yorgunluk hissi 
  • Mide bulantısı, kusma
  Bulgu ve belirtiler, kalın bağırsak kanserlerindeki urun evresine göre değişim gösterir. Bağırsak içene doğru büyüyen tümör, belirtisi olmazken, tam tıkanma olduğunda hastanın gazını ve dışkısını çıkaramadığı duruma kadar, değişen belirtisi olabilir.
  Tanı;
  Kolon kanserleri diğer kanserler gibi de iyice büyümeden belirti vermez. Bundan dolayı, daha kanser belirtisi olmadan tümörü ortaya koyma amacı olmalıdır. 

  Bağırsak Kanseri Evreleri:
  Biyopside kanser tespit edildiği zaman, doktor en iyi tedavi planını yapmak için hastalığın yayılım evresini bilmek zorundadır. Evreleme; kanserli tümörün, yakın doku ve vücudun sair bölgelerine sirayet derecesine değişir.
  Ağıdaki tetkikler, evreleme için yapılır:
  • Kan testleri: Kanda karsinoembriyonik antijen, diğer maddeler araştırılır. Kolorektal kanseri olan bazı hastalar ile kanser dışı bazı hallerde Cea düzeyleri yükselebilir.
  • Kolonoskopi: Tanı için yapılmadıysa, tüm kolon ve rektum kolonoskopiyle araştırılır.
  • Endorektal ultrason: Bir ultrason probu rektuma yerleştirilir. Prob çok düşük ses dalgaları yayar. Rektum ve diğer çevre dokuları bu ses dalgalarının yansımasını görüntüye dönüştürerek bilgisayar tarafından görüntülenir, tümörün rektum içinde derinlik, lenf nodları ve yakın dokulara yayılımı ile ilgili bilgiler verir.
  • Göğüs radyografisi: Akciğerdeki kanser yayılımı izlenir.
  • Bilgisayarlı tomografi (BT): Vücudun diğer bölgeleri akciğer ve karaciğer, izlenir.
  Gerekirse doktor evreleme için başka tetkiklere de başvurabilir (MrI gibi). Bazı durumlarda evreleme, cerrahiyle tümör çıkarılıncaya kadar bitmez.
  Bağırsak kanser evrelerini doktorlar beş şekilde tanımlarlar:
  • 0.Evre: Kanser; kolon ya da rektumun sadece en iç duvarındadır. (karsinoma in situ)
  • 1.Evre: Kolonun veya rektumun daha iç duvarında Kanser gelişir. Kolonun daha dış duvarına tümör ulaşmaz, kolon dışına yayılmaz. (Dukes A evre I kolorektal)
  • 2.Evre: Kolon veya rektumun daha derin duvarına tümör yayılmış, ama kanser hücreleri lenf nodlarına ulaşmıştır. (Dukes B)
  • 3.Evre: Kanser yakın lenf nodlarına yayılmış, diğer bölgelere yay]]> Rektum https://www.bagirsak.gen.tr/rektum.html Fri, 16 Nov 2018 00:02:59 +0000 Rektum, kalınbağırsaktaki üçüncü bölümü oluştur. Bu göden bağırsağı olarak ta tanımlanır: Yaklaşık uzunluğu 11-12 cm kadardır. Bu bölüm orta hatta, yukarıda sigmoid kolonla, aşağı kısımda ise anüsle Rektum, kalınbağırsaktaki üçüncü bölümü oluştur. Bu göden bağırsağı olarak ta tanımlanır: Yaklaşık uzunluğu 11-12 cm kadardır. Bu bölüm orta hatta, yukarıda sigmoid kolonla, aşağı kısımda ise anüsle birleşmektedir. Anüs ve rektumun birleştiği alan koksig kemiğinin uç kısmının 3 cm kadar önündedir. Rektum başlangıç bölümünde 4 cm genişliğe sahiptir. Anüse yaklaştıkça genişlemektedir. Bu genişleyen alana ampula rekti adı verilir. Rektum boşluğuna doğru yatay çıkıntılar bulunmaktadır. Bunlar kas liflerinden ve mukoza tabakasından oluşur. Bunların ilki çoğunlukla yarım ay şeklinde, sağ ve sol tarafta yer alır. İkinci çıkıntı ampula rekti üzerinde, rektumun sağında ve ön yüzeyinden kaynaklanır. Üçüncü öncekinin 2,5 cm altında olup, rektumun sol yanından kaynaklanır.

   Rektumda periton ve tema koli olmaz. İşlev açısından iki bölüm halinde sınıflandırılır. Birincisi ortada yatay çıkıntının üzerinde, ikincisi ise altında yer alır. Üst kısımda dışkı birikir. Dışkının belli bir hacme ulaşması halinde, rektumu gerer ve dışkılama hissinin oluşmasını sağlar. Alt kısım normal koşullarda boş olur. Ancak müzmin kabızlık durumunda dolabilir. Rektumun ön tarafı erkeklerde mesane, vezika seminalis, prostat, üreterin son kısmı ile duktus deferensle komşuluk yapar. Kadınlarda rahim, döl yatağı, döl yolu ile vajinayla komşuluk yapar. Rektumda oluşan en tehlikeli hastalık kanserdir. Bu kanserler rektumla aynı adı taşır.

   Rektumun bölümleri nelerdir 

   Üst rektum: Makat girişinden 10 cm ilerideki kısım

   Orta rektum: Makat girişinden 6-10 cm arası

   Alt rektum: Makat girişinden 4-5 cm arası olan bölümdür. Alt rektumda oluşan kanserler halk arasında makat kanseri olarak anılsa da, bu kanserlerin makat kanserlerinden farklı özellikleri ve tedavi yolları bulunmaktadır.

   Rektum

   Rektum kanserleri hangi sıklıkla görülür

   Tüm dünyada yılda 1,2 milyon rektum kanseri görülürken, bunun 14.000 adeti Avrupa'da görülür. İnsanlarda yaşam boyu bu kanserin gelişme riski % 5-6 oranındadır. Bu kanserler insanlarda etkili olan kanserlerden % 10 unu oluşturur. Kalın bağırsak kanserlerinin % 20 si rektum kanseridir. Erkekleri kadınlara göre yaklaşık dörtte bir oranında fazla etkiler. 35 yaşından sonra daha fazla görülür, 50 yaşından sonra belirgin artış yaşanır, 70 yaşla birlikte en fazla görüldüğü döneme girilir. Çok az kısmı 20 yaşın altında ve 20-34 yaş aralığında tespit edilir. 

   Rektum kanseri için risk faktörü nelerdir

   Rektum kanseri olan hastalarda % 75 oranında risk faktörü belirlenmez. Ancak bu hastalık için bilinen risk faktörleri vardır.

   Diyet: Özellikle kırmızı et ve yağdan oluşan beslenme risk faktörü kabul edilir. Bunun yerine liften zengin, ancak hayvani yağdan fakir olan beslenme dışkıyı yumuşattığı gibi, kanserin oluşumunu azaltır.

   Ailede kalın bağırsak kanseri öyküsü: Hastaların % 5-10 kadarında ailede kalın bağırsak kanseri bulunmaktadır. Bu birinci derece akrabalarda olursa risk daha yüksek olur. Rektum kanseri 45 yaş altı kişilerde görüldüğünde, risk 12 kat daha fazla olur. Bu nedenle ailesinde kanser öyküsü olan kişiler taramaya 50 yaşında değil, 40 yaşında başlamalıdır.

   Kalın bağırsak polipleri: Hastaların % 15-20 kadarında kalın bağırsak polipleri tespit edilmiştir. Kalın bağırsağında kanser tespiti yapılan kişilerde, % 30 oranında polip tanısı da yapılmaktadır.

   Kalıtsal nonpoliposiz kolorektal kanser: Bu hastaların % 4-7 kadarında görülmektedir. Bu hastalığı taşıyan kişilerde normal kişiler kadar polip teşhisi yapılır. Ancak bunların kanserleşme eğilimi daha yüksektir.

   İltihabi bağırsak hastalığı: Hastaların % 1 kadarında iltihabi bağırsak hastalığı görülmektedir.

   Alkol ve sigara kullanımı: Sigara içmek ve günde 30 gram üzerinde alkol almak kanser açı]]> Bağırsak Üşütmesi https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-usutmesi.html Fri, 16 Nov 2018 16:16:41 +0000 Bağırsak üşütmesi genellikle mide üşütmesiyle beraber seyreden çoğunlukla kışın görülen bir hastalık türüdür. Bağırsak üşütmesi denince ilk akla gelen soğuktan bağırsakların üşütül Bağırsak üşütmesi genellikle mide üşütmesiyle beraber seyreden çoğunlukla kışın görülen bir hastalık türüdür. Bağırsak üşütmesi denince ilk akla gelen soğuktan bağırsakların üşütülmesi durumudur. Genellikle de bağırsakların üşütülmeden kaynaklanır. Fakat bu hep böyle olmaz. Çünkü mide veya bağırsak üşütmesi virüs veya bakterilerin etkisiyle de meydana gelebilir. Sindirim sisteminin mide ve bağırsak kısmının bakteri veya virüslerin etkisiyle iltihaplanması durumudur.

   Bağırsak Üşütmesinin Nedenleri

   • Genellikle aç karnına aşırı soğuk veya buzlu su içildikten sonra mide ve bağırsak üşütmesine neden olabilir.
   • Soğuk ve rüzgarlı havalarda ince bir elbiseyle dışarıda bulunup bağırsakları üşütmek.   
   • Alınan besinlerin soğuk- sıcak dengesizliği de bağırsak üşütmesine neden olabilir.

   Bağırsak Üşütmesinin Belirtileri

   • Bulantı ve kusma
   • Karın ağrısı
   • İshal (İshal içerisinde kan ve balgam görülebilir)

   Bağırsak Üşütmesinin Tedavisi

   Hastalık ağır geçiyorsa ve ateş az oluyorsa hastalığın sebebi mikrobik olabileceği düşünülmeli ve kan tahlili yapılmalıdır. Sebep virüslerde doktor herhangi bir ilaç tedavisi uygulamaz. İstirahat etmeyi önerir. Şayet bakteri kaynaklı bağırsak üşütmesi yaşanıyorsa antibiyotik tedavisi yapılması gerekmektedir. Karın ağrısı şikâyetlerinde kesinlikle doktora başvurmadan ağrı kesici kullanılmamalıdır. Çünkü ağrı kesici ağrıyı baskıladığı için teşhisinin yapılmasını güçleştirir.

   Bağırsak Üşütmesi

   Bağırsak Üşütmesi İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

   • Dört bardak su içerisine 10 gram havlıcan konur ve 10 dakika kaynatılır. Kaynayan suyun yaprakları süzüldükten sonra günün değişik saatlerinde dört bardak bitkisel çay tüketilir.
   • Bir şişenin boğazına kadar ince kıyılmış kekik doldurularak üzerine saf zeytinyağı ilave edilir ve şişenin ağzı kapatılarak iki hafta demlenmeye bekletilir. Şişenin muhafaza edileceği yer sıcak ve mümkünse güneş gören yer olmalıdır. Bağırsak üşütmelerinde şişe açılarak güzelce süzüldükten sonra bir adet kesmeşekerin üzerine 5-6 damla damlatılarak yenir. Bu uygulama günde üç defa yapılır.
   • Bir çay karabiber bir bardak kaynamış suyun içerisine atılarak bir süre demlenmesi için beklendikten sonra sıcakça içilir.
   • Üç bardak su içerisine bir çorba kaşığı nane kurusu katılır ve bir adet limonun kabuğu soyularak içine atılır ve su 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç bardak tüketilir.
   • Bir adet hindistancevizi güzelce temizlenerek küçük parçalara bölünür. Üç bardak suya konularak 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra sıcak sıcak günde üç bardak tüketilir.
   • Bir çay kaşığı mercanköşk bir bardak kaynamış suyun içerisine atılarak bir süre demlenmesi için beklendikten sonra sıcakça içilir.
   ]]>
   Polip https://www.bagirsak.gen.tr/polip.html Sat, 17 Nov 2018 16:15:50 +0000 Polip, sindirim sistemi, solunum sistemi ve kadınlarda üreme sistemi yüzey epitelinde oluşan iyi huylu tümörlerdir. Bunlar her zaman tam tümör özelliği göstermezler. Tahriş sonucu, iltihabi ve allerjik reaksiyonlar sonucu oluşabil Polip, sindirim sistemi, solunum sistemi ve kadınlarda üreme sistemi yüzey epitelinde oluşan iyi huylu tümörlerdir. Bunlar her zaman tam tümör özelliği göstermezler. Tahriş sonucu, iltihabi ve allerjik reaksiyonlar sonucu oluşabilirler. Polipler saplı veya sapsız özellikte birkaç milimetre veya birkaç santimetre özelliğinde olabilirler. En çok burun, yutak , mide,  kalın barsakta görünürler. Birden fazla sayıda olanlara polipozis adı verilir.

   Solunum Yolu Polipleri ( Nazal Polip ) :Tipik allerji ilaçları ile geçmeyen ve sürekli burun tıkanıklığına sebebiyet veren bir polip türüdür. Diğer belirtileri ise şunlardır: Sinüs basıncından kaynaklı baş ağrısı, burun akıntısı, koku ve tat alma duyusunun azalması veya tamamen kaybolmasıdır. Ciddi oranda nazal polipi olan hastalarda burun deliklerinin içine bakıldığında polipler görülebilir. Kronikleşmiş burun polipleri burun köprüsünün genişlemesine yol açabilir ve bunun neticesi olarak gözler birbirinden ayrılmış şekilde görülebilir. 

   Gırtlak Polipleri : Gırtlak polipleri, düzgün, yuvarlak, saplı veya sapsız, genellikle 1 cm'den küçük poliplerdir. Polipler sesin yogun kullanımı, soğuk algınlığına, sesteki yıpranmaya veya travmaya bağlı gelişebilir. Aşırı yüksek sesle bağırmayla birlikte akut laranjit gelişebilir. Sesin dinlendirilmemesi sonucu bu da polipe dönüşebilir. Ses teli polipleri, hasta sırt üstü yatar posizyonda iken laringoskopi denen bir cihazla hastanın ağzından girilerek ses tellerindeki polipler alınabilir. Cerrahi müdahaleyi terapi izlemeli ve hasta ikinci defa aynı şekilde ses tellerine zarar vermemesi için uyarılmalıdır. 

   Kalın Barsak Polipleri ( Kolon Polipleri ) : Barsak iç tabanına yerleşen hücrelerden köken alarak barsak boşluğuna doğru çıkıntı yaparak gelişen oluşumlardır. Kalın barsakta en fazla görülen patoloji, poliplerdir. Bu görüntüler izlendiği andan itibaren polip ile kanser ilişkilendirilmesi araştırılmalı ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır. Polipler, kalın barsakta her yerde görüldükleri gibi en sık rektum ve sigmoid kolonda görülmektedir. 

   Kalın barsak polipleri, genellikle belirti vermezler. Radyolojik inceleme veya kolonoskopi esnasında tesadüfen izlenebilirler. Çok nadiren bazı polipler rektal kanamaya ve hafif karın ağrısına neden olabilir. Radyolojik incelemede bir polipin açığa çıkarılması için tüm kolonun tamamen izlenebilmesi gerekir. Bu da çok fazla mümkün olmadığından inceleme esnasında atlanma ihtimali yüksektir. İyi bir cerrahi müdahale sonucu tamamen çıkarılan bir polipin tekrar etme şansı yoktur. Ama kişinin barsağının polipe meyilli olması nedeniyle daima çıkma ihtimali normal hastalara göre %30 fazladır.

   Polip


   Rahim Polipleri ( Endometrial Paolip ) : Rahim polipleri ve rahim ağzı polipleri ( servikal polip ), rahim içi tabakasında veya rahim ağzında bulunan ve bu dokulardan kaynak alan ve et parçası şeklinde olan poliplerdir. Oluşma nedeni genellikle bilinemeyen ve her yaş dönemde görülebilen bir polip türü olan endometrial polip ve servikal polip daha çok menopoz yaşı öncesi ve sonrası daha sık görülmektedir. Endometrial polip çok sayıda ve büyük olduğunda kanama şeklinde belirti verir. Hem ağrılı kanama olur hemde adet zamanını uzatır. Aynı zamanda cinsel ilişki esnasında da kanama gözlenebilir.

   Endometrial poliplerin tanısı, kanama şikayeti ile doktora baş vuran bayanlardan alınan örneklerin patolojik incelemeleri sonucu tanı konur. Rahim ağzı polipler ise jinekolojik muayene sonucu teşhişs edilebilir. 

   Rahim içi ve ağzı poliplerin kanserden dışlanabilmesi için gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Histereskopi yöntemiyle polip bulunduğu yerden kopartılarak çıkartılır.
   ]]>
   Anal Fistül https://www.bagirsak.gen.tr/anal-fistul.html Sat, 17 Nov 2018 18:49:01 +0000 Anal fistül, birçok kişi tarafınadn ilk zamanlarda farkına varılmasa bile çok yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan biridir. Anal fistül, makat bölgeleri ile cilt arasındaki tünellerde meydana gelen bir rahatsız Anal fistül, birçok kişi tarafınadn ilk zamanlarda farkına varılmasa bile çok yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan biridir. Anal fistül, makat bölgeleri ile cilt arasındaki tünellerde meydana gelen bir rahatsızlık olduğu anlaşılmaktadır. Bu rahatsızlık tamamen iltihaplarla ilgili bir rahatsızlıktır ve bağırsak hastalığı olarak ele alınmaktadır. İnsanların birçoğunda meydana gelse bile bu kişiler doktora gitmekten çekinmektedir. Ancak belirtebiliriz ki bu iltihap hastalığının tedavi edilmemesi durumunda iltihabın yayılması durumunda çatlaklar büyür ve daha büyük sorunlar ortaya çıkar.

   Anal Fistül rahatsızlıkları bazen ameliyatlardan sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu bölgelerde yapılan çeşitli bağırsak hastalıkları ameliyatları, kıl dönmesi ameliyatları ve buna benzer diğer birçok ameliyatta anal fistül oluşma ihtimali yüksektir. Bunların haricinde daha birçok etken anal fistül rahatsızlığına neden olmaktadır.

   Anal Fistül Nedenler:

   • Anal fistülün en büyük nedeni makat bölgesinde enfeksiyonların artmasıdır. Bu enfeksiyonlar kısa bir süre içerisinde iltihaplanmaya neden olur. İltihap arttıkça çatlaklar da büyüyeceği için kısa bir süre içerisine olumsuz etkilerini gösterecektir.
   • Dışkılama sırasında makatın tam açılamaması ya da kabız gibi durumların sürekli oluşması durumunda makatın zorlanması, anal fistül nedenleri arasında yer almaktadır.
   • Anal Fistül nedenlerinden biri de anal ilişkidir. Kesinlikle tavsiye edilmeyen bu işlemde makat bölgesi zorlanacağı için ve çatlaklar oluşabileceği için kısa bir süre sonra anal fistül rahatsızlığı baş gösterebilir.

   Anal Fistül En Çok Kimlerde Görülür

   Bu rahatsızlık en çok erkeklerde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda biraz daha az görülen Anal fistül daha çok 35 ile 40 yaşları arasında ortaya .olarak etkinliğini devam ettirmektedir. Çocuklarda da kadınlarda olduğu gibi son derece az görülür.

   Anal Fistül Belirtileri:

   1. Anal fistül rahatsızlığının varlığını anlamak aslında oldukça basittir. Bunun için makatın bitiş noktasına elinizle dokunduğunuzda burada oluşan şişliği hissedebilirsiniz. Bu şişlik arttıkça ağrı da artacaktır.
   2. Bir diğer belirti ise iki bacak arasında cilt kısmında delinmeler olmasıdır Bu delinmeler daha çok erkeklerde meydana gelir ve bu delinmelerden ara ara akıntılar meydana gelebilmektedir.
   3. Özellikle tuvalete çıkıldığında ciddi ağrılar anal fistül kaynaklı ağrılar olabilmektedir. Çünkü bu rahatsızlık da anal fistül belirtileri arasında yer almaktadır.
   4. Son olarak bu belirtilerle birlikte iç çamaşırda kan ya da akıntı gibi belirtiler de anal fistül kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu kanama bazen tuvaletteyken de görülebilmektedir.

   Anal Fistül Tanısı ve Tedavisi

   Anal fistül rahatsızlığı için öncelikle hastanın genel cerraha giderek muayene olması gerekmektedir. Muayene sırasında tam teşhis koyulabilmesi için ultrason ya da fistülografi gibi görüntüleme cihazları ile işlemler yapılabilmektedir. Muayene sonrasında teşhis çok rahat bir şekilde konulabilmektedir.  Yapılacak fiziki muayene sonrasında eğer oluşan fistül basit bir fistül ise ameliyat yine gerekli olacaktır. Çünkü yapılmaz ise zamanla büyüyerek ciddileşebilir. Yapılacak cerrahi müdahalede fistülün yerine göre daha detaylı olma durumu söz konusudur.

   ]]>
   Tenya https://www.bagirsak.gen.tr/tenya.html Sun, 18 Nov 2018 07:37:47 +0000 Halk arasında şerit hastalığı olarak da bilinmektedir. Tenya parazitlerden dolayı oluşan ve sindirim sisteminin çalışmasını engelleyen bir sağlık sorunudur. Segment adındaki boğumlar dan oluşurlar ve boğumların her birinde y Tenya parazitlerden dolayı oluşan ve sindirim sisteminin çalışmasını engelleyen bir sağlık sorunudur. Segment adındaki boğumlar dan oluşurlar ve boğumların her birinde yumurta üretimi mümkün sayılmaktadır. Tenyalar az pişmiş ve çiğ etlerin tüketilmesinden dolayı vücuda bulaşmaktadırlar. Alınan besinlerin farklarına göre tenyalar çeşitlilik göstermektedir. Sığırdan, domuzdan ve balıktan bulaşmaktadır. Sığır tenyasına; taenia saginata, domuz tenyasına;taenia solium ve balık tenyasına;diphyllobothrium latum denmektedir.

   Sığır Tenyası (Taenia Saginata)
   • Et ile vücuda alınan olgunlaşmamış tenyalar insan bağırsaklarında olgun hale gelebilir.
   • Bu tür tenyaların boyları 4 ile 6 metreye ulaşabilmektedir.
   • Sığır tenyası' nın baş bölümünde 4 vantuz bulunmaktadır.
   • Tenyaların ağzı ve sindirim sistemi yoktur.
   • Tenyalar besinleri dış yüzeylerinden emilme yoluyla almaktadırlar. 
   • 18 yıl yaşayabilirler.
   • Milyonlarca yumurta üretebilirler.
   • Sığır tenyası hastalığı genellikle herhangi bir belirtiyle ortaya çıkmaz. kişinin dışkısındaki tenyaları gördüğünde ortaya çıkar. 
   • Nadiren ishal, kilo kaybı, ağrı ve bulantı görülebilmektedir.
   • Sığır tenyası' nın tanısı dışkıda parazitin yumurtalarının ve hareketli parçalarının görülmesi ile koyulur. 
   • Sığır tenyası hastalığı tedavi edilebilir.
   Domuz Tenyası (Taenia Solium)
   • Ülkemizde pek yaygın değildir fakat dünyada oldukça yaygındır.
   • Uzunluğu 5 metreye ulaşabilir.
   • Domuz tenyası göz, kalp, beyin, akciğer, cilt altı ve kaslarda kist oluşumuna sebep olabilir.
   • Domuz tenyası bulunan insanlar hijyene çok dikkat etmelidirler. Yeterince dikkat etmezlerse dışkılama sonrası elleri ile tenya yumurtalarını alarak yutarlar. Yuttukları tenya yumurtaları bağırsaklara geçtiğinde içlerindeki larvalar dışarı çıkarak dokulara geçer ve kist oluştururlar. Eğer bu larvalar beyine geçer ise havale gibi sinirsel problemlere sebep olabilirler.
   • Sığır tenyasın da olduğu gibi dışkıda yumurta ve larvaların görülmesi ile tanı koyulabilir. Bunun dışında oluşan kistler incelemelerle görülebilir.
   Balık Tenyası (Dphyllobothrium Latum)
   • Som balığı ve bazı tatlı su balıkları tenya bulaştırabilirler.
   • Çiğ, iyi pişmemiş ve tuzlanmış balık eti ile tenyalar vücuda bulaşabilir.
   • Balık tenyaları' nın uzunlukları 3 ile 10 metre arasında olabilmektedir.
   • Dişi tenyalar günde 1 milyondan fazla yumurtlayabilmektedirler.
   • Kusma, kilo kaybı, karın ağrısı, vitamin eksikliği karın krampları gibi belirtiler gösterebilir.
   • Dışkıdaki yumurtaların görülmesi ile tanı koyulur.
   Tenyalardan korunmak
   Tenyalardan korunulması için tüketilecek etlerin iyi pişirilmesi gerekmektedir. Kesinlikle çiğ et tüketilmemesi gerekmektedir. Her zaman her yerde hijyene önem verilmesi gerekmektedir.
   ]]>
   Anüs https://www.bagirsak.gen.tr/anus.html Sun, 18 Nov 2018 13:29:03 +0000 Anüs, Makat yada diğer ismi ile anal bölge, sindirim sisteminin en son kısmıdır. Anüs, kalın bağırsağın dışa açılan ucu olup, bağırsaklarda emilen besinlerin artıklarının boşaltılmasına yarayan en anatomik Anüs, Makat yada diğer ismi ile anal bölge, sindirim sisteminin en son kısmıdır. Anüs, kalın bağırsağın dışa açılan ucu olup, bağırsaklarda emilen besinlerin artıklarının boşaltılmasına yarayan en anatomik yapıya sahiptir. Sinir, damar ve kaslardan oluşan bir sistem sayesinde boşaltılmak üzere burada biriken dışkıyı kontrollü bir şekilde dışarıya atar. İhtiyaca göre açılıp kapanabilen bir sibop gibi görevini yapar. Yanı sıra katılaşmış dışkının kontrolünü de hemoroitlerin yumuşak damarlarla dolu memeleri ile gaz ve sıvıların kaçmasını da önlemeye yarar. Anüs "makat" bölgesinde bulunan çok duyarlı sinirler ile gaz, katı ve sıvı dışkı arasında ayırım yapılmasıdır. Makatta ağrı olduğunda insanların ilk aklına gelen hemoroid olacaktır. Normalde ağrısız seyreden bir hastalık olduğundan yalnızca boğulduğu zamanlarda ağrı yapar. Makatta ağrı sebepleri şu şekilde gelişebilir, makat çatlağı, makatta yırtık ve anal fissür. Erken dönemlerde ağrı biraz daha hafiftir, ancak aylar içinde giderek kronikleşir ve ağrı şiddetlenmeye başlar. Bu gibi durumlarda hasta dışkı yapmaya çekinir ve tuvalete gitme isteği oldukça azalır. Kişilerin rahat dışkılama yapabilmesi için, anüsün sağlıklı olmasına bağlıdır. Ancak bu bölge üzerinde üç hastalık hakkında bilgi edinirsek ilk önce en sık görülen üç makat hastalığı vardır. Bunlar, hemoroid, perinal fistül ve anal fistüldür.

   Anüs Hastalıkları, hemoroid, basur memesi ve mayasıl olarak da bilinir. Hemoroid, makat etrafında bulunan toplardamar yumağının gevşemesi ve meme şeklinde aşağı sarkması ile oluşan bir anal bölge hastalığıdır. Sürekli kabızlık ve ıkınmayla makat çevresindeki damarlarda basıncın artmasına neden olur. Bu memelerin büyümesine yani hemoroide sebep olmaktadır. Buna tedavi şekli için dışkı yumuşatıcıların etkisi çok önemlidir. Genel belirtileri arasında kanama, şişlik, ağrı, kaşıntı ve akıntıdır. Hastalığın derecesine göre bu belirtilerin biri veya hepsi birden görülebilir. Ayrıca sert dışkı, uzun süreli ıkınma, pelvik taban kaslarının yetersiz olması ile hemoroid nedenleri arasındadır. Bunlar, uzun süre ayakta durma, ishal, kabızlık, hareket azlığı, kalp yetmezliği, karaciğer sirozu, uzun süre öksürme ve kusmalar, gebelik, kalın bağırsağın son kısmının tümörleri ve bazı ailelerde kalıtımdır. Ailevi yatkınlık da bir sebeptir. Anne yada babasında olan kişilerde hemoroid diğer insanlara göre daha sık görülmektedir.

   Anüs

   Perinal Abse Fistül, abse, anal bölgenin iltihabi hastalığıdır. Ağrı oluşumu başlıca belirtisidir. Bunun yanında üşüme, titreme, ateş yükselmesi, gibi yakınmalarda görülebilir. Böylece bağırsak içi ile cilt arasında bir bağlantı oluşturmaya başlar. Bu bağlantı kalıtımsal olursa buna fistül denir. Bu bağlantının ağzı kapanırsa bu kez iltihabi materyalin bir kısmı içerde kalır, bu da ilerde yeniden nükseden bir abse veya fistül ağızlarının oluşması kaçınılmaz olur. Bu sebeple abse oluşumlarının erken tanısı ve uygun şekilde cerrahide kesin prensiplerden birisi abse birikimlerinin mümkün olduğu kadar en erken zamanda boşaltılmasıdır. İşlemi yapan cerrah absenin yerleşimini ve büyüklüğüne göre en uygun yolu seçerek abseyi boşaltır. Bu hastalara en uygun antibiyotik tedavisi ile ağrı kesici ilaçların kullanılması önerilir. Tedavi sonrasında ya tamamen iyileşme görülür, yada perianal abse sık sık perinal fistül haline geri döner. Ameliyat dışında perinal fistül'ün başka bir tedavi metodu mümkün değildir.

   Anal Fissür, anal kanaldaki çatlak ve yaradan oluşur. Kadınlarda daha sık görülür. Dış tarafında bir cilt kıvamı bulunur ve hastanın eline geldiği için basur ile karışır. Sürekli kabızlık hali, doğum gibi sebeplerden olabiliyor. Ağrıya karşı tamamen duyarlıdır ve anal bölgede ufacık bir çatlak olsa dahi çok az ağrıya sebep olsada, anal kaslarda spazma, yorulma ağrısına, kan dolaşımında bozularak iskemiye oluşmaya başlar. İskemi durumunda ağrı artmaya başlar ve yara beslenirken bozulur, iyileşmesi zaman]]> Mesane https://www.bagirsak.gen.tr/mesane.html Mon, 19 Nov 2018 13:00:15 +0000 Mesane, üriner sistemde yani idrar yollarında yer alan organlar arasındadır. Mesane yani idrar kesesi vücutta önemli görevler üstlenir. İdrar yolları yukarıdan aşağıya doğru böbrek, üreterler, mesane ve üretrada Mesane, üriner sistemde yani idrar yollarında yer alan organlar arasındadır. Mesane yani idrar kesesi vücutta önemli görevler üstlenir. İdrar yolları yukarıdan aşağıya doğru böbrek, üreterler, mesane ve üretradan meydana gelir. Gelişmiş bir filtre sistemi olan böbreğe giren kan burada filtreden geçer, içinde bulunan atık ve zararlı maddeler idrar şeklinde süzülür. Geriye kalmış olan kan dolaşım sistemine döner. Böbreklerde üretilen idrar, üreterler denilen sağ ve sol üreter tüplerle mesaneye gider. İdrar mesanede depolanarak, üretradan yani idrar yolundan vücut dışına atılır.

   Mesane (İdrar torbası) yapısal özellikler

   İdrar torbasının esneme özelliği bulunmaktadır. Bu yapısı dolayısıyla mideyle benzerlik gösterir. Kas yapısının etkisiyle böbreklerden gelen idrarın uzun süre depolanmasını sağlar. Mesanenin tamamıyla kaslardan oluşan esnek bir duvar yapısı bulunmaktadır. İçinde depoladığı idrarı boşalttığı zaman, şekli armuda benzemektedir. Normalde 40-50 ml hacme sahiptir. İçinin idrarla dolması halinde 400-500 ml olan bir hacme ulaşır. İdrarın boşaltılmasında bir gecikme olursa, hacmi 800-900 ml ye kadar ulaşabilir. Mesane duvarının iç içe geçmiş üç katman halinde kas tabakasından oluşması nedeniyle, içi idrarla dolması halinde bile insanlara rahatsızlık vermez.

   Mesanenin idrarı boşaltması

   Mesanenin belli miktarda idrarla dolması durumunda, bunu beyne uyarı olarak gönderir. Bu uyarı genellikle mesane 1/4 oranında dolduğunda gönderilir. Bu uyarıyla beyin mesanenin kasılmasını baskılar ve uygun ortama kadar mesaneden gelecek sinyaller kesilmektedir. Bu sırada mesane idrarla dolmaya devam eder. Bu sırada boşaltma gerçekleşmediyse, mesane daha şiddetli bir uyarıyı beyne gönderir. Fakat uygun ortam halen oluşmadıysa, beyin yine mesaneyi baskılamaya devam eder. Beyin sadece boşaltma için uygun ortam oluştuğunda, mesane kaslarının kasılmasına ve idrarın boşaltılmasına izin verir. Mesanenin dolma sırasında idrar kaçağının önlenmesi için, iç ve dış tıpa adı verilen sfinkter yani tıpa mekanizması bulunmaktadır. Bu mekanizmalar hem idrar kaçağını önlemekte, hem de boşaltımda idrarın rahat bir şekilde atılmasını sağlamak için, idrar torbasının huni şeklini almasını sağlamakta ve idrarın rahatça boşaltılmasını sağlar.

   Mesane

   Mesanenin çalışma fonksiyonunun bozulması

   Bazı durumlarda dış etkenlere bağlı olarak mesanedeki çalışma fonksiyonu bozulabilir. Mesanenin çalışmasının bozulmasına neden olan etkenlerin başında sistit gelmektedir. Bu bakteriyel bir enfeksiyondur. Kadınların daha fazla etkilendiği sistit sorunu, üretra denilen idrar yolunun kısalığından dış ortamda bulunan bakterileri mesane içine alır. Bu yüzden erkeklerden daha fazla kadınlar etkilenmektedir. Erkeklerde daha çok prostat büyümesi nedeniyle idrar kanalında olan tıkanıklardan kaynaklanan idrarın rahat boşaltılamaması mesane enfeksiyonuna neden olur. Enfeksiyonların dışında başka hastalıklarda idrar torbasının fonksiyonlarında bozulmaya sebep olabilir. Yaşın ilerlemesi hastalıkların oluşmasını arttırır. 

   Mesane ile ilgili testler nelerdir

   Tam idrar tahlili: Bu idrarla yapılan testlerin başında gelir. Mesane ile böbrekte olan her sorunda tam idrar tahlili yapılmalıdır. İdrarda olan her türlü anormal sorunlar mikroskop

   Sistoskopi: Bu mesanenin vizüel görsel incelemesini kapsar. Endoskop mesanede ilerletilip, kamerayla dokular görüntülenmektedir. Bu sırada hastalıkların tanısı yapılabilir.

   Ürodinami: Bu mesanenin fonksiyonlarının tespiti için yapılan bir testtir. Mesanede ilerletilen bir sondayla, içerdeki basınç, idrar dolumu ile idrar boşaltımı kayıt edilmektedir. Bu mesanenin fonksiyonlarının bozulmasını belirler.

   ]]>
   Spastik Kolon https://www.bagirsak.gen.tr/spastik-kolon.html Tue, 20 Nov 2018 05:41:13 +0000 Spastik kolon, yani irratabl bağırsak sendromu bağırsaklarda en fazla rastlanan hastalıklardan biridir. Hastalarda kramp tarzında ağrıya, şişkinliğe, gaz ve dışkılama bozukluğuna neden olur. Dışkılama bozukluğu Spastik kolon, yani irratabl bağırsak sendromu bağırsaklarda en fazla rastlanan hastalıklardan biridir. Hastalarda kramp tarzında ağrıya, şişkinliğe, gaz ve dışkılama bozukluğuna neden olur. Dışkılama bozukluğu olan hastalarda bir kaç gün süren kabızlık ya da ishal görülebilir. Dışkılamada krampla gelen ağrı olmasına rağmen, rahat dışkılama olmaz. Bu rahatsızlığın sebebi tam olarak bilinmediğinden, iyileşmeyi tam olarak ağlayacak tedavisi henüz bulunmamaktadır. Bunun sebebi hastalarda yapılan muayene sırasında hastalık belirtileri teşhis edilemez. Hastalarda büyük rahatsızlığa neden olsa da, kanama, kanser gibi ciddi etkilere neden olmaz.

   Bu rahatsızlık yapısal bir bozukluk olarak değil, fonksiyonel bir bozukluk olarak değerlendirilmektedir. Hastalarda şikayetlere rağmen herhangi bir bozukluk tespit edilememesi, patolojik bulguya rastlanmaması halinde spastik kolon düşünülmelidir. Bu aşamada doktora gereken bilgiler verilerek, teşhisin doğru yapılması sağlanmalıdır. Hastalarda ciddi hastalıklara neden olmasa da, yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Toplumda yaygın görülmesine rağmen, kişilerin bunu bir yaşam biçimi olarak benimsemesinden dolayı tedaviye başvuran hastaların sayısı azdır. Ancak bu hastalarda okul ve iş yaşamını etkileyen, tatillere çıkmasını engelleyen, sosyal yaşamlarını etkileyen bir durum mevcuttur.

   Spastik Kolon

   Spastik kolon nedenleri nelerdir

   Bu rahatsızlığın nedenleri yapılan araştırmalara göre tam olarak belirlenememiştir. Hastaların tetkiklerinde organik bozukluktan ziyade, fizyolojik, psikolojik ve beslenmeden kaynaklanan nedenler bulunmuştur. Yakınmaların artma sebebi kişiden kişiye farklılık göstermekte, sindirim bozukluğu yaşanması nedeniyle besinlerin önemli olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Bunu tetikleyici bazı etkenler bulunmaktadır. 

   • Lif açısından zayıf beslenme
   • Yiyeceklere karşı hassasiyet
   • Alkol ve sigara kullanımı
   • Stres
   • Öğün atlanması ya da çok yemek yeme
   • Adet dönemi
   • Enfeksiyonlar
   • Antibiyotik ve bazı ilaçlar
   • Mevsimsel değişimler ve soğuk hava

   Spastik kolon belirtileri nelerdir

   Karın ağrısı: Kramplar şeklinde ve künt tarzda oluşan karın ağrıları, dalgalar şeklinde gelir. Yemek sonrasında yoğun şekilde yaşanır. Hastada gaz çıkarma ya da tuvalete çıkma halinde rahatlama hissedilir.

   Şişkinlik: Hastalarda fazla miktarda gaz olmasa bile, gaz çıkaramadıklarından yakınmalar olur. Yemekten sonra başlayan rahatsızlık, gün içinde bağırsaklardan gelen seslerle, karındaki sıkışmayla hissedilir.

   Bağırsak alışkanlığında bozulma: Hastalarda en sık kabızlık ve ishal görülür. Dışkının mukusla kaplı olması da görülür. Bunun sebebi bağırsak duvarında mukus üreten ağır hareket eden bezlerin uzun süre bağırsakta kalan dışkıyla temas etmesiyle uyarılması sonucunda olur. Bezler daha fazla mukus üretmeye başladıklarından, dışkıda mukus görülür.

   Yakınmaların altında organik bir sebebin belirlenememesi: Hastalığın en önemli teşhis kriteri budur. Herhangi bir organik sebebe dayanmamaktadır.

   Bu belirtilerin dışında hastalarda dışkılama sonrasında ağrının azalması, dışkılama sayısı ve kıvamında değişiklik, tam boşalamama hissi, sık dışkılamaya çıkmak, bulantı gibi sindirimle alakalı belirtiler görülür. Sindirim sisteminin dışında cinsel ilişkide ağrı duyulması, baş ve sırt ağrısı, nefes darlığı, göğüste ağrı ve çarpıntı olması, hastanın kendini yorgun hissetmesi ve sinirlilik hali gibi etkiler görülebilir.

   Spastik kolon tedavisi nasıl yapılır

   Bu rahatsızlığı tamamen iyileştirme günümüzde mümkün değildir. Uygulanan tedavide şikayetlerin azaltılmasına ve yenilenmesini önlemeye çalışılır. Hastaların yaşam kalitesini iyileştirecek çalışmalar yapılır. Bağırsaklarda olan şişkinliği giderici, duyarlılığı azaltıcı, kabızlığı gideren ilaçlar]]> Ülseratif Kolit https://www.bagirsak.gen.tr/ulseratif-kolit.html Tue, 20 Nov 2018 11:07:54 +0000 Ülseratif kolit, kalın bağırsağın iç yüzeyindeki kolon mukozasının  iltihaplı bir hastalığıdır. Mukozanın iltihaplanmasına, kanayan yaraların oluşmasına neden olur. Hastaların çoğunda bağırsağın son Ülseratif kolit, kalın bağırsağın iç yüzeyindeki kolon mukozasının  iltihaplı bir hastalığıdır. Mukozanın iltihaplanmasına, kanayan yaraların oluşmasına neden olur. Hastaların çoğunda bağırsağın son kısmı olan rektum hastadır. Bazılarında bağırsakta daha geniş alan, bir kısmında ise bağırsağın tümü hastadır. Bu hastalıkta tutulum kişiye göre farklılık gösterir. Bazı hastalarda başlangıçta kabızlık görülse de, genellikle ishalle birlikte yaşanır. Dışkının kanlı olması, içinde mukuslu kaygan ve parlak bağırsak salgısının olması ve cerahat içermesi yaygındır. Bu hastalık süreğen özellik gösterir, yıllarca devam edebilir. Tedaviyle hastada yakınmalar düzelme gösterebilir, ancak yeniden tekrarlayabilir. Bu nedenle tedavinin doktorun uygun göreceği süre ya da devamlı olarak sürdürülmesi gerekir.

   Ülseratif kolit nedenleri nelerdir

   Rahatsızlığın sebepleri kesin olarak bilinmemektedir. Fakat genetik yatkınlığın, mide ve bağırsak sistemine giren çeşitli maddeler, bakteriler, virüsler nedeniyle bağışıklık sisteminin verdiği tepkiyle birlikte hastalığın oluşumunda etkili olabilir. Ancak buna sebep olabilecek besin maddeleri ya da mikroorganizmaların kesin olarak tespiti yapılmamıştır. Sebep ne olursa olsun, bağırsaklardaki mukozada iltihaplı hücrelerin artmasına, inflamasyona ve ülserlerin gelişmesine neden olur.

   Ülseratif kolit belirtileri nelerdir

   • Kanlı ishal görülmesi
   • Makattan sümüksü madde ya da kan gelmesi
   • Karın ağrısı olması
   • Halsizlik ve yorgunluk çekilmesi
   • İştahsızlıkla birlikte kilo kaybı olması
   • Bazı hastaları etkileyen gözde kızarıklık, yanma, eklemlerde ağrı olması, ciltte döküntü ve karaciğer fonksiyonlarında bozukluklar olması

   Ülseratif kolit tanısı  nasıl yapılır

   Hastanın öyküsünde kalın bağırsaklarda kanama, ishal ve karın ağrısı olması ülseratif kolit açısından değerlendirilmesini gerektirir. Yapılacak kan tetkikleriyle bağırsak enfeksiyonu belirlenmezse, kesin tanı için kolonoskopi yapılmalıdır. Bu sayede kalın bağırsaklar ile ince bağırsağın son kısmı ayrıntılı olarak görüntülenebilir. Bağırsaklardan parça alınarak biyopsi yapılır. Bu alan duyarlı olmadığından, hastalarda herhangi bir ağrı oluşmaz. Bunların patolojik olarak değerlendirilmesi sayesinde, kesin tanı koyulur.

   Ülseratif kolit tedavisi nasıl yapılır

   Sadece kalın bağırsakları etkileyen bu rahatsızlığın sebebi tam olarak bilinmese de, tedavisi başarıyla yapılabilir. Bu tedavide hastaların sürekli olarak doktor gözetiminde olması gerekir. Hastalığın şiddeti ve etkilemiş olduğu bağırsak alanına göre bir tedavi planı yapılır. Öncelikle ağızdan alınan ilaçlar ve makattan yapılan lavmanlar tedavinin başlangıcını oluşturur. Bunların yetersiz kaldığı hastalarda, şiddetlenen olgularda ağız ya da damardan kortikosteroid ilaçlar tedaviye eklenir. Hastaların bunu şiddetli yaşaması halinde, hastanede yatarak tedaviye geçilir. Ağır kolit vakalarında bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir. Bazı durumlarda hastalara cerrahi girişimler yapılabilir. Kortikosteroid ilaç tedavisi sadece 3 ay süreyle yapılmalıdır. Bu ilaçlar kesinlikle aniden kesilmemelidir. Bu hastalığın tamamen tedavi edilebilmesi için, kalın bağırsağın cerrahi olarak dışarıya çıkarılması gerekir.

   Ülseratif kolitte diyet faydalı olur mu

   Bu hastalarda özel bir diyetin faydalı olduğuna dair bilimsel çalışma yapılmamıştır. Ancak toplumda belli oranda görülen süt tahammülsüzlüğü varsa, ishalde artış olabilir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerinden uzak durulmalı, laktazlı sütler tercih edilmelidir. Ayrıca romatizma ilaçlarıyla, aspirin hastalığın alevlenmesine neden olacağından, bunların kullanımında dikkatli olunmalıdır. Sadece dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni kurulmalıdır.

   Ülseratif kolit kanser nedeni olabilir mi 

   Hastalarda ülseratif kolitin 9-10 yıldan sonra kalın bağırsak kanseri gelişimi riskini arttırdığı belirlenm]]> Kolonoskopi https://www.bagirsak.gen.tr/kolonoskopi.html Wed, 21 Nov 2018 08:59:42 +0000 Kolonoskopi, uç tarafında soğuk ışık kaynağı ve kamera bulunan, vücuttaki dokulara zarar vermeyecek kadar esnek olan görüntüleme cihazı sayesinde kalın bağırsağın detaylı olarak incelenmesini sağlayan Kolonoskopi, uç tarafında soğuk ışık kaynağı ve kamera bulunan, vücuttaki dokulara zarar vermeyecek kadar esnek olan görüntüleme cihazı sayesinde kalın bağırsağın detaylı olarak incelenmesini sağlayan bir görüntüleme işlemidir. Bu yöntemin ilaçlı röntgen tetkiklerine göre daha kesin tanı yapılmasını sağladığı gibi, bazı durumlarda tedavi edici özelliği vardır. Çapı yaklaşık olarak 15-20 mm, uzunluğu 140-160 cm arasında olan cihaz aralarında kanser dahil olmak üzere çok sayıda bağırsak hastalığının teşhisini sağlamaktadır. Tarama amaçlı yapılan kolonoskopi sırasında kalın bağırsakta polip tespit edilirse, bunun kanserleşmeden alınması sayesinde hastalık önlenmektedir.

   Kolonoskopi riskli bir işlem midir

   Bu yöntem gastroenteroloji uzmanı kişilerce güvenli ve konforlu şekilde tanısal ve tedavi edici şekilde uygulanabilir. Teşhis amaçlı yapılan işleme bağlı olarak oluşabilen bağırsak yırtılması riski on binde bir oranındadır. Bu işlemin tecrübeli ve eğitim almış kişiler tarafından yapılması risk oranını düşürmektedir. Gastroenteroloji uzmanı bir kişi aralarında kolonoskopi de bulunan endoskopik işlemler için, 3 yıl daha fazla eğitim alarak bu konuda yeterlilik belgesi almaktadır. Kolonoskopi yapılan hastalarda sedasyon uygulaması yapıldıysa yani ilaçlı uyku hali durumu varsa, aynı gün önemli işlerin imzası, araba kullanımı ve gebelerin bir gün süreyle süt vermemesi gibi konulara dikkat etmesi tavsiye edilmektedir. Hastalarda kolonoskopi sonrasında oluşan gaz sancıları geçicidir. Ancak ağrıların olması, bunların giderek artması halinde bağırsakta yırtılma olacağından, hastaların hemen doktora gitmesi gerekir.

   Kolonoskopi hazırlığı nasıl yapılır  

   Hastalar işlemden 1-2 gün önce sıvı diyet yaparak, bol sıvı almalıdır. Operasyonun yapılacağı son günde ishal yapıcı ilaçlarla bağırsakların içi tamamen boşaltılmaktadır. Burada hastanın yaşı, böbreklerinin durumu ve diyabetin olması ilaçların belirlenmesinde dikkate alınmaktadır. Kolonoskopi yapılmadan önce bağırsak temizliği son derece önemlidir. Bu yeterli oranda yapılmadığında, işlem sırasında 5 mm altında olan küçük polipler gözden kaçırılabiliyor. Bu yüzden hastaların bağırsak temizliğinde doktorun önerilerine uymaları son derece önemlidir. Yapılan işlemden tam olarak sonuç alınabilmesi, bağırsak temizliğinin tam olarak yapılmasına bağlıdır. 

   Kolonoskopi yakınması olmayan kişilere uygulanır mı

   Bağırsak kanseri akciğer ve meme kanserinin arkasından kansere bağlı ölümlerde üçüncü sırada yer almaktadır. Bu nedenle tarama amaçlı herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Bu 50 yaşın üzerinde bulunan insanlara tarama testi olarak önerilmektedir. Her 5 yılda bir tarama amaçlı uygulandığında, bağırsak kanserinin önlenebildiği belirlenmiştir. Eğer ailede kanser öyküsü varsa, kişilere tarama amaçlı olarak uygulanmalıdır. Kadınlarda daha önce geçirilmiş olan meme ve yumurtalık kanseri öyküsü varsa, bu kolon kanseri açısından risk oluşturmaktadır. Bu yüzden hastaların tarama yapılarak takip edilmesi tavsiye edilir.

   Kolonoskopi ne zaman yapılmalıdır

   • 50 yaşını geçen ve herhangi bir şikayeti olmayan kişilerde tarama amaçlı yapılmalıdır
   • Hastanın geçmeyen kabızlığı varsa
   • Dışkıda kan varsa
   • Karın ağrısına eşlik eden kilo kaybı ve alyuvarların çökme hızında yükseklik varsa
   • Midesinde yarası olmadığı halde, dışkıda gizli kan olan kişilerde
   • Kolon boyunca polipler görülen bazı sendromların varlığında
   • Polipler dışında kolon kanseri yönünden yatkınlığı olan kişilere uygulanmalıdır.

   Kolonoskopi nasıl yapılır

   Genellikle ağrısız olarak gerçekleştirilen işlem, hava verilmesine bağlı hafif bir baskı ve karın krampları olarak etki edebilir. Hastalara uygulamadan önce bazı ilaçlar verildiğinden, fazla rahatsızlık duymazlar. Hastalara sırt üstü ya da yan yatarken işlem yapılır. İşlemin süresi 12-60 dakika kadardır. Daha sonra 1-2 saat bekleme süresi bulun]]> Kabızlık https://www.bagirsak.gen.tr/kabizlik.html Thu, 22 Nov 2018 08:39:40 +0000 Kabızlık, dönemsel olarak herkesin yaşayabileceği dışkılayamama durumudur. Bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olarak görülebilir. Rahatsızlığın genel belirtisi karında gerginlik ve şişkinlik oluşmas Kabızlık, dönemsel olarak herkesin yaşayabileceği dışkılayamama durumudur. Bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olarak görülebilir. Rahatsızlığın genel belirtisi karında gerginlik ve şişkinlik oluşmasıdır. Ayrıca seyrek dışkılama karakteristik özelliğidir. Sağlıklı olan kişiler normal olarak günde üç defa dışkılamaya çıkabilir ya da haftada üç defa çıkabilir. Dışkılamanın sayısı kişinin beslenmesine, aldığı sıvı miktarına, günlük aktivitelerine, aldığı kalorilere göre değişiklik gösterir. Kabızlığa seyrek dışkılamayla birlikte sert, zor ve ağrılı dışkılama eşlik edebilir. Hastaların çoğunda yaşam tarzında yapılacak basit değişimler kabızlığın giderilmesini sağlar.   

   Kabızlık nasıl gelişir

   İnce bağırsaklarda bir günde yaklaşık olarak 10 litre sıvı gelmektedir. Bunlar safra, mide, bağırsak ve pankreas salgılarından elde edilmektedir. Sıvının % 90 kadarı ince bağırsaklar tarafından emilir, kalan kısmı kalın bağırsaklara geçer. Burada bağırsakların sonuna ilerleyen içeriğin % 90 oranı emilir. Günde yaklaşık 100 ml kadarı bağırsakların son bölümü rektuma gelir. Normalde 100 ml hacim rektuma geldiğinde tuvalet hissi oluşmaktadır. İstemli olarak anüste kaslar gevşetilir ve tuvalete çıkılır. Bu hissin gelmesiyle birlikte tuvalete çıkma ertelendiğinde dışkı rektumda daha uzun süre kalır. Bu durumda fazla sıvı çekilerek, dışkı hacmi azalmaya başlar. Dışkının daha sert bir hale gelmesi nedeniyle sonraki dışkılamada sorun yaşanmaya başlar. Bu vücuttaki mekanizmada kısır bir döngünün oluşmasının sağlar. Bağırsak hareketlerini azaltacak bazı durumlarda, dışkının bağırsaklarda uzun süre kalması nedeniyle sıvı azalır ve rektuma gelen dışkı oranı azalarak, tuvalet yapma hissi oluşmaz. Dışkılamanın başlamasında dışkının yapısal özellikleri önemli bir rol oynar. İçeriğinde lif ve sıvı bulunmayan beslenme şeklinde ya da bağırsak hareketlerindeki bozulma durumunda dışkılama etkilenmekte ve kabızlık yaşanmaktadır.  

   Kabızlık

   Kabızlığın sebepleri nelerdir

   • Uygulanan diyet sırasında yeteri kadar lif tüketilmemesi
   • Hareketsiz bir yaşam tarzının olması
   • Yeteri kadar sıvı almamak
   • Tuvalet hissinin sürekli olarak ertelenmesi
   • Stres yaşanması ve anksiyete
   • Yaşam tarzının gebelik, yolculuk gibi etkenlerle değişmesi
   • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi
   • Bağırsakları ya da diğer organları etkileyen bazı hastalıklar

   Kabızlığın oluşumunda etkili olabilecek hastalıklar nelerdir

   • Sindirim sistemindeki bağırsak kanseri, bağırsak yapışıklıkları gibi hastalıklar
   • Diyabet, hipotriodizm gibi endokrin ve metabolik bozukluklar
   • İnme, parkinson hastalığı, multipl skleroz gibi nörolojik hastalıklar
   • Depresyon, anksiyete, bulimia, yeme bozuklukları gibi psikolojik hastalıklar
   • Yumurtalık kanseri, gebelik gibi kadınları etkileyen durumlar ve hastalıklar
   • Makat bölgesindeki kaslarda gelişen çalışma bozuklukları
   • Antidepresan, demir hapı gibi bazı ilaçların kullanımı
   • Bağırsakların yumuşamasının sağlayan çayların ve ilaçların kullanımı etkisiyle kabızlık gelişebilir.

   Kabızlık nasıl tedavi edilir

   Hastaların bağırsak hareketleri, yaşam tarzı, beslenmesi ve kullanmakta olduğu ilaçlar değerlendirmeye alınır. Gereken tetkikler yapılarak, kabızlığa neden olabilecek hastalık tespit edilmezse, hastanın korunması amacıyla gereken tedbirler alınacak ve dışkılama normal hale getirilecektir. Bunun için bazı ilaçlardan faydalanılır. Bu ilaç grupları içinde lif içerenler ve dışkıyı yumuşatacak türde olanlar vardır.

   Kabızlıktan korunma nasıl olur

   Kabızlıktan korunmayı sağlamak için öncelikle çocukluk zamanından itibaren tuvalet hissini ertelememeyi öğrenmek gerekir. Tuvaletin ertelenmesine neden olacak aktivitelere son vermek, düşüncelerden sıyrılmak gerekir. Beslenme düzeninde yeteri kadar lif]]> Bağırsak Daralması https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-daralmasi.html Thu, 22 Nov 2018 22:48:04 +0000 Bağırsak daralması, bağırsaklara kan taşıyan ve beslenmelerini sağlayan atardamarların tıkanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Kısacası bağırsaklarda yeteri kadar kan taşınamaması bu hastalığın ana nedenidir. Bağırsak daralması, bağırsaklara kan taşıyan ve beslenmelerini sağlayan atardamarların tıkanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Kısacası bağırsaklarda yeteri kadar kan taşınamaması bu hastalığın ana nedenidir.


   Damarlarda tıkanıklık oluşmasının ana nedeni tıp dilinde ateroskleroz olarak isimlendirilen damar sertliğidir. Bağırsak tıkanmasına yol açan damar sertliği kişinin yaşam tarzı ile yakından alakalı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bağırsak atardamar sisteminin tıkanması yaşlılık faktörü ile birlikte, fazla sigara içen kişilerde ve kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerde görülebilmektedir. Bağırsak daralması sorunu özellikle ince bağırsaklarda oluşabilen sorundur. Bu durumun nedeni ince bağırsakların bağırsak daralmasına yol açan kansızlık durumuna karşı daha fazla duyarlı olmalarındandır. Bağırsak daralması hastalığı teşhis edildikten sonra kısa süre içinde tedavi edilmez ise bağırsaklarda kangren oluşumu gözlenir ve o zamanda kişinin ölümü ile sonuçlanabilen durumlar ortaya çıkabilir. Bağırsak daralması, bağırsak atardamar sisteminde tıkanıklık olmasıyla gelişen mezenterik iskemi ani olarak ortaya çıkan akut hastalığa yada sürekli olarak görülebilen kronik durumlara neden olabilir.

   Bağırsak Daralması


   Bağırsak daralmasının belirtileri
   Tıp dilinde mezenterik iskemi olarak adlandırılan bağırsak daralması, bağırsak atardamar sisteminin uzun zamandan beri tıkanık olmasına bağlı olarak ortaya çıkmış ise, bu kişilerde yemek yedikten 15 dakika veya bir saat sonra şiddetli karın ağrısı görülür. Ağrının görüldüğü bölgeler karnın orta bölümleri ve üst bölümleridir. Bağırsak daralmasının şiddeti zamanla azalır ve 60 dakika ile 90 dakika içinde azalarak kendiliğinden kaybolur ancak bir sonraki yemek öğününde aynı sıkıntılar tekrar yaşanır. Bu ağrıları yaşamak istemeyen hasta yemek yemekten kaçınır ve kilo kaybına uğramaya başlar. Bazı durumlarda bağırsak daralmasının neden olduğu şikayetler başka hastalıklarda görülen ishal, kusma, mide bulantısı ve kabızlık gibi şikayetler görülebilmektedir. Ateroskleroz zamanla bağırsaklara kan getiren atar damarların daha fazla tıkanmasına neden olur, bu duruma bağlı olarak bağırsak daralması daha da şiddetli olarak hissedilir. O zamanda akut bağırsak daralması oluşur. Bağırsak daralması görülen hastaların kalbinde düzensiz ritm görülür. Kalpte düzensiz ritm görülmesi sonucunda bağırsaklara giden kan miktar olarak ani artma yada azalma görülür.

   Bağırsak daralmasının tanı ve tedavi süreci
   Bağırsak atar damarlarında hastalığa neden olan oluşumların tanısının koyulabilmesi, kişinin yakındığı şikayetlerin bağırsak daralmasından değil de başka hastalıklardan dolayı oluşup oluşmadığının belirlenmesi için bir takım görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Kullanılan görüntüleme yöntemleri şunlardır;

   Anjiyografi, doppler ultrason, çeşitli kan testleri, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans anjiyografidir. Tedavi aşamasında tıkanmış olan damarların açılması ve bağırsaklara normal kan akışının sağlanması temel amaçtır. Bağırsak daralmasına neden olan damarlardaki tıkanıklığın akut veya kronik nedenlerden dolayı oluşmuş olması uygulanacak olan tedavi yöntemini değiştirmektedir. Mesela damarlardaki tıkanıklığın giderilmesi için damarlara balon tedavisi uygulanmakta, damarlara stent takılabilmekte yada cerrahi operasyonla damarda tıkanmaya neden olan pıhtının çıkarılması sağlanmaktadır. 
   ]]>
   Divertikül https://www.bagirsak.gen.tr/divertikul.html Fri, 23 Nov 2018 18:35:29 +0000 Divertikül, sindirim kanalının çeperinden geçen mukoza fıtığıdır. Bu rahatsızlık sindirim kanalının her tarafında görülebilir. Ancak en fazla kalın bağırsaklarda etkili olur. Rahatsızlık 30 yaşından önce n Divertikül, sindirim kanalının çeperinden geçen mukoza fıtığıdır. Bu rahatsızlık sindirim kanalının her tarafında görülebilir. Ancak en fazla kalın bağırsaklarda etkili olur. Rahatsızlık 30 yaşından önce nadir görülürken, yaşın ilerlemesiyle birlikte daha fazla görülmektedir. Kadın ve erkekleri aynı oranda etkilemektedir. Bu rahatsızlık şeker ve et tüketiminin artmasıyla ve posa içermeyen diyetlerin yapılmasıyla insanları daha fazla etkilemektedir. Hastaların % 30 unda belirti verirken, % 15 inde kanama oluşturur. 

   Divertikül neden oluşur

   Rahatsızlığın neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Lifli besinleri yeteri kadar tüketmeyen kişilerde gaita hacmi azalmakta, kolonda geçiş süresi uzamaktadır. Kolonda daha fazla süre kalan besin artıkları sıvı emilimini arttırarak, gaitanın sertleşmesine neden olur. Katı gaita atılımını sağlamak için kolon basıncında yükselme olur. Kalın bağırsağın dar kısmı sigmoit kolonda segmentleşme meydana gelir. Basınç artışının olması ve segmentleşme oluşumu ana patogenetik etkendir. Hastalığın oluşumundaki diğer etken ise, kolon duvarlarında olan kas liflerindeki gerilme gücündeki azalmadır. Bunun oluşma sebebi genellikle yaşın ilerlemesidir. 

   Divertikül belirtileri nelerdir

   Hastalarda genellikle alt karın ağrısı, titreme, ateş, makatta kanama ve bağırsak alışkanlığında değişikler gibi belirtiler olmaktadır. Ağrı sol alt kadran ağrısı şeklinde yaşanmaktadır. Bu suprapubik bölgeye, sırtta ve sol kasık bölgesine yayılabilir. Bağırsak alışkanlıklarında ise konstipasyon ile bazen diyare gibi değişimler olur. Enflamasyon mesaneye yakın olduğunda, hastada sıkça idrara çıkma ihtiyacı olur. Hastalarda rektal kanama nadiren görülür. Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak fiziksel bulgular görülmektedir.

   Divertikül tanısı nasıl konur

   Yakınmaların ayırıcı tanısı için hastaların muayene edilmesi gerekir. Yapılan muayeneden sonra gerekli görüldüğünde hastalara direkt karın röntgeni, karın ultrasonografisi, ilaçlı bağırsak filmi, kolonoskopi ve kan testleri yapılabilir. Bunlar kesin tanı konulmasını sağlar.

   Divertikülden korunma yolları

   Hastalığın kabızlık ve ıkınmayla tetiklenmesi nedeniyle, kişiler düzenli bağırsak alışkanlığı kazanmalıdır. Bu korunma ve komplikasyonların oluşmasında engelleyici özelliktedir. Ayrıca yeteri kadar sıvı alınması, yüksek lifli besinlerle beslenme ve düzenli egzersiz yapılması faydalıdır. İnsanlar günlük olarak 25-30 gr lif tüketmelidir. Lifli gıda tüketimi gaitayı yumuşatacağından, kabızlığın ve ıkınmanın önlenmesinde yardımcıdır.

   Divertikül tedavisi nasıl yapılır

   Hastalarda herhangi bir yakınmaya neden olmadığında, tedaviye gerek duyulmamaktadır. Fakat bu hastaların yüksek lif içeren besinlere ağırlık vermesi gerekir. Hastalarda genellikle medikal tedavi uygulanır. Şiddetine göre ayaktan verilen ilaçlarla ya da hastanede damar yoluyla verilen ilaçlarla tedavi uygulanır. Beslenme düzeni oluşturularak antibiyotik tedavisi ile bazı durumlarda damardan sıvı verilmesi gerekebilir. Bu tedaviye rağmen düzelme sağlanamazsa, karın içinde apse oluşursa, bağırsak duvarında yırtılma olursa, karın zarında iltihaplanma ve kanama olan hastalarda cerrahi tedaviye geçilir. Cerrahide hastalıklı olan bağırsak bölümü çıkartılır.

   Divertikülün neden olduğu komplikasyonlar

   Hastalarda yakınmaya neden olmayan rahatsızlıklarda komplikasyonlar oluşmaz. Bazı hastalar yaşam boyunca yakınmasız bu rahatsızlıkla yaşarlar. Ancak bazı kişilerde ciddi sorunlara neden olabilir. Bunlar genellikle bağırsak duvarında yırtılmayla birlikte bağırsak içeriğinin karın içine akmasıyla gelişir. Bununla birlikte karın zarında iltihaplanma, karın içinde apse oluşumu ve bağırsak tıkanıklığı olmasıdır. Apse oluşumunda drenaj uygulanmaktadır. Bazı durumlarda ameliyatla alınması gündeme gelebilir. Bazı hastalarda fistül oluşabilir. Bunların tedavisi cerrahi olarak yapılır.

   ]]>
   Amipli Dizanteri https://www.bagirsak.gen.tr/amipli-dizanteri.html Sat, 24 Nov 2018 14:30:24 +0000 Amipli dizanteri, entomoeba histolytica adı verilen amipin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Her yaşta insanı etkisi altına alan amip, çeşitli yiyecek ve içecekle bulaşmaktadır. Suda bulunan amip kistleri klorlamaya ka Amipli dizanteri, entomoeba histolytica adı verilen amipin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Her yaşta insanı etkisi altına alan amip, çeşitli yiyecek ve içecekle bulaşmaktadır. Suda bulunan amip kistleri klorlamaya karşı duyarlıdır. Bunlar yüksek ısıda ölmektedir. Amip kistlerinin taşınmasında hamam böcekleri ve sinekler etkilidir.

   Amipin bulaşması nasıl olur

   Amipin bulaşıcı formu yani 4 çekirdekli kisti ağız yoluyla alınır. İnce bağırsaklara inen kist burada çatlar ve 4 adet amipçik ortaya çıkar. Bunlar ikiye bölünerek 8 tane amipçik oluşturur. Ardından kalın bağırsağa geçen kistler hastalık yapan trofozoid haline dönüşürler. Burada olgunlaşan ve su kaybına uğrayan amip, yeniden 4 çekirdekli forma dönüşerek, dışkıyla dışarıya atılır. Bu nedenle taşıyıcı olan kişilerin dışkısında bu kistlerden bulunur. Dışarıda amipler toprak ve suda canlı olarak yaşayabilirler. Kalın bağırsağa yerleşen amipler burada yaralara neden olurlar. Özellikle kan akımının az olduğu alanları tercih ederler. Ancak her amip kalın bağırsakta hastalığa neden olmaz.

   Amipli dizanteri belirtileri nelerdir

   Hastalıkta kuluçka dönemi 4-5 günle, 1-4 ay arasında devam edebilir. Su aracılığıyla bulaşan amiplerin hastalığı daha şiddetli olur. Bazen belirti göstermese de, bazı hastalarda kilo kaybı, iştahsızlık, kanlı ishal ve kusma görülebilir. Kalın bağırsaklarda delinme etkisi nadiren oluşur. Genellikle kalın bağırsakta kitleler oluştururlar. Hastalarda vücut direncinin düşmesiyle birlikte ortaya çıkar. İleri aşamalarda kana karışarak yayılır, karaciğer, beyin, dalak, deri, akciğer, idrar yolları gibi bölgelerde apselere neden olur. Karaciğeri  etkilediğinde ateş, terleme etkisi gösterir, karaciğerde hassasiyet ve büyüme yapabilir. Karaciğerin tamamını 2-3 haftada etkiler. Diğer ishal türlerinden kanlı dışkılamayla ayrılır. Bu acilen müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu nedenle ihmal edilmemelidir.

   Amipli Dizanteri

   Amipli dizanteri teşhisi nasıl yapılır

   Hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi önemlidir. Taze dışkıyla yapılan laboratuvar tetkiklerinde, ayağımsı uzantılarıyla hareket eden amipler tespit edilir. Dışkıda belirlenen Charcot Leyden kristalleri hastalığın tanısı için yeterlidir. Taşıyıcı olan hastalarda 2 tane çekirdekli kist, hasta olan kişilerde 4 tane çekirdekli kist belirlenir. Etkilediği organlara özgü tetkiklerde tanı için yardımcı olur. Bunun için röntgen çekimi, bilgisayarlı tomografi, MR gibi tetkikler yapılabilir.

   Amipli dizanteri tedavisi nasıl yapılır

   Hastalığın tedavisinde metranidazol ile terasiklin ilaçlardan faydalanılır. Hastalara genellikle 10 gün süreyle tedavi uygulanmalıdır. Bu hastalığın tedavisinde antibiyotikli ilaçlardan da yararlanılır. Hastaların temizliğe dikkat etmesi, suları 50 derecenin üzerinde ısıtması faydalı olabilir. Mide asidinin amipler üzerinde bir etkisi yoktur.

   Amipli dizanteriden korunmak için ne yapılabilir

   • Yiyeceklerin güvenilir yerlerden alınmasına dikkat edilmelidir.
   • Yiyeceklerin tam olarak pişirilmesine dikkat edilmelidir. Az pişen yiyecekler tüketilmemelidir.
   • Pişirilen yemekler fazla bekletilmeden tüketilmelidir.
   • Yiyeceklerin saklanmasına özen gösterilmelidir.
   • Buzdolabından çıkarılan yiyecekler kaynatılarak tüketilmelidir.
   • Pişen ve pişmeyen besinler karıştırılarak tüketilmemelidir.
   • Ellerin sürekli olarak yıkamasına önem verilmelidir.
   • Mutfağın temiz tutulmasına dikkat edilmelidir.
   • Besinlerin hayvanlardan uzak tutulması gerekir.
   • İçme suyunu güvenilir kaynaklardan temin edilmesi gerekir.
   ]]>
   Bağırsak Genişlemesi https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-genislemesi.html Sat, 24 Nov 2018 21:12:39 +0000 Bağırsak genişlemesi, insanlarda doğuştan olan sinir hücrelerinin olmamasına bağlı olarak yaşanan ve buna bağlı olarak kaka yapamamaya sebep olan bir rahatsızlıktır. Tıpta hirschsprung olarak tanımlanır. Rahats Bağırsak genişlemesi, insanlarda doğuştan olan sinir hücrelerinin olmamasına bağlı olarak yaşanan ve buna bağlı olarak kaka yapamamaya sebep olan bir rahatsızlıktır. Tıpta hirschsprung olarak tanımlanır. Rahatsızlıkta kalın bağırsak normalden daha geniş olmakta, zaman içinde daha fazla büyümekte ve genişlemektedir. Hastalıkta alt rektumun dışkı atımını anüsle sağlayamama sorunu bulunmaktadır. Anüsün dışkı atımı için yeteri kadar büyük olmaması halinde, bağırsakta büyüme ve genişleme olmaktadır. Bu yeni doğan bebeklerde % 30-35 oranında görülür. Zamanından önce doğmuş olan prematüre bebeklerde ise nadiren görülür. Bu sorun her 5000 doğumdan bir tanesinde görülmektedir. Bu hastaların % 80 oranı erkeklerdir. Hastalığın genetik olarak oluşmadığı bilinir.

   Yeni doğan bebeklerde bağırsakların içini dolduran sıvıya mekonyum dışkısı adı verilir. Bunun çıkarılamaması halinde karın bölgesinde ağrılı şişme ve kusma gibi durumlar bağırsak genişlemesinin yani hirschsprung hastalığının özelliklerinden biridir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken rahatsızlık, anüsün genişletilmesi, rektal muayeneyle dışkının çıkarılmasıyla sıkışma giderilir. Rektal muayeneyle dışkı patlama gibi çıkar, bazı hallerde bebekler dışkı bile kusabilir. Bu durum yeni doğan bebeklerde kilo ve su kaybına neden olur. Ayrıca ishal ve kabızlık sorunları da oluşabilir.

   Bağırsak genişlemesinde klinik seyir

   • Bebekte kaka yapma zamanı çoğunlukla 48 saati aşar. Kakasını yapmış bile olsa, buna müdahale söz konusudur.
   • Makatta parmakla muayene sırasında, fışkırır gibi kaka çıkışı olur
   • Kaka yapamamak, karında şişkinlik ve kusma devam ediyor ve müdahale edilmediyse, bebeklerde durdurulamayan ishal gelişir. Bu ishaller bağırsak genişlemesi olan bebeklerin en fazla ölüm sebebi arasında yer almaktadır. Hastada ani şok geliştiğinden, ölümler olmaktadır.

   Bağırsak genişlemesinin tanısı nasıl konur

   Hastalığın neden olduğu kalın bağırsakta genişleme ve anormal büyümeye tanı konulurken biyopsiye gereksinim vardır. Hastanın rektal bölgesinden alınan biyopsiyle kesin tanı konularak, tedaviye başlanır. Rektal biyopsi hastalığa kesin tanı koyacak tek yöntemdir.

   Bağırsak Genişlemesi

   Bağırsak genişlemesinin tedavisi nasıl yapılır

   Bu hastalığı olan çocuklarda karın bölgesi ameliyatla açılarak, dış tarafa torba bağlanır. Belirli bir süre idrar bu şekilde torbayla atılır. Bebek 12-18 aylık olduğunda, yeniden ameliyat edilerek konulan bu torbadan ayrılır. Açılmış olan bölüm kapatılarak, bebeğin normal dışkılama yapması sağlanır. Ameliyatla kalın bağırsağın kendini toparlayabilmesi için, belli bir süre verilir. Ameliyattan sonra bebeklerde ishal görülse de, sonuç genellikle başarılı olur.

   Cerrahi tedavide yapılanlar

   • Kolostomi açılması: Karın dışına kalın bağırsak yerleştirilerek, bebeğin kakasını yapması sağlanır.
   • Düzeltici ameliyat: Yerleştirilen bağırsak çıkarılarak, makata sağlam bağırsak yerleştirilir. Bu işlem bebeğin bir yaşına kadar yapılır.
   • Kolostomi kapatılması: Ameliyattan sonra sorun yoksa, Kolostomi kapatılır.

   Ameliyat yapılmasını engelleyen durumlar

   • Bebeğin ateşinin olması, idrar yolu enfeksiyonunun olması, ishalinin ya da öksürüğün olması halinde
   • Bebeğin öncelikle ameliyat edilmesi gereken doğumsal kalp hastalığının olması
   • Bebekte ileri derecede kansızlığın olması halinde ameliyat yapılamaz.  
   ]]>
   Kör Bağırsak https://www.bagirsak.gen.tr/kor-bagirsak.html Sun, 25 Nov 2018 03:32:31 +0000 Kör Bağırsak, Kalınbağırsağın ilk parçası, çekum. Sağ kalça çukuru içinde bulunur ve sağ kalınbağırsağın alt yarısını meydana getirir. Organın iç kenarında apandisin yer aldığı noktada birleşen üç Kör Bağırsak, Kalınbağırsağın ilk parçası, çekum. Sağ kalça çukuru içinde bulunur ve sağ kalınbağırsağın alt yarısını meydana getirir. Organın iç kenarında apandisin yer aldığı noktada birleşen üç şerit vardır. Bunun biraz yukarısında da kıvrım bağırsağının bulunduğu delik yer alır. Ucu kapalı olduğu için bağırsak içinden gelen bir çok mikroplar durumu elverişli bulurlarsa kolaylıkla üreyip çoğalırlar, ortaya çıkan iltihaba "apandisit" denir. Körbağırsağın görevi ve vazifesini şöyle değerlendirilirse,

   Kör Bağırsak ve Görevleri

   • Evrimcilerin teorilerine delil olarak ileri sürdükleri bir iddia da, insanın değişik görünüşlü ve en eski cedlerinden kalma körleşmiş ve vazifesiz organların bulunduğudur.
   • Evrimciler, önceleri insanda işe yaramayan 200'e yakın organın bulunduğunu ileri sürmüşlerdir. Günümüzdeki modern araştırmalarla, bu listenin durmadan azalarak sıfıra kadar düştüğünü görürüz.
   • Lüzumsuz olduğu iddia edilen bir organ da körbağırsak. Körbağırsak (Appendix vermiformis) insanda incebağırsağın bitip, kalınbağırsağın başladığı yerin hemen başlangıcına yerleştirilmiştir. Değişik uzunlukta olmakla birlikte ortalama 10 cm boyundadır. Solucana benzetilebilen ve iç kısmı (lümen) çok dar olan bir borudan ibarettir. Lümen, yaş ilerledikçe uçtan itibaren tabana doğru kapanır. Apendix, vücudun alt seviyedeki bademciğidir. Vücuda giren yabancı unsurlara karşı aktif vazife görmektedir. Bu organ bağırsak boşluğundan kana giren bir çok hastalık yapıcı mikrobu ortadan kaldırarak, kanı temizleyici görev yapar.

   Fizyolojistler, appendix'in bu harika vazifesinin dışında onun daha başka özelliklerini de bulmuşlardır. Bunları da kısaca sıralayalım,

   • Appendix'ten gelen uyarılar, bağırsak duvarlarındaki hareketleri artırarak, dışkı kütlesinin hareketini ve anüsten atılışını hızlandırır, yani dışkılamayı sağlar.
   • Appendix mukoza'sı içinde bol miktarda salgı bezleri ve salgı yapan hücreler vardır.
   • Appendix'in kan dolaşımı, A.appendicularis adı verilen özel bir sistemle temin edilir. Appendix'in kana da birtakım hormonlar salgıladığı tespit edilmiş, ancak bunların vazifeleri henüz aydınlatılamamıştır.
   • Görüldüğü gibi Appendix, lüzumsuz bir evrim artığı değildir. Vazifesi insan organizmasını mükemmelleştirici doğrultuda bulunduğundan, hayati önemi haiz değildir. "Yani çıkarıldığında ölüm tehlikesi yoktur" (belli olmaz) Fakat, saydığımız vazifelerde aksamalar olur. Ayıca bağırsak kanserinin de Appendix'i çıkarılmış kimselerde üç kat fazla görüldüğü bildirilmektedir.

   Kör Bağırsak İltihabı (Appendicitis) nedir

   • Körbağırsak apandisinin kronik ya da akut iltihabıdır. Bir nöbet biçiminde birden ortaya çıkan akut apandis iltihabı, mutlaka tıbbi müdahale gerektirir, aksi halde, apandis duvarının yırtılması sonucunda, karın zarı iltihabı (Peritonitis) oluşabilir ve bu durumda ölüm tehlikesi söz konusudur. Apandisit, körbağırsak iltihabı, dar olan ağzın tıkanması ve ardından bu organın şişmesi ve bakterilerin istilasına uğraması sonucu olarak meydana gelen kör bağırsak iltihabı. Genellikle karnın sağ-alt bölgesinde duyulan ağrı, bulantı, kusma ve ateş yükselmesi gibi belirtileriyle fark edilir. Kör bağırsağın geç kalmadan ameliyatla alınması gerekir. Apse oluşan durumlarda irin boşaltıldıktan sonra organ ameliyatla çıkartılır. Kronik bir körbağırsak iltihabının belirtileri ise, yüksek ateş, mide bulantısı ve bazen kusma eşliğinde zaman zaman görülen karnın alt sağ bölümündeki ağrılardır.

   Bağırsak Düğümlenmesinin Belirtileri Nelerdir

   • Üst seviyede yani ince bağırsak düzeyinde ve parsiyel denilen yarı bir tıkanıklıksa burada sadece hastada kramp tarzında karın ağrıları belki arada birde kusma görülebilir.
   • Kısmi veya tam, bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) vakalarının % 40'ında boğulma söz konusudur ve bağırsak yapışıklığı veya bağırsağın mezenter adı verilen bağırsağın yağlı dokusu, etrafında dönmesi sonucunda gelişir.
   • Bağırsak tıka]]> Bağırsak Ülseri https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-ulseri.html Sun, 25 Nov 2018 19:05:23 +0000 Bağırsak ülseri, genellikle bulbus adı verilen mideden sonra gelen bağırsak bölümünde ve kalın bağırsaklarda görülür. Midede bulunan pilor kanalı içinde oluşan ülserler de on iki parmak ülseri olarak adlandır Bağırsak ülseri, genellikle bulbus adı verilen mideden sonra gelen bağırsak bölümünde ve kalın bağırsaklarda görülür. Midede bulunan pilor kanalı içinde oluşan ülserler de on iki parmak ülseri olarak adlandırılır. Burada oluşan ülserler sindirim kanalındaki ülserlerin %80 ini meydana getirirler. Mide ülserlerine oranla, on kat fazla görülmektedir. Erkeklerde görülme oranı, kadınlara göre daha fazladır. On iki parmak bağırsağında ön ve arka duvarlarda ülser gelişme riski aynıdır. Arka duvarda gelişen ülser türlerine 35-45 yaşlarında daha fazla rastlanır. Kalın bağırsaklarda görülen rahatsızlıklar Ülseratif kolit olarak adlandırılır. Bağırsak ülseri olan kişilerin üçte birinde mide ülseri görülmektedir.

    Bağırsak ülseri nerede görülür

    On iki parmak ülseri: Mideden sonra gelen bağırsak bölümünde görülen ülser türleri arasında yer alır.

    Ülseratif kolit: Sebebi tam olarak bilinmeyen bu ülser türlerinin çevresel ve genetik faktörlerden dolayı oluştuğu düşünülür. Kalın bağırsağın iç tarafının iltihaplanması şeklinde gelişme gösterir. Alkol, sigara tüketimi, antibiyotikler, aspirin ve doğum kontrol ilaçları rahatsızlığı daha fazla şiddetlendirir. Hamilelik ve stres belirtilerin daha fazla şiddetlenmesine neden olabilir.

    Bağırsak ülseri belirtileri nedir 

    Bağırsaklarda gelişen ülser çoğunlukla kronik olarak seyreder. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde alevlenir. Mide ülserlerinin tersine yemeklerden 1-2 saat sonra ağrılar görülmeye başlar. Ağrı sırasında hafif bir yemek yenilmesi, alkali gıdalar tüketilmesi ağrıyı dindirir. Bu durum rahatsızlığın teşhisi için önemlidir. Ağrı hastalar tarafından kramp şeklinde, yanma ve batma tarzında açıklanır. Ağrının olduğu yer karnın ön duvarının, üst tarafındaki sağ bölümdedir. Ağrıların bazı durumlarda sağ omuz ve sırt bölgesine yayılım yaptığı görülür. Hastaların iştahı yerindedir. Ağrının olmaması için sürekli yemek yediklerinden, kilo alma eğilimleri vardır. Gıdaların aşırı soğuk veya sıcak tüketilmesi, alkol kullanmak ve hızlı bir şekilde yemek ağrının artmasına neden olur. Kalın bağırsakta gelişen rahatsızlıklarda kramp şeklinde ağrılar, halsizlik, bulantı, ateş gibi belirtiler görülür. İltihaplanma rektum bölümüne yayıldıysa, ishal görülebilir. Kanamaya sebep olduğundan, kansızlık görülebilir. Bağırsaklardaki emilim bozulduğundan, B12 ve demir emilimi yapılamaz. 

    Bağırsak ülserinin tedavisi nasıl olur

    Hastalığın tedavisinde antikolinerjikler, antiasitler ve histamin reseptörleri ile yatıştırıcı tarzda ilaç grupları kullanılmaktadır. İlaç tedavisinin yanında hastaların uygun bir diyet yapması oldukça önemlidir. Baharatlı gıdalardan kaçınmak, çay, sigara ve alkollü içecekler içmemek gerekir. Bu gibi besinler asit oranını arttırdığından, ağrılara neden olmaktadır. Ağrı oluştuğunda antiasit ilaç kullanımı ağrının giderilmesini sağlar. Asit ortamına karşı en büyük yardımcı süt olmasına karşın, sıkça tüketilmemesi gerekir. Vücutta kalsiyum fazlalığına sebep olabilir. Kalın bağırsaklarda gelişen rahatsızlıklarda ilaç tedavisi yerine cerrahi müdahale uygulanmalıdır. İlaç tedavisi bu rahatsızlıkta fayda sağlamamaktadır.

    ]]>
    Bağırsak İltihabı https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-iltihabi.html Mon, 26 Nov 2018 10:02:04 +0000 Bağırsak iltihabı tıpta karşılaşılan en karmaşık sağlık problemlerinden biri olarak bilinir. Bunun nedeni bağırsaklarda bulunan ince zarın bir çok olumsuz faktörün etkisi ile özelliğini kaybederek bozulmasıdır. B Bağırsak iltihabı tıpta karşılaşılan en karmaşık sağlık problemlerinden biri olarak bilinir. Bunun nedeni bağırsaklarda bulunan ince zarın bir çok olumsuz faktörün etkisi ile özelliğini kaybederek bozulmasıdır. Bağırsak iltihabının başlıca oluşum nedeni vücuda giren mikroplar ve zehirli kimyasal maddelerdir. Sağlık durumu normal olan her insanın bağırsağında yaşamak için havaya ihtiyaç duyan ve havasız ortamlarda yaşayabilen bakteriler bulunmaktadır. Normalde bu bakteriler arasında geçimsizlik yoktur ama bazı nedenlerden dolayı bu bakterilerden bir kısmı bağırsağın iç zarına zarar vererek bağırsak iltihabına yol açarlar. Bağırsak iltihabı çocuklarda büyüklere oranla daha fazla meydana gelebilmektedir. Özellikle yaz mevsiminde ve sonbahar mevsiminde bağırsaklardaki iltihabi durumlarda artış olmaktadır.

    Bağırsak iltihabı problemi oluşma nedenleri

    Kesin olarak oluşum nedeni belirlenemeyen bu sağlık sorunu olmakla beraber bazı bozuk gıdaların bu hastalığı tetiklediği sanılıyor. Bazı genetik faktörlerin, çevresel faktörlerin ve psikolojik faktörlerinde etkili olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bozulmuş bayat et, bayat yumurta yada bozuk etlerden yapılmış konserveler ve sucuklar, bayatlamış pasta ve kurabiye gibi besinlerin tüketilmesi bağırsak iltihabına yol açabilen nedenlerdir.  Bozuk gıdaların içerisinde yer alan mikroplar  bağırsaklara yerleştikten sonra bağırsak iltihabı oluşumuna neden olabilmektedirler. Sadece bu şekilde oluşmayan iltihabi durumlara tifo, kolera, kızamık grip gibi hastalıklara neden olan mikrop veya zehirli maddeler de neden olabilmektedir.

    Bağırsak iltihabının belirtileri nelerdir

    • Karın bölgesinde kramp şeklinde ağrı
    • Dışkıda kan görülmesi yada kanlı ishal olma durumu
    • Dışkıda  mukus görülmesi (mukus bağırsak iltihabı nedeniyle oluşur ve emilim problemleri yaşanmasına neden olur)
    • Kilo kaybı görülebilir. Çünkü bağırsaklarda oluşan emilim sorunları alınan besinlerdeki yararlı maddelerin emilmesini ve kana karışmasını engellemektedir
    • Bağırsak iltihabı bağırsaklarda kanamaya B12 vitaminin emilimine engel olmakta bu nedenle kansızlık görülebilir
    • İltihaplanma derecesinin fazla olması  ateş, terleme, eklem ağrıları, bulantı ve kusma görülmesine neden olabilmektedir

    Bağırsak iltihabı teşhisi nasıl yapılır

     Hastanın doktoruna anlatacağı belirtiler hastalığın teşhisi için çok önemlidir. Ayrıca doktor bazı testlerin yapılmasını isteyerek durumdan emin olabilirler. Klonoskopi, endoskopi, tam kan tahlili, yapılması istenen testlerdendir. Labaratuvarda dışkı incelenmesi ve dışkıda gizli kanın tespit edilmesi ve vücuttaki bağırsak iltihabına yol açabilen iltihabın süreci teşhisi için yapılan sedimantasyon yapılan testlerdir.

    Bağırsak iltihabının tedavisi          

    Bağırsak iltihabının oluşum nedenleri farklı olabildiği için uygulanan tedavi yöntemleri de farklı olabilmektedir. İlaç tedavisinde ilk önce amaç iltihabı oluşturan nedenleri baskı altına almaktır. Örneği ishali önleyerek mineral kayıpları azaltılır. İlaç tedavisinde  ilk önce bağırsak iltihabı için yan etkisi en düşük ilaçlar kullanılır. Bağırsak iltihabında bağışıklık sisteminin verdiği tepkiyi arttırarak daha çabuk iyileşmeyi sağlayan ilaçlar ise sonradan kullanılmaktadır. Çünkü bağırsak iltihabı için ilaç tedavisi basamaklar halinde uygulanmaktadır.

    ]]>
    Kalın Bağırsak https://www.bagirsak.gen.tr/kalin-bagirsak.html Mon, 26 Nov 2018 17:11:25 +0000 Kalın bağırsak, sindirim sisteminde uzunluğu 1,30 ile 1,60 cm arasında olan bir organdır. Çapı 6-8 cm olan organ, ince bağırsaklarda emilmeyen maddelerin konsantre edilerek, vücuttan dışarıya atılmasını sağlar. B Kalın bağırsak, sindirim sisteminde uzunluğu 1,30 ile 1,60 cm arasında olan bir organdır. Çapı 6-8 cm olan organ, ince bağırsaklarda emilmeyen maddelerin konsantre edilerek, vücuttan dışarıya atılmasını sağlar. Besinlerden arta kalan su, vitamin ve minerallerin kana geçmesinde önemli bir rolü vardır. Vücut için yararlı olabilecek maddelerin dışarıya atılmasını önleyip, atıkların anüsten dışarıya atılmasını sağlar. Sindirim ince bağırsakta son bulduğundan, sindirimde rolü olmayan bir organdır. Kalın bağırsak üç bölümden oluşmaktadır.

    • Çekum ya da kör bağırsak denilen bölüm kalın bağırsağın ilk bölümüdür. Apandis bu bölümün uzantısında bulunur.
    • Çekum bölümünden rektuma kadar uzanan bölüm, kalın bağırsağın orta bölümüdür. Burası kolon, transvers kolon, inen kolon ve sigmoid kolon olarak dört bölümden oluşur.
    • Rektum kalın bağırsağın son bölümüdür. Anüs rektumun vücut dışına açılan bölümüdür. Bu bölüm kaslar yardımıyla açılıp, dışkıların dışarıya atılmasını sağlar.

    Kalın bağırsağın yapısı ve görevleri nedir

    İnce bağırsağa göre, daha farklı bir yapıya sahip olan kalın bağırsağın epitel yüzeyi düzdür. İnce bağırsağa göre daha yavaş hareket etmektedir. Boşaltma ve karıştırma kalın bağırsakta gerçekleşmektedir. İnce bağırsaklarda olduğu gibi içeriğinde enzim bulunmamaktadır. İçeriğindeki mukus salgısıyla selülozu parçalar. Vücutta suyun emilmesini sağlar. Günlük emdiği su miktarı 500-1500 ml arasındadır. Suyun dışında glikoz, inorganik tuzlar ve yağ asitleri bu organda emilmektedir. Dışkının sıvı oranı burada ayarlanmaktadır. Dışkıda sindirilmemiş besinler, safra, ölü bağırsak hücreleri ve kalın bağırsak mukusu bulunmaktadır. %70 su, %30 katı atıktan oluşan dışkı, günlük 200-400 gram arasında çıkarılır. Vücuda alınmış olan besinler 10-90 saat arasında vücuttan atılır. Kalın bağırsak vücuda yararı olmayan maddelerin atılmasını sağlayan bir organdır. Atıkların suyunu emerek, kalanı dışkı halinde dışarıya atar. Yaptığı işlemler yaklaşık olarak 6 saat sürmektedir. Dışkı oluşumunda bakterilerde rol oynar. Oluşma esnasında çürüme ve mayalanma gerçekleştiğinden, dışkı kokulu olarak çıkar.

    Kalın bağırsağın vücuttaki yerleşimi nasıldır

    Sağ kasıktan yukarıya doğru çıkan kalın bağırsak, midenin alt tarafından düz olarak geçip, aşağıya doğru iner. İnce bağırsağın etrafında bir çerçeve şeklinde dolanır. Aşağıya inen bölüm, sol kasığın alt tarafında orta bölüme doğru S biçiminde kıvrılır ve leğen boşluğunun orta tarafına doğru dikine biçiminde iner. Burada biraz genişleyerek, düz bir şekilde anüste son bulur. 

    ]]>
    Bağırsak Kurdu https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-kurdu.html Tue, 27 Nov 2018 04:26:21 +0000 Bağırsak kurdu, bağırsak sistemine yerleşmiş ve tedavi edilmesi halinde giderilebilecek olan parazitsel bir durumdur. Bağırsak kurlarının oluşmasındaki en büyük sebeplerden bir tanesi, yenilen gıdaların yeterince temi Bağırsak kurdu, bağırsak sistemine yerleşmiş ve tedavi edilmesi halinde giderilebilecek olan parazitsel bir durumdur. Bağırsak kurlarının oluşmasındaki en büyük sebeplerden bir tanesi, yenilen gıdaların yeterince temizlenememesidir. Yeterince temizlenemeyen ya da dikkat edilmeyen giyeceklerin içerisinde yumurtalar halinde hazır bekleyen bağırsak kurdu larvaları bağırsak sistemine gider ve yerleşirler. İnsan vücuduna oldukça zarar veren bu bakteri çeşidinin en küçüğü 1-2 mm'dir. En büyüğü ise bir veya iki metreyi bulur. Dünyanın her yerinde görülebilen bu parazitler sadece ülkelere ve yörelere bağlıda gelişmez. İnsanın olduğu her yerde ve kendisi için hazırlanmış olan zeminlerde kolayca tutunur ve insan vücuduna zarar verir. Yetişkinlerle de görülebilen bu parazitler en fazla küçük çocuklarda görünmektedirler.

    Çocuklarda görülen parazitlerin çocukların gelişimlerine çok zararları bulunmaktadır. Küçük yaşta ki çocuklarda görülme nedenleri çok çeşitlidir. Henüz neyin yararlı, neyin zararlı olduğunu kavrayamayan çocuklar, çok fazla mikroba maruz kalırlar. Gerek evlerinde gerekse dışarıda bu parazitlere davetiye çıkaracak davranışlarda bulunurlar. Örneğin toz toprakla oynar ellerini yıkamadan bir takım gıdalar yerler. İşte tamda bu esnada aslında bağırsak kurtlarının tohumları ekiliyordur. Bebek yaşta sayılabilecek olan çocuklar yani 9 ile 12 ay arası çocuklarda sık görülmesinin bir diğer nedeni ise anne sütünden ek gıdalara başlanıyor olmasıdır. İşte bu esnada verilen ek gıdalar ile, ister istemez bir takım olumsuzluklara maruz kalınabilmektedir.

    Bağırsak kurdunun çıkma nedeni çoğu kez hijyen kurallarının çiğnenmesi ile birlikte oluşmasıdır. Bağırsak kurdu yumurtaları genellikle pişirilmeden tüketilen meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. İşte bu sebepten dolayı pişirilmeden tüketilecek olan sebze ve meyvelerin kesinlikle yıkanmadan yenmemesi gerekmektedir. Ayrıca çocuklarda dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta, okullardan mikrop bulaştırabilecekleri yerleri kendilerine iyice anlatıp, nelere dikkat etmeleri hakkında anlaşılır bir biçimde bilgilendirmek olacaktır. Evde dikkat edilmesi gereken hususlarda vardır. Onlardan bazıları ise ortak kullanım alanlarıdır. Bu ortak kullanım alanları ise lavabolar ve banyolardır. Burada sabunların özelliğine ve yıkama durulama işlemlerinin en etkili biçimde yapılıyor olmasına dikkat edilmelidir. Bağırsakta bulunan kurdun çeşidine göre belirtileri de değişkenlik gösterebilmektedir.

    Bağırsak kurdunun belirtileri şunlardır: 

    • En sık görülen belirtisi karın ağrısıdır
    • İştahsızlıkta bağırsak kurdunun belirtileri arasındadır
    • Özellikle çocuklarda diş gıcırdatması
    • Ağızdan salya akması gibi belirgin ve oldukça yaygın belirtileri vardır.

    Ancak şu önemli hususları da belirtmekte yarar vardır: Bu belirtiler sadece bağırsak kurdunun yol açtığı belirtiler olarak kabul edilemez. Başka sorunlarında aynı belirtiler ile ortaya çıkabileceğini unutmamak gerekir. Bazı bağırsak kurtları kendiliğinden dışkı yolu ile atılır ve bu kurtları hasta kendisi de görebilir. Bağırsak kurdu çeşidi olan kıl kurtlarının belirtileri makat bölümünden kıl gibi hareketli ve de krem rengi kıl kurtlarının gelmesi ile birlikte teşhis konulabilmektedir. Bağırsaklarda bulunan kurtların uzun süre bağırsakta kalmaları nedeni ile kansızlığa, beden büyümesinde ve gelişmesinde geriliğe, bağırsak fonksiyonlarında azalmaya ve tıkanmaya, dalak ve karaciğer büyümelerine, kurdeşen döküntülerine ve hatta ağır derecede organ hasarına yol açabildiği belirtilmektedir.

    Bağırsak kurdunun tedavisi:

    Bağırsak kurtları vücuda alındıktan sonra kurdun çeşidine bağlı olarak gerekli müdahale yapıldığında 1 veya 2 ay gibi bir sürede kısmen bu kurtlardan kurtulmak mümkündür. Hekimler tarafından uygulanacak bir takım tetkikler sonucu tanı koyulur ve ilaç tedavisine başlanır. Bu süreçte hasta kendi temizliğine ve doktorun uyarılarına dikkat ettiği takdirde iyileşebilir ve kurtlardan tama]]> Bağırsak Ağrısı https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 18:39:29 +0000 Bağırsak ağrısı, genel olarak bağırsak hastalıklarının bir belirtisi olarak yaşanır. Bu hastalıklar mikroplardan dolayı meydana gelen iltihaplı olanlar ile bağırsakların görevini yapamaması nedeniyle Bağırsak ağrısı, genel olarak bağırsak hastalıklarının bir belirtisi olarak yaşanır. Bu hastalıklar mikroplardan dolayı meydana gelen iltihaplı olanlar ile bağırsakların görevini yapamaması nedeniyle yaşanan hazımsızlık problemlerinden kaynaklanabilir. Bu ağrıların en sık yaşandığı hastalıkların başında apandisit, bağırsak iltihaplanması, dizanteri gibi sorunlar gelir. Kişinin ishal sorunu yaşaması da, ağrılara sebep olabilir. Bağırsak düğümlenmesi, tıkanmalar, aşırı gaz birikimi, bağırsaklardaki zarın iltihaplanması, hemoroit sorunları ağrıların oluşmasını sağlayabilir.

    Bağırsak ağrısının tedavisi nasıl yapılır

    Ağrıların giderilmesi için, altta yatan hastalığın teşhis edilerek, tedavi edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra karın bölgesine ıslak veya kuru sıcak uygulaması yapmak yerine soğuk uygulaması yapmak daha etkili olacaktır. Kişinin sıcak içecekler tüketmesi de fayda sağlayacaktır. İlk etapta ağrı kesici kullanmamak gerekir. Bu belirtileri ortadan kaldıracağından, teşhisi yanıltacaktır. Çünkü ağrının olduğu bölgenin yeri ve şiddeti teşhiste önemli bir rol oynamaktadır. Ağrıların giderilmesi için bitkisel tedavi yollarını deneyebilirsiniz. Bağırsakların çalışmasını, rahatlamasını sağlaması için yediklerinize önem vermek, önemli bir hastalıktan kaynaklanmayan ağrıları giderecektir. Bunun yanında ağır yemeklerden kaçınmak bağırsaklarınızı rahatlatacaktır.

    Bağırsak ağrıları için bitkisel tedaviler nedir

    Bamya: Bu sebzenin tüketilmesi bağırsakları yumuşatacağından, ağrılarınıza iyi gelecektir.

    Elma: Bu meyve bağırsaklar üzerinde çalışmayı düzenleyen bir etkiye sahiptir. Ağrılardan şikayetçi olmasanız bile, elmayı tüketmenizde fayda vardır. 

    Semizotu: Bu sebzeyi çiğ olarak salatalarda ya da pişirerek tüketmek, bağırsakların çalışmasını rahatlatacaktır.

    Melisa oğul otu: Bunu çay olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz, bağırsakları rahatlatacaktır.

    Keten tohumu: Bunun tüketilmesi bağırsaklar için oldukça faydalıdır. Keten tohumunu öğüterek, balla karıştırıp tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra suyla karıştırıp içebilirsiniz.

    ]]>
    Bağırsak Düğümlenmesi https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-dugumlenmesi.html Tue, 27 Nov 2018 19:56:32 +0000 Bağırsak düğümlenmesi, bağırsakların birbirinin içerisine girmesidir. Tıpta invajinasyon olarak adlandırılır. Bu rahatsızlık bağırsak içeriğinde bulunanların, bağırsaklar içinde ilerlemesine mani olarak, ba Bağırsak düğümlenmesi, bağırsakların birbirinin içerisine girmesidir. Tıpta invajinasyon olarak adlandırılır. Bu rahatsızlık bağırsak içeriğinde bulunanların, bağırsaklar içinde ilerlemesine mani olarak, bağırsak tıkanıklığını meydana getirir. İçeriye çekilen bağırsak bölümünde kan akımı bozulur ve bu bölge canlılığını yitirir. Düğümlenme olan bağırsak çeperindeki dokularda hassasiyet, şişlik ve kan dolaşımında bozukluk meydana gelir. Bağırsak dokusunda kanama olursa, bölgede delinme ya da enfeksiyon gelişebilir. Buna bağlı olarak sıvı kaybı ve şok gelişebilir. Bu durum acil olarak müdahale gerektirir. Çocuklarda özellikle 6-9 aylık bebeklerde sıkça rastlanan bir durumdur. Erkek çocuklarda kızlara oranla daha fazla görülür.

    Bağırsak düğümlenmesinin nedenleri nelerdir

    Hastalığın tam olarak neden bilinmese de, genel olarak viral enfeksiyonlar invajinasyona sebep olabilir. Bazı durumlarda da polipler, lenf düğümleri veya kitleler bağırsakların içine girerek düğümlenmeye neden olur. İnvajinasyondan önce üst solunum yolu enfeksiyonu hikayesi geçirilmiş olabilir. Bunun nedeni vücutta bulunan lenf bezlerindeki şişme olabilir. Bağırsakların içi içe geçmesiyle kan dolaşımının bozulması, ödem gelişimi ve şiddetli ağrılar görülebilir. Bağırsak hareketleriyle artan ağrılar, kramplara neden olabilir. 

    Bağırsak düğümlenmesinin belirtileri nelerdir

    Rahatsızlığın ilk belirtisi aniden başlayan şiddetli tarzda karın ağrısıdır. Ağrıya huzursuzluk, kusma ve kanlı ishal eşlik eder. Ağrıların sıklığı, süresi ve şiddeti giderek artar. Kanlı ishal çilek jölesi tarzında olur. Dışkılamada incelme görülür. Bebeklerde bu durum geliştiğinde, karın ağrısından dolayı bebeğin ayaklarını karnına çektiği görülür. Bebek ağrıdan ötürü giderek halsizleşir. Bazı durumlarda karın bölgesinde kitle görülebilir.

    Bağırsak Düğümlenmesi

    Bağırsak düğümlenmesinin teşhisi nasıl yapılır

    Hastaya direkt karın grafisi çekilerek, bağırsaklardaki tıkanıklık ya da delinme teşhis edilebilir. İç içe geçmiş olan bağırsaklarda ultrasonografi çekilerek görüntülenebilir. Bunu baryumlu kolon grafisi ile de görmek mümkündür. Bu yol kullanıldığında, baryumun ağırlığı ile bağırsaklardaki içi içe geçmelerin bir kısmı düzelebilir. 

    Bağırsak düğümlenmesi nasıl tedavi edilir

    Öncelikle hastanın genel durumu düzenlenmelidir. Hastada kusma oluyorsa, burundan mideye kadar uzatılan sonda ile mide ve bağırsak içeriğinde bulunanlar boşaltılır. Damar yolu açılarak, buradan hastaya sıvı ve antibiyotik verilir. Baryumlu kolon grafisi hem teşhis, hem de tedavi için kullanılır. Teşhis sırasında iç içe geçmiş olan bağırsaklarda düzelme olabilir. Bazı durumlarda ise kolon grafisi çekmek için, baryum yerine hava verilebilir. Ancak bağırsaklarda delinme bulgusu varsa bunlardan kaçınılmalıdır. Cerrahi yöntem kullanılarak, bağırsakların durumu düzeltilebilir. Dokularda canlılığını yitiren bölümler çıkartılır. Bağırsak hareketleri düzene girene kadar, hastaya beslenmesi için damardan sıvı verilir. Erken başlanacak tedavinin seyri her zaman iyidir. Bağırsak düğümlenmesinin nedenine bağlı olarak tedavi uygulanması yerinde olacaktır.

    Bağırsak düğümlenmesinin komplikasyonları nelerdir

    • Bağırsak delinmeleri
    • Sepsis (Kan zehirlenmesi)
    • Karın içinde apse oluşumu
    • Ölüm
    ]]>
    Bağırsak Parazitleri https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-parazitleri.html Wed, 28 Nov 2018 14:21:11 +0000 Bağırsak parazitleri, gözle görülemeyen yumurtaların ağız yoluyla alınması ve belirli bir süre geçmesi ile birlikte ortaya çıkan, sindirim sisteminde yaşamaya başlayan kurtçuklardır. Konak olarak kullandıkları kişinin besl Bağırsak parazitleri, gözle görülemeyen yumurtaların ağız yoluyla alınması ve belirli bir süre geçmesi ile birlikte ortaya çıkan, sindirim sisteminde yaşamaya başlayan kurtçuklardır. Konak olarak kullandıkları kişinin beslenmesine bağlı bir şekilde büyüyüp, çoğaldıklarından dolayı kişinin gelişimini ve sağlığını büyük ölçüde sekteye uğratarak kişiye zarar verirler. Birçok türü olan bağırsak parazitlerinin özellikle görüldüğü bir yaş aralığı yoktur ancak genellikle çocuklarda daha sık rastlanırlar. 

    Bağırsak parazitlerinin oluşum nedenleri birçok koşula bağlıdır. Örneğin; bulunulan ortamların temiz ve hijyenik olmaması, kişisel bakıma ve temizliğe özen göstermemek, meyve ve sebzelerin iyice yıkanmadan yenmesi, çiğ ve ya iyi pişmemiş et ürünleri tüketmek, vb daha çok hijyenik sorunlarla alakalı durumlardır. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok daha sık görülür. 

    Bağırsak parazitlerinin belirtileri genellikle karın ağrısı ile başlar. Uzun süre besin tüketilmediği takdirde giderek artan bu ağrılar bazen azalsa hatta hissedilmese dahi parazitler var olduğu sürece etkilerini tam anlamıyla kaybetmeyecek, tekrarlayacaklardır. Ağızdan salya akması da parazitlerin belirtisi olabilir. Bilhassa uyurken sık sık ağızdan su akabilir ve parazitler ağız kokusuna da sebep olmaktadırlar. Dışkı kıvamı sık sık değişiyor ve ishale benzer bir hal alıyorsa bu da parazitlerin varlığını işaret edebilir. Mide bulantısı, kilo kaybı ve kilo alamama, gelişimde gerilik, ciltte kaşıntı da diğer belirtiler arasındadır. İleriki safhalarda bağırsak dışında karaciğer, akciğer gibi organlar da zarar görmeye başlar ve görevlerini tam ve sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyebilirler. Tenya tarzı bağırsak kurtları ise anüs çevresinde bulunabildiklerinden dolayı görülme ihtimallleri yüksektir ve yoğun kaşıntıya sebep olduklarından farkedilmeleri kolaydır ancak her bağırsak paraziti gözle görülmez. Bu yüzden şüpheli durumlarla karşılaşıldığında gerekli test ve tetkiklerin yapılabilmesi, doğru bir teşhis konulabilmesi adına uzmanlara danışılmalıdır.

    Bağırsak Parazitleri
    Bağırsak parazitlerinin kıl kurdu, tenya, bağırsak solucanı gibi farklı türleri bulunmaktadır ve tümü ağız yoluyla yumurta olarak vücuda girse de bazıları birkaç ay içinde gelişirken bazılarının gelişimlerini tamamlamaları 1 yılı bulabilir. Boy ve şekilsel açıdan da farklılık gösteren bağırsak parazitleri birkaç mm ile 1 metre arasında değişik boylarda ve şekillerde olabilmektedirler. Türlerine göre tedavi şekilleri de değişiklik göstermektedir. 

    Bağırsak parazitlerinin tedavisinde ilk aşama bağırsaklara yerleşmiş olan parazit türünün belirlenmesidir. Bunun için dışkı testi dahil ultrason, MR gibi çeşitli uygulamalar gerçekleştirilebilir. Parazit türü belirlendikten sonra uygun ilaç tedavisine başlanabilir ve çoğu durumda ilaç tedavisi yeterlidir ancak bazı ilerlemiş vakalarda parazitlerin ameliyatla alınması durumu da söz konusu olabilmektedir. Tedaviye ek olarak giyilen giysilerin ve kullanılan çarşafların kaynar suda yıkanması, meyve ve sebzelerin iyice temizlenmesi, çiğ ya da tam anlamıyla pişmemiş et ürünlerinin tüketilmemesi, bulunulan ortamların hijyenine dikkat edilmesi, rahatsızlığa sahip olan kişi dışında aile bireylerinin de bu konuda dikkatli olması parazitlere karşı alınabilecek önlemlerden bazılarıdır.
    ]]>
    Bağırsak Tıkanması https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-tikanmasi.html Thu, 29 Nov 2018 02:56:59 +0000 Bağırsak tıkanması, bağırsak kanalında dışkının ilerleme işlevinin tamamen ve kalıcı bir şekilde engellenmesi sonucunda meydana gelir. Bu sorun erken dönemde teşhis edilemediğinde, ölüme kadar gidebil Bağırsak tıkanması, bağırsak kanalında dışkının ilerleme işlevinin tamamen ve kalıcı bir şekilde engellenmesi sonucunda meydana gelir. Bu sorun erken dönemde teşhis edilemediğinde, ölüme kadar gidebilecek kadar önem taşır. Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan tıkanmalar, her yaşta meydana gelebilir. Kadın ve erkeklerde eşit bir oranda görülebilir. Karın ameliyatı geçirmiş kişilerde, karın içinde meydana gelen yapışıklıklar ya da bantlar tıkanma sebebi olarak kabul edilir. Böyle bir ameliyat geçirmemiş olan kişilerde, tıkanıklık yaşa bağlı olarak farklı nedenlere bağlanır. Yaşın elli ve üzerinde olması halinde, tıkanıklık meydana geldiğinde kalın bağırsak tümörlerinin varlığı düşünülmelidir. Çocuklarda meydana geldiğinde ise fıtık, invajinasyon gibi daha iyi seyirli hastalıkların varlığı düşünülmelidir. Yetişkinlerde ise İnflamatuar bağırsak hastalıkları tıkanmalara sebep olabilir.

    Bağırsak tıkanmaları için risk faktörleri nelerdir

    • Karın içerisinde olan tümör ya da apse oluşumlarının, bağırsak duvarına baskı yapması
    • Bağırsak duvarının ülseratif kolit sebebiyle rahatsızlanması
    • Taşlaşmış olan dışkılar
    • Kasıklarda oluşan fıtıklar
    • Önceden geçirilen karın içi ameliyatları
    • Karın ön duvarında meydana gelen fıtıklar
    • Yangılı bağırsak rahatsızlıkları (Crohn ve ülseratif kolit benzeri hastalıklar)

    Bağırsak tıkanmasının belirtileri nelerdir

    Tıkanmanın seviyesine göre farklı belirtiler görülebilir. Genellikle kramp şeklinde karın ağrısı, gaz çıkaramama, dışkı yapamama, kusma ve bulantı belirtileri görülebilir. Bağırsaklar bir günde 8-10 litre bir dolaşımı gerçekleştirir. Tıkanma meydana geldiğinde, bu sıvı dışarı atılamadığından, yukarıdan ağızdan çıkarak, kusmaya neden olur. Kusmanın rengi açıksa tıkanma üst tarafta, yeşil gibiyse alt tarafta bir tıkanma var denilebilir. Kusma önceleri mide içeriğinden oluşurken, ilerleyen dönemlerde gaytaya benzeyen kusma görülür. Alt seviyelerde meydana gelen tıkanıklıklarda, karın bölgesinde şişkinlik oluşur. Kusma meydana gelen hastalarda, sıvı kaybına bağlı olan rahatsızlıklar meydana gelir. Bunlar ağız ve mukozal bölgelerde kuruluk, idrar azlığıdır. Bu aşamada olan hastaların acil olarak hastaneye gitmesi gerekir.

    Bağırsak tıkanmasının teşhisi nasıl yapılır

    Hastanın fiziki olarak incelenmesi ve öyküsü teşhis açısından önemlidir. Hastanın ayakta çekilen karın filmi de tanıya yardımcı olacaktır. Bilgisayarlı tomografide bu konuda yardımcı tetkiklerdendir. Tıkanıklığın tespit edilmesi, buna sebep olan rahatsızlığında belirlenmesine yardımcı olur. Hastanın tıkanma sonucunda oluşabilecek sıvı dengesizliğini belirlemek için, idrar ve kan tahlili yapılmalıdır.

    Bağırsak tıkanmasında tedavi nasıl yapılır

    Hastanın önceden geçirmiş olduğu ameliyatlara bağlı olan tıkanmalarda, 24 saatle 48 saat arasında cerrahi olmayan tedaviler uygulanmalıdır. Bu hastanın acil bir durumu olmadığında uygulanabilir. Hastada aciliyet gerektiren durumların olması halinde, ameliyat yapılmalıdır. Hastanın kusması varsa, sıvı kaybına karşı, damardan sıvı takviyesi yapılmalıdır.  Bu yapılmadığı takdirde, hastanın şoka girmesi kaçınılmaz olacaktır. Bağırsaklarda kangren olması, kalın bağırsağın tıkanması ya da iki tarafta birden tıkanma olması halinde acil olarak ameliyat yapılmalıdır. Rahatsızlığın devamında, tıkanıklığa sebep olan nedene bağlı olarak, farklı seyirler görülebilir.

    ]]>
    Bağırsak Gazı https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-gazi.html Thu, 29 Nov 2018 11:41:11 +0000 Bağırsak gazı, nitrojen, oksijen, hidrojen, karbondioksit ve metan gazlarından oluşan, genelde kokusuz olan gazlardır. Gazın sadece %1 oranı kokulu olarak çıkar. Bunun sebebi amonyak, uçucu zincir yağ asitleri ve amino Bağırsak gazı, nitrojen, oksijen, hidrojen, karbondioksit ve metan gazlarından oluşan, genelde kokusuz olan gazlardır. Gazın sadece %1 oranı kokulu olarak çıkar. Bunun sebebi amonyak, uçucu zincir yağ asitleri ve amino asitler, hidrojen sülfürdür. Bağırsaklarda ve sindirim sisteminde oluşan gazlar iki şekilde meydana gelebilir.  

    Kalın bağırsakta bulunan zararsız bakterilerin sindirilmemiş gıdaları bozması nedeniyle oluşan gazlar: Bazı karbonhidratların ve liflerin bağırsaktaki enzimlerin yetersiz olması ya da hiç olmaması sebebiyle sindirilemediği durumlarda, kalın bağırsağa geçen sindirilememiş olan gıdalar, flora adı verilen zararsız bakteriler tarafından bozulur. Böylece azda olsa metan gazı, karbondioksit ve hidrojen açığa çıkar. Bunlar makattan dışarıya atılır. Metan gazı oluştuğunda, gaitalar suyun içinde yüzer. Bu gazın neden oluştuğu belirlenememiştir. Her gıda insanlarda farklı etkiler yaparak, gaz oluşumuna sebep olabilir. Bunun sebebi kalın bağırsakta bulunan bazı bakterilerin, meydana gelen hidrojeni yok etmesidir.

    Yemek yeme sırasında fazla hava yutulması nedeniyle oluşan gazlar: Yemek yerken ya da içerken yutulan hava gazın oluşma nedenleri arasında yer alır. Sigara içen, hızlı yemek yiyen, takma dişi olan kişilerde daha fazla hava yutulur. Bu gazlar geğirme ile çıkarılabileceği gibi, bir kısmı bağırsaklardan geçerek makattan atılabilir. Mide asidinden oluşan gazlar ise, ince bağırsakta emilerek, kalın bağırsağa kadar gitmez.

    Bağırsak gazlarına hangi gıdalar neden olur

    Gazlara en çok karbonhidratlar sebep olur. Yağlı gıdalar ve protein içeren gıdalar, daha az gaz oluşturur. Şekerli gıdalardan ise, laktoz, raffinoz, sarbital ve früktoz içeriğine sahip olan gıdalar gaz yapar. Bunlardan raffinoz içeren gıdalar fasulye, kuşkonmaz, brüksel lahanası, lahana gibi sebzeler ve hububatlardır. Laktoz ise süt ve süt mamullerinde doğal olarak bulunan şekerlerdir. Laktoz emilimi düşen kişilerde, özellikle yaşlılarda gaz şikayetine neden olurlar. Fruktoz enginar, soğan, buğday ve armutta bulunmaktadır. Bazı içeceklerde ise tatlandırıcı olarak bulunur. Sorbital meyvelerin doğal şekeridir. En çok elma, şeftali, armut ve erikte bulunur. Ayrıca sakızlarda ve diyet ürünlerde tatlandırıcı olarak kullanılır. Bunun yanında nişasta içeren buğday, tatlılar, patates ve mısırda bol miktarda gaz oluşumuna neden olur. Pirinç ise gaza neden olmayan tek nişastadır. Gıdalarda bulunan erimeyen ve eriyen liflerde gaz oluşumunun nedenleri arasında yer alır. Erimeyen lifler daha fazla gaz oluşumuna sebep olur. Eriyebilenler ise, sindirilmeden kalın bağırsağa gelerek, burada gaz oluştururlar.

    Bağırsak gazlarına bağlı oluşan semptomlar ve rahatsızlıklar nelerdir

    Geğirme: Geğirme fazla hava yutmadan kaynaklanabileceği gibi, kronik gaz sendromu nedeniyle meydana gelebilir. Meganblase gaz sendromu, ağır yemeklerden sonra, midede aşırı oranda şişkinlik meydana gelmesiyle oluşur. Aşırı şişkinlik ve tıkanmayla gelişen durum, kalp krizi belirtilerini gösterebilir. Gaz-bloat sendromunda ise, reflü ameliyatları sonrasında oluşur. Domates, soğan ve acılı gıdalar geğirmeyi arttırır. Sürekli olarak geğirmek, ülser, safra kesesi taşlarını ve reflü hastalığını düşündürmelidir.

    Fazla gaz çıkarma: Bu sorunu olan kişiler günde normal sayılan 14 defa gazdan daha fazla gaz çıkarırlar. Bunun nedeni kalın bağırsaklarda fazla sayıda bakteri üretimi ve sindirim bozukluğu olabilir. 

    Karında şişkinlik: Karın şişkinliği aşırı gazdan ziyade, bağırsaklardaki bozukluktan oluşur. Bozuk olan bağırsaklarda kasılmalar meydana gelir. Kalın bağırsağın dalak kısmında görülen gaz sıkışması splenik fleksura sendromunu meydana getirir. Karnın üst bölümlerindeki rahatsızlıklar şişkinlik, spazm ve ağrı ile yaşanır.

    Karın ağrısı: Bağırsaklarda gaz oluşumu sonunda karın bölgesinde ağrı oluşabilir. Gazların bağırsakların sol tarafında birikmes]]> Bağırsak Tembelliği https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-tembelligi.html Fri, 30 Nov 2018 10:28:32 +0000 Bağırsak tembelliği, tıbbi bir terim olarak kullanılmaktadır. Bu terimin halk arasındaki bilinen ismi kabızlıktır. Bu rahatsızlık beslenme alışkanlığına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bağırsak te Bağırsak tembelliği, tıbbi bir terim olarak kullanılmaktadır. Bu terimin halk arasındaki bilinen ismi kabızlıktır. Bu rahatsızlık beslenme alışkanlığına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bağırsak tembelliği üzerinde durulması gereken bir rahatsızlıktır çünkü diğer iç organlara zarar verebilen etkilere yol açabilmektedir. Beslenme alışkanlığından farklı olarak hareketsiz bir yaşam tazı da kabızlığa yol açabilmektedir.

    Bağırsak tembelliğinin nedenleri :

    • Kabızlığa yol açabilen nedenler oldukça farklıdır. Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz ;
    • Çok az yada tamamen hareketsiz bir yaşam tarzı
    • Tüketilmesi gerekenden az su içmek
    • Trioid’de hastalık varsa
    • Lifli gıdaları yeteri kadar tüketmemek
    • Kafein oranı yüksek olan içeceklerin içilmesi
    • Bazı hastalıklara karşı kullanılan ilaçlar
    • Hareket azlığına yol açan parkinson, felç ve omirilik zedelenmesi gibi sinir sistemi hastalıkları

    Bağırsak tembelliğinin belirtileri nelerdir :

    Kısaca kabızlık şeklinde tanımlanan bağırsak tembelliğinin probleminin bazı belirtileri vardır. Normalde bir haftada 3 kere tuvalete çıkılması gerekir. Eğer böylesi bir durum yok ise kabızlık söz konusudur. Bağırsak tembelliğinin diğer belirtileri şöyledir ;

    •  Haftada 3 seferden az tuvalete çıkmak
    • Kış aylarında karın bölgesinde şişkinlik hissi
    • İhtiyacı olduğu halde tuvalete çıkamamak

    Bağırsak tembelliğinde uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri

    Kabızlık şikayeti olan kişiler çeşitli bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayarak şikayetlerinden kurtulabilirler. Bağırsak tembelliğini gideren yöntemler şunlardır ;

    • Bir yemek kaşığı ölçüsünde sinameki bitkisini kaynattıktan sonra bir havanda dövün. Sonra döverek hazırladığınız karışımı yemeklerden önce bir tatlı kaşığı ölçüsünde yutun.
    • Bir kaşık zeytinyağı içilirse bu yöntem de bağırsakları çalıştırır ve bağırsak tembelliğini giderir.
    • Kayısı yada erik meyvesini kaynatarak suyu içmek bağırsakları hareketlendirir.
    • Çiğ olarak semiz otu yemek kabızlığa karşı etkilidir.
    • Keçiboynuzu pekmezini biraz sulandırarak içmek de bağırsak tembelliğine iyi gelmektedir.

    Yukarıda bağırsak tembelliğine karşı anlatılan yöntemler ilaç kullanmaktan daha etkili sonuçlar verebilmektedir. Bu yöntemlerden başka sindirim sistemini çalışmasını arttıracak bir beslenme tarzı da tedavi sonrası için bağırsak tembelliğine karşı etkili sonuçlar alınmasını sağlayabilmektedir. Yoksa ilaçların kullanıldığı sürede kabızlık önlenir ama ilaç kullanımı kesilince kabızlık tekrar oluşur.  Beslenme alışkanlığınızda uygulayacağınız bazı basit metotlar sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

    Bağırsak tembelliğine karşı beslenme önerileri

    • Lif oranı yüksek besinler tüketilmelidir.
    • Sıvı alımına özen gösterip günlük önerilen miktarlarda su içilmelidir.
    • Spor yapmak yada spor için imkan yoksa yürümek, bisiklet sürmek  yapılabilecek fiziksel aktivitelerdendir.
    • Tuvalete gitmeyi geciktirmemek gerekir çünkü gecikme bağırsakların sindirim atıklarından daha fazla su emilmesine ve bağırsak tembelliğinde oluşan kabızlığa yol açar.
    • Koyu çay , neskafe, kola gibi içecekler bağırsak tembelliğini arttırır.
    • Patatesin fazla tüketilmesi, şeftali ve karbonhidrat oranı fazla besinlerden az yada hiç tüketmemek bağırsak tembelliğini azaltır.

    Bağırsak tembelliği bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Böylesi bir durum karşısında beslenme alışkanlığı ve fiziksel hareketlenm]]> Bağırsak Kanaması https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-kanamasi.html Fri, 30 Nov 2018 11:49:31 +0000 Bağırsak kanaması, bağırsaklardaki sorunlardan dolayı kan damarlarının çatlamasıyla meydana gelir. Ağızdan ya da makattan gelen kanamayla kendini belli eden, kişide halsizlik yapan bir rahatsızlıktır. Erken teşhis Bağırsak kanaması, bağırsaklardaki sorunlardan dolayı kan damarlarının çatlamasıyla meydana gelir. Ağızdan ya da makattan gelen kanamayla kendini belli eden, kişide halsizlik yapan bir rahatsızlıktır. Erken teşhis edilmesi tedavi için oldukça önemlidir. Alt sindirim sisteminde meydana gelen kanamaların çoğunluğu kalın bağırsaklardan ya da rektum bölgesinde olur. Meydana gelen kanama taze parlak renkli ve gözle görülebilir. Alt sindirim sistemi kanamalarına en sık hemoroitler neden olur. Bunlardan kaynaklanan kanamaları, kanamaya neden olabilecek diğer nedenler olan tümörlerden, iltihabik durumlardan ayırt etmek gerekir. Kalın bağırsak tümörleri ya da iyi huylu tümörler kanser oluşumunun gelişiminde önemli bir rol oynar. Bu durumlarda gizli ya da bariz kanamalar meydana gelebilir. Kalın bağırsaklardaki iltihaplar ve enfeksiyonlarda kanamalara neden olabilir.

    Bağırsak kanamasına neden olabilecek rahatsızlıklar nelerdir

    • Hemoroit
    • Anal fistül
    • İltihabik durumlar (Ülseratif kolit, Crohn hastalığı)
    • Kolorektal polip
    • Kolorektal kanser
    • Divertiküler hastalık
    • Yapısal damar bozuklukları

    Bağırsak kanamasının belirtileri nelerdir

    Meydana gelen belirtiler kanamanın şiddeti ve yerine göre farklılık gösterebilir. Rektum ya da kalın bağırsağın alt bölümlerinden gelen kanama, dışkıyla karışık ya da ayrı bir şekilde taze kan şeklinde olur. Üst sindirim sisteminden gelen kanamalarda ise, siyah, kokulu, cıvık bir dışkıyla beraber olur. Aynı zamanda kahve telvesi biçiminde ya da taze kan şeklinde kusma da meydana gelebilir. Gizli kanama olması durumunda, dışkıda renk değişikliği olmayabilir. Ani başlayan kanamalarda halsizlik, ishal, kramp tarzı karın ağrısı, nefeste güçlük çekme görülebilir. Hastanın şoka girmesi durumunda idrarda azalma, tansiyon düşmesi, nabız hızlanması görülür. Hastaların renkleri solar, güçsüz, halsiz ve uyku hali meydana gelir. Gizli kanamalarda hastalarda anemi gelişir.

    Bağırsak kanamasının teşhisi nasıl yapılır

    Öncelikle kanamanın yeri tespit edilmelidir. Hastanın fiziki muayenesi yapılmalı, öyküsü dinlenmelidir. Dışkının rengi, dışkılama alışkanlıkları, karın ağrısı ve karında hassasiyet kanamanın yeri ile ilgili bilgiler verir. Dışkıya demir, bizmut ve yiyeceklerde kanama görünümü vereceğinden, dışkı tahlili yapılmalıdır. Tam kan sayımı da, hastalardaki kansızlığın belirlenmesi için yapılmalıdır. Endoskopi hem kanamanın tanısında, hem de tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Ciddi kanamalarda kanayan yeri bulmak için, anjiyo yapılırken renkli bir ilaç verilerek, sindirim sisteminin damarları görüntülenir. Bazı durumlarda damara ilaç verilip, kanama kesilebilir. İnce bağırsak kanamalarında, radyonüklid sintigrafi kullanılarak kanayan yer tespit edilebilir. Bu yöntemde damara radyoaktif madde verilerek, özel bir kamerayla kanama yeri tespit edilir.   

    Bağırsak kanaması tedavisi nasıl yapılır

    Endoskopik yöntem kanamayı gösterdiği gibi, tedaviye olanak sağlayan bir yoldur. Kanamalarda bölgeye kimyasal maddeler enjekte edilerek, ısı tedavisi uygulanarak, kanayan bölgenin koterizasyonu ile kanamalar durdurulabilir. Kanama durduktan sonra ilaçlar kullanılarak, tekrarı engellenmeye çalışılır. Kalın bağırsaklarda olan poliplerin endoskopik yolla çıkarılması kanamayı kontrol altına alır. Endoskopi yetersiz kalırsa, ağır kanamalarda cerrahi yöntemler kullanılabilir.

    ]]>
    İnce Bağırsak https://www.bagirsak.gen.tr/ince-bagirsak.html Sat, 01 Dec 2018 08:44:24 +0000 İnce bağırsak, sindirim sisteminin mide ve kalın bağırsak arasında kalan bölümüdür. 5-6 yaşlarına kadar 5-6 metre olan boyu, yetişkin insanlarda 6-8 metreye kadar ulaşır. Çapı 2-3 cm olan organın kıvrımlı bir İnce bağırsak, sindirim sisteminin mide ve kalın bağırsak arasında kalan bölümüdür. 5-6 yaşlarına kadar 5-6 metre olan boyu, yetişkin insanlarda 6-8 metreye kadar ulaşır. Çapı 2-3 cm olan organın kıvrımlı bir yapısı vardır ve besinler kana buradan geçmektedir. İç yüzeyinde girintili, çıkıntılı olan villus adı verilen oluşumlar bulunur. Villuslar emilim yüzeyini arttırır. İnce bağırsak kimyasal sindirimin başladığı organdır. Midenin sindiremediği yağ, karbonhidrat ve proteinler bu organda sindirilir. Başlangıcı mideden sonra başlayan ince bağırsak görev ve yer açısından üç bölüme ayrılır. Bu bölümler;

    • Başlangıç bölümü mideden sonra başlayan on iki parmak bağırsağı ya da duodenum olarak adlandırılan kısmı 25 cm kadardır. Burası ince bağırsağın en kısa bölümüdür. Burası kendine bağlı olan pankreas ve karaciğerle işbirliği yapar. Bu organlar salgıladıkları enzimleri ve salgıları, kimyasal sindirimi sağlaması için ince bağırsağa gönderir. 
    • Organın orta bölümü on iki parmak bağırsağı ile ileum arasında yer alır. Yetişkin bireylerde 2-8 metre uzunluğunda olur.
    • Son bölüm olan ileum, yetişkin insanlarda yaklaşık olarak 4 metre uzunluğundadır. İleoçekal valf yardımıyla çekumdan ayrılır.
    İnce Bağırsak

    İnce bağırsağın görevleri nelerdir

    • Bu organ fiziksel ve kimyasal sindirimin gerçekleştiği bir bölümdür.
    • Gıdaların sindiriminin ve emiliminin sağlandığı ince bağırsaklar, tuz ve suyun emilimini de gerçekleştirir.
    • Burası yağların ilk olarak kimyasal sindirimin olduğu bölümdür.
    • Buraya gelen besinler en küçük moleküllerine ayrılır.
    • Sindirimin önemli bir parçası olan organın hastalıkları, sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden sağlığına dikkat etmek, gün içerisinde yeterli sıvı alımını yapmak gerekir.

    İnce bağırsak hastalıkları nelerdir

    Burası sindirim ve emilim çoğunluğunun gerçekleştiği bir yerdir. On iki parmak bağırsağı ve jejunum bölümünde safra ve pankreas enzimleri sayesinde besinler sindirilerek, emilir. Buralarda meydana gelen bozulmalar, malabsorpsiyon sendromları adlandırılır. Bu rahatsızlıklar sulu ishal, yağlı dışkı, kilo kaybı, şişkinlik, kas zayıflığı, anemi gibi belirtilerle ortaya çıkar. Emilim bozukluğu olan çölyak hastalığı, ince bağırsağın iç yüzeyinde bulunan villus çıkıntılarının emilim görevini yapamaması nedeniyle ortaya çıkar. Burada görülen kanser türleri ise, sarkom, adenokarsinom, karsinoid tümör, lenfoma ve gastrintestinal stromal tümördür. Bunlardan adenokarsinom en sık görülen kanser türleri arasında yer alır. Bunlar ince bağırsağın mideyle birleştiği yerlerde görülür. Büyüme göstererek, sindirim kanalını tıkayabilirler. Sarkom burada bulunan düz kas hücrelerinden oluşur. Bunların çoğu kalın bağırsağa komşu olan kısımda meydana gelir.

    ]]>
    Bağırsak Enfeksiyonu https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-enfeksiyonu.html Sun, 02 Dec 2018 07:49:37 +0000 Bağırsak enfeksiyonu, bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakteriler ile mikroplar, yanlış beslenme ya da virüsler sebebiyle bağırsakta iltihaplanma yaptıklarında oluşmaktadır. İltihaplanma bağırsaktaki ince zarda Bağırsak enfeksiyonu, bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakteriler ile mikroplar, yanlış beslenme ya da virüsler sebebiyle bağırsakta iltihaplanma yaptıklarında oluşmaktadır. İltihaplanma bağırsaktaki ince zarda oluşmaktadır. Enfeksiyon oluşumu çok sayıda nedenden kaynaklanabilir. Bu rahatsızlık daha çok çocuklarda görülmektedir. Yaz ve sonbahar aylarında bağırsaklarda enfeksiyon oluşumu daha sık yaşanmaktadır. Alt yapısı yeterli olmayan yerlerde daha sık görülen rahatsızlık türleri arasında yer alır. Kişisel hijyene dikkat etmeyen kişilerde bu rahatsızlığa daha sık yakalanır.>

    Bağırsak enfeksiyonunun belirtileri nelerdir

    • Hastalığın nedenine bağlı olarak, farklı belirtiler görülebilir. Bazı durumlarda şiddetli karın ağrısı, ishal ve kusma görülürken, bazı hallerde ise şiddeti daha az olan karın ağrısıyla birlikte, ishal görülebilir.
    • Midenin etkilendiği durumlar ve mikrobik etkenlerin varlığında bulantı ve kusma meydana gelir.
    • Bağırsaktaki şiddetli tahriş durumunda, dışkının sümüklü ve kanlı olması beklenmelidir.
    • Mikropların vücuda ilerlemesi halinde yüksek ateş görülebilir.
    • Tedavi edilmeyip ilerleyen vakalarda kusma ve ishalle sıvı kaybı olması, böbrek yetersizliği ve hastanın şoka girmesi hayatı riske atabilecek durumlardır.
    Bağırsak Enfeksiyonu

    Bağırsak enfeksiyonu nedenleri nelerdir

    Bakteri ve viral enfeksiyonların dışında bağırsakları etkisi altına alan bazı hastalıklarda enfeksiyona sebep olabilir. İrritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit gibi rahatsızlıklar bağırsaklarda iltihaplara neden olabilir. Çölyak hastalığında, kolon kanseri ve crohn hastalığı gibi rahatsızlıklarda da enfeksiyon oluşabilir. Bunların dışında yanlış beslenme ve besin zehirlenmeleri de, enfeksiyon nedenleri arasında yer alır. Kötü şartlarda tutulan besinlerin, içme sularının tüketilmesi enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar. Bu yüzden besinleri yıkamadan tüketmemek gerekir.  

    Bağırsak enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır

    Hastalarda meydana gelen belirtileri ortadan kaldırmak gerekir. Öncelikle hastanın vücudunun kaybetmiş olduğu sıvıyı ve elektroliti tamamlamak gerekir. Bu eczanelerde hazır olarak satılan şeker ve tuz karışımlarından oluşan eriyikler, tuzlu ayran, maden sodası, çay gibi içeceklerle sağlanmalıdır. Hastada yoğun kusma olduğunda, damardan sıvı ve minerallerle beslenmesi gerekir. Kusmayı durduracak tedavinin de yapılması gerekir. Hastalarda görülen ishallerin toksinlerden kaynaklanması durumunda, ishalin bir süre devam etmesine izin vermek, toksinlerden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bakterilerin ve virüslerin vücutta üremesini önlemek amacıyla antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Uygun bir şekilde tedavi edilmeyen enfeksiyonlarda, ölüme kadar gidebilecek bir süreç yaşanır.

    ]]>
    Bağırsak Ameliyatı https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-ameliyati.html Sun, 02 Dec 2018 16:47:30 +0000 Bağırsak ameliyatı, sindirim sisteminin bir parçası olan ince bağırsak yada kalın bağırsakta yapılan cerrahi müdahaledir. Bağırsaklarda yapılan cerrahi müdahalenin amacı farklı olabilmektedir. Bağırsaklar ince bağ Bağırsak ameliyatı, sindirim sisteminin bir parçası olan ince bağırsak yada kalın bağırsakta yapılan cerrahi müdahaledir. Bağırsaklarda yapılan cerrahi müdahalenin amacı farklı olabilmektedir. Bağırsaklar ince bağırsak, kalı bağırsak(kolon) ve kalın bağırsağın son bölümü olan rektum olmak üzere üç kısımda incelenmektedir. Bağırsak ameliyatının yapılma nedenleri arasında obezite ile mücadele ve bağırsak kanseri tedavileri ön plana çıkmaktadır. Bağırsaklar  sindirimin son aşamalarının geçtiği yerler olarak bilinirler. İnce bağırsakta sindirimin son aşamaya geçmesi tamamlanır, en son aşama kalın bağırsakta tamamlanır. Bu nedenle bağırsak ameliyatı için sindirimin son aşamalarındaki bozulmaları tedavi etmeyi amaçladıkları söylenebilir. Bağırsak ameliyatı yöntemleri arasında son zamanlarda ilerleyen teknolojik imkanların etkisi çok büyüktür çünkü bağırsak ameliyatı artık karnın ön tarafında açılan 4 veya 5 delikten yapılabilmektedir. Açılan deliklerin birinden teleskop adı verilen görüntü aracıyla bağırsak ameliyatının yapılacağı kısmın görüntüsü monitöre yansıtılır. Diğer açılan deliklerden de ameliyat aletleri yerleştirilir. Bu bağırsak ameliyatı tekniği laparoskopik ameliyat tekniği olarak adlandırılmaktadır.

    Laparoskopik yöntem ile yapılan bağırsak ameliyatının avantajlı yönleri :

    Laparaskopik bağırsak ameliyatı yada halk arasındaki adıyla kapalı bağırsak ameliyatı  açık olarak yapılan ameliyata göre sahip olduğu çeşitli avantajlı tarafları bulunmaktadır. Bu avantajları şöyle sıralamak mümkündür;

    Bağırsak ameliyatı daha az ağrı şikayetinin olması

    Hasta ameliyat sonrası hastanede daha kalır

    Bağırsak ameliyatı sonrası hastanın normal beslenme düzenine geçişi daha kısa olmaktadır

    Bağırsak ameliyatı öncesinde hasta neler yapmalıdır

    Cerrahi müdahale öncesinde hastanın akşam veya sabah duş alması önerilmektedir.

    Ameliyat öncesi gece yarısından sonra hasta herhangi bir şey yiyip içmemelidir. Eğer alınması gereken ilaçlar var ise o zaman az miktarda su ile ilaçlar alınabilir.

    Bağırsak ameliyatı yapılmadan önce kalın bağırsağın ve rektumun boş olması gerekmektedir bu nedenle ameliyattan önceki akşam ve sabah lavman yapılması gereklidir. Ameliyattan bir kaç gün önceden hastanın sıvı ağırlıklı lifsiz beslenmesi için diyet verilir.

    Aspirin, kanı sulandırıp akışkanlığını arttıran ilaçlar, E vitamini preparatları ameliyattan 4-5 gün önce başlayarak alınmamalıdır.

    Hastanın ameliyat sonrası dönemde dikkat etmesi gerekenler :

    Bağırsak ameliyatının yapılmasından sonraki dönemde doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymanız gerekir çünkü ameliyat sonrası için yapılan önerilerin yerine getirilmesi büyük önem taşır.

    Hastaların büyük çoğunluğu ameliyat sonrasında kendilerini çok iyi hissederler ancak unutulmaması gereken konu vücudun eski sağlığına kavuşması için zamana ihtiyacı vardır.

    Ameliyattan sonra kasların güçsüz hale gelmemeleri ve bağırsakların hareketlenmesi hasta kısa yürüyüşler yapabilir.

    Yukarıda belirtilen tavsiyelere ek olarak doktorun önerilerine uyulduğunda kişinin 1 yada 2 haftalık süre sonrasında bağırsak ameliyatı etkilerini atlatıp normal günlük yaşamına ve günlük aktivitelerini yapmaya başlayabilmektedir. Örnek olarak ameliyat sonrası araba kullanmaya tekrar başlamak gibi.

    ]]>
    Bağırsak Solucanı https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-solucani.html Mon, 03 Dec 2018 11:45:48 +0000 Bağırsak solucanı, Acarididae familyasındandır. Omurgasız bir canlı türü olmakla beraber asalak olarak yaşar. Vücuda girince ince bağırsağa yerleşerek çeşitli enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Bağırsak solucan Bağırsak solucanı, Acarididae familyasındandır. Omurgasız bir canlı türü olmakla beraber asalak olarak yaşar. Vücuda girince ince bağırsağa yerleşerek çeşitli enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Bağırsak solucanı insan vücuduna kirli sular ve kirli yiyecekler aracılığıyla larva halinde geçmektedir. Silindirik yapıda olan bu canlı 35 santimetre boyuna ulaşabilmektedir. Eğer bağırsak solucanının larvaları akciğere kadar ulaşırsa o zaman “Löffer pnomonisi” adı verilen bir çeşit akciğer iltihaplanması oluşmaktadır. İlaçlar ile tedavi edilebilmesi mümkündür. Bağırsak solucanı vücuda dışarıdan bulaşır ancak tedavisi güç ağır hastalıklara yol açmaz. Kişinin yaşam kalitesini düşüren tarzda hastalıklara yol açabilmektedir. Sıklıkla tekrarlanan karın ağrısı, geçici ishal gibi belirgin olumsuz etkilere yol açabilmektedir. bağırsak solucanının en sık görülebilen türü kıl kurdu olarak adlandırılmaktadır. Bağırsak solucanı bağırsak kurdu olarak da adlandırılabilmektedir. Çoğu zaman enfeksiyonlar normalde oluşabilen hastalık belirtileri göstermeden de gelişme gösterebilmektedirler. Çocuklarda sıkça rastlanabilen bağırsak solucanı rahatsızlıkları okul, yurt, ve çocuk yuvası gibi aynı tuvaletlerin kullanıldığı ortamlar nedeniyle görülebilir. Bağırsak kurtlarının görülen çeşitleri şunlardır;

    • Oksiyürler : Bu tür bağırsak solucanı 3 mm- 10 mm boyundadırlar. Çocukların kalın bağırsaklarında çok sık görülebilmektedirler.  Bunlar çocuklarda huzursuzluk ve sinir bozukluğu gibi durumlara neden olabilmektedirler.
    • Askarit : İnce bağırsakta yaşayan bağırsak solucanı çeşididir. İnsana insan gübresi kullanılarak yetiştirilen ve çiğ olarak tüketilen sebzeler aracılığı ile geçmektedirler. Bu solucan çeşidi oldukça tehlikelidir çünkü yumurtalarından çıkan larvalar bağırsak yüzeyini delerek oradan kan damarlarına geçerler. Bu şekilde kana karışan bağırsak solucanı larvası başka organlara bulaşarak iltihaplanmaya yol açabilmektedir.
    • Şerit yada tenyalar : Bunlar bir kaç metre uzunluğa ulaşabilmektedirler.  Bu bağırsak solucanı sığır eti, tatlı su balıkları ve domuz eti aracılığı ile insan vücuduna geçebilmektedir. Asıl bulaşma yolu çiğ et tüketilmesiyle olmaktadır.
    • Çengelli kurt : Kirli suların içilmesiyle vücuda girerler. Oniki parmak bağırsağına yerleşirler. Sürekli olarak kan emmeleri nedeniyle kansızlığa yol açabilirler. Beslenme bozuklukları oluşmasına da yol açabilmektedirler.

    Bağırsak solucanının genel tedavisi doktora gidilerek bazı tahlillerin yapılması sonrasında solucanın türü saptanır. Sonrasında da belirlenen türe uygun bir tedavi yöntemi uygulanır.

    Bağırsak solucanı tedavisi için pratik çözümler :

    • Bağırsak solucanından kurtulmak amacıyla bazı pratik bitki kürleri tedavi amaçlı olarak uygulanabilir.
    • Ekşi nar bitkisinin kökü kaynatılarak aç karnına içilir.
    • Bağırsak solucanını düşürebilmek için birinci gün bir tane, ikinci gün iki tane, üçüncü üç tane ve böyle devam edilerek yirmi birinci gün 5 diş sarımsak çiğnenmeden yutulur.
    • Kıl kurdu olanlar bir hafta boyunca aç karnına bir avuç kadar kabak çekirdeği yiyilir ve üzerine bir bardak süt içerler.
    •  Bağırsak solucanı tedavisi için kullanılacak olan nar bitkisi kabızlık yapabilir. Özellikle aç karnına alındığında faydasının olma ihtimali daha yüksektir.

    ]]>
    Hassas Bağırsak Sendromu https://www.bagirsak.gen.tr/hassas-bagirsak-sendromu.html Tue, 04 Dec 2018 08:27:58 +0000 Hassas bağırsak sendromu, stres ve sinirsel olarak gelişen bir sinir sistemi problemidir. Gastroentroenteroloji uzmanları bu hastalığın ana nedeni olarak duygusal çatışmaları ve sonucunda oluşan stres faktörü öne sunmuşla Hassas bağırsak sendromu, stres ve sinirsel olarak gelişen bir sinir sistemi problemidir. Gastroentroenteroloji uzmanları bu hastalığın ana nedeni olarak duygusal çatışmaları ve sonucunda oluşan stres faktörü öne sunmuşlardır. Bu sendrom ile karşı karşıya gelen kişilerde endişe, heyecan ve korku faktörünün sık olduğu aynı zamanda bu komplikasyonların kişide oluşması ile birlikte hastalığın kendini uyardığı gözlenmiştir. Hastalık bulunduğu yerden uyarıldığı zaman, pek çok kişide şişkinlik, ağrı ve çeşitli bağırsak sorunlarına yol açabiliyor.

    Kişilerin günlük yaşamda karşılaştıkları en ufacık bir heyecan, sansasyon veya korku gibi durumlar da beyin ile bağırsak arasında bulunan hatta uyarılma söz konusu oluyor ve düz kaslar şiddetli bir şekilde kasılmaya başlıyor. Çoğu kişiyi rahatsız etmeyen bu durum, önemsiz, ehemmiyetsiz ve basit uyarıcılar, hassas bağırsak sendromu olan kişilerde güçlü etkilere yol açabilir.

    15 ile 50 yaş arasında herkes de görülme ihtimali olan bu hastalık, erişkinlerde biraz daha şiddetini artırmaktadır. Aynı zamanda her hastada aynı şiddeti vermemekle birlikte bazı kişiler de aşırı şekilde belirtileri gösterebilir, bazılarında ise sadece ishal veya kabızlık olarak görülebilir.

    Bu hastalığın altında yatan en büyük etken bağırsak kaslarının fonksiyonlarıdır. Bağırsak kaslarından görülen anormallikler hastalığın zeminini oluşturmaktadır. İstemsiz ve sistemsiz olarak çalışma gösteren kaslar, bağırsağın içerisinde yer alan maddeleri, aşağı doğru hareketlendirmektedir. Hassas bağırsak sendromu, kasların aşağı doğru çalışması ile kendini belli eder ve işlevinde bozukluklara neden olur. Pek çok kişi sinirli haldeyken karın şişmesi, kusma, ishal veya kabızlık gibi durumlar ile karşılaşır. Bağırsaklarda görülen bu bozukluklar, kişilerde istemsiz olarak görülür.

    Hassas Bağırsak Sendromu

    Hassas bağırsak sendromunu etkileyen faktörler;

    Stres faktörü;

    Hassas bağırsak sendromuna, yanlış beslenme alışkanlıkları, gaz oluşumuna neden olan yiyecekler ve içecekler bazen de kişinin psikolojik durumu neden olabiliyor. Fazla miktarda tüketilen kahve, çay ve kola gibi asitli içecekler, çikolata gibi yiyecekler kramp ve şişkinliğe neden oluyor. Böyle durumlarda gastroenteroloji uzmanları bu tarz besinlerin kişiye zarar verdiği konusunda fikir işbirliğinde bulunmuşlar.

    Günümüz de stresin neden olduğu pek çok hastalık türü vardır. Hassas bağırsak sendromu da o hastalıklarda bir tanesidir ve kişilerin stresli anlarında hemen belirir.

    Kabızlık veya ishal faktörü;

    Hassas bağırsak sendromunun bir takım değişik tipleri bulunmaktadır. Bazı hastalarda hastalık kendini ishal olarak belli ederken, bazı hastalarda ise boşaltım güçlüğü yani kabızlık sorunu olarak görülebilir. Bu hastalık kişileri hem ishale, hem de kabızlığa sürükleye biliyor. Ancak kişinin bünyesi ishale yada kabızlığa, o anda hangisine daha yatkınsa hastalık kendini o faktöre daha yakın hisseder.

    ]]>
    Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-gazi-nasil-giderilir.html Tue, 04 Dec 2018 18:24:10 +0000 Bağırsak gazı nasıl giderilir, Bağırsaklarda gaz oluşumu bir seviyeye kadar normaldir ancak aşırı miktardaki oluşumu beslenme alışkanlığına bağlı olarak değişebilmektedir. Örnek olarak laktaz hassasiy Bağırsak gazı nasıl giderilir, Bağırsaklarda gaz oluşumu bir seviyeye kadar normaldir ancak aşırı miktardaki oluşumu beslenme alışkanlığına bağlı olarak değişebilmektedir.

    Örnek olarak laktaz hassasiyeti sorunu ve bazı besinlerin yol açtığı alerjik durumlar bağırsaklarda çok fazla gaz oluşabilmektedir.

    Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir

    Bağırsak gazı nasıl giderilir konusunda öneriler :

    • Vücudun probiyotik gücünü arttırmaya çalışmak çok etkili bir yöntemdir. Bunun için probiyotik kapsulleri alınabilir, probiyotik oranı yüksek yoğurt tüketilebilir yada kefir tüketebilirsiniz
    • Bağırsak gazı nasıl giderilir konusu doğrudan sindirim ile ilgili olduğu için yiyecekleri iyice çiğneyerek yavaş yavaş yemelisiniz.
    • Bağırsak gazı nasıl giderilir sorunu için çiğ sebze ve meyve tüketmeyi azaltın. Pişirilen  sebzelerin gaz oluşturma olasılığı daha azdır.
    • Bağırsak gazı nasıl giderilir probleminin süt ve süt ürünlerinden dolayı oluşup oluşmadığı konusunda emin olmaya bakın. Çünkü böyle bir durum varsa bu laktoz hassasiyeti olduğunu gösterir. Bağırsak gazı nasıl giderilir sorusu için laktozsuz süt tüketilmelidir.
    • Yemeklerden sonra kısa bir yürüyüş yapmak bağırsak gazı nasıl giderilir  sorusuna verilebilecek cevaplardandır.
    • Bağırsak gazı nasıl giderilir problemi için rezene çayı içilmesi yada rezene tozunu baharat gibi yemeklerin üzerine serpmek etkili bir yöntemdir.
    • Yemeklerden hemen sonra nane, anason veya papatya çayı içilmesi bağırsak gazı nasıl giderilir sorusuna önerilebilecek etkili yöntemlerdendir.
    • Nişasta içeren pastalar, bazı tatlı çeşitleri, patates, pirinç ve mısır tüketimi bağırsak gazı nasıl giderilir sorusuna cevap için sınırlandırılmalıdır.
    • Bağırsak gazı nasıl giderilir sorusuna verilebilecek mantıklı cevaplardan biri lifli gıdaların tüketimlerinin arttırılması şeklindedir. Lifli gıdalara örnek olarak yulaf, bezelye, fasulye ve bazı meyveler verilebilir.
    • Bağırsak gazı nasıl giderilir sorusuna cevap olarak bağırsaklarda gaz oluşumuna en sık neden olan mide gazlarını oluşturan hava yutma olayıdır. Hava yutulması normalde her insan yemek yerken olur ama sakız çiğnemek, çok hızlı yemek yemek, sigara içmek ve gevşek takma dişlerin kullanılması normalde olduğundan daha fazla hava yutulmasına neden olur.
    • Yağsız gıdalar tüketmekte bağırsak gazı nasıl giderilir problemi için bir çözüm yoludur.
    • Stresli olmak yada kamışla bir şeyler içmek bağırsak gazı nasıl giderilir sorusunun sorulmasına yol açabilir.
    • Yemeklerde yada tatlılarda kullanılabilen  yapay tatlandırıcılar gaz oluşumuna yol açabilmektedir.
    • Küçük porsiyonlar halinde yemek yemek bağırsak gazı nasıl giderilir problemi için bir cevaptır. Çünkü bu sayede mide daha hızlı boşalabilir ve gaz oluşumu azalır.
    • Diş sağlığı önemsenmelidir çünkü dişlerdeki problem çiğnemeyi etkiler ve yeterince çiğnenmeyen besinler gaz yapar.
    • Yemekleri küçük lokmalar halinde yemek ve lokmaları iyice çiğnemek bağırsak gazı nasıl giderilir sorusuna verilebilen etkili cevap yöntemlerinden biridir. İyi çiğnenen lokmalar daha iyi sindirilir ve gaz oluşumu bu şekilde minimuma indirilmiş olur.
    ]]>
    Bağırsak Çalıştıran Yiyecekler https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-calistiran-yiyecekler.html Tue, 04 Dec 2018 19:29:29 +0000 Bağırsak çalıştıran yiyecekler, sindirim sisteminin önemli bir parçası olan bağırsaklardaki tembelliği giderebilen yiyeceklerdir. Bağırsakların az çalışması bağırsak tembelliği olarak nitelendirilir. Bağırsaklar Bağırsak çalıştıran yiyecekler, sindirim sisteminin önemli bir parçası olan bağırsaklardaki tembelliği giderebilen yiyeceklerdir. Bağırsakların az çalışması bağırsak tembelliği olarak nitelendirilir. Bağırsaklardaki çalışma düzensizliği temel olarak metabolizmanın yavaş çalışması ve kişinin fazla kilo almasının temelini oluşturur.

    Bağırsak çalıştıran yiyecekler nelerdir

    Bakliyat ürünleri : Bu ürünler yüksek oranda lif içerdikleri için bağırsak çalıştıran yiyecekler kategorisine girerler. Lifli gıdalar yüksek oranda su tutabildikleri için bağırsakların rahat çalışmasını sağlar. Fasulye, bezelye ve mercimek bağırsak çalıştıran yiyecekler arasına giren bakliyatlardandır.

    Kepek içeren tahıl ürünleri : Aynen bakliyat ürünleri gibi lif oranları yüksek olduğu için bağırsak çalıştıran yiyeceklerdendirler. Kepek içeren tahıllara örnek olarak buğday unu, kraker ve mısır gevreği verilebilir. Kepekli tahıllar bağırsak çalıştıran yiyeceklerden olduklarına göre sabah kahvaltısında sütle gevrek karışımının tüketilmesi bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Tahıllar bağırsak çalıştıran yiyecekler  arasında çok önemli bir yere sahip olmaları dışında B grubu vitaminleri açısından da zengindirler.

    Kurutulmuş meyveler : Atıştırmalık olarak öğün aralarında tüketebileceğiniz meyve kuruları bağırsak çalıştıran yiyecekler arasında önemli bir yer alırlar. Örneğin kuru incir, kuru kayısı ve kuru erik tüketilebilir. Öğün aralarında açlığınızı yatıştırmak amacıyla da rahatlıkla tüketilebilirler.

    Taze meyve çeşitleri : Taze meyveler hem günlük vitamin ihtiyacının karşılanması hemde içeriklerindeki zengin lif yapısı bakımından tüketilmesi önerilen yiyeceklerdendir.

    Sebzeler : Sebzeler arasında bağırsak çalıştıran yiyecekler olarak enginar, brokoli, mısır, Brüksel lahanası, patates ve şalgam örnek olarak gösterilebilir.

    Su : Boşuna su hayattır denmemiştir. Bağırsakların çalışabilmesi için gün içerisinde belirli miktarlarda sıvı alınmalıdır. Yeterli oranda su alınmaması durumunda bağırsak çalıştıran yiyeceklerin de hiçbir fonksiyonu kalmaz ve bağırsaklar sertleşerek tuvalete çıkmada problem oluşturur.

    Bağırsak çalıştıran yiyeceklerden başka bir de bağırsaklarda bulunan ve sindirimi kolaylaştıran bakterileri arttıran gıdalar bulunmaktadır. Bu tür gıdaları tüketmek sadece bağırsak çalıştıran yiyecekler oldukları için değil, idrar yollarında çeşitli enfeksiyonlara yol açabilen patojenlere karşı da koruma sağlayabilmektedirler.  Bunlar şunlardır ;

    Süt ürünleri : Süt probiyotik bakımından oldukça zengin bir gıdadır.  bağırsak çalıştıran yiyeceklerden olması “canlı ve aktif kültürler içerir” etiketiyle sunulan ürünlere sahip olmasındandır. Örneğin kefir yada probiyotikler açısından zengin olan yoğurt verilebilir.

    Prebiyotikler içeren gıdalar : Prebiyotikler de tıpkı probiyotikler gibi bağırsak çalıştıran yiyeceklerin içerinde bulunur. Enginar, muz, sarımsak, çilek ve bal prebiyotik içerdiklerinden bağırsak çalıştıran yiyeceklerdendirler.

    Takviye ürünler : Bazı insanların bağırsakları laktoz maddesini sindiremez. Laktoz hassasiyeti adı verilen bu durumda olanlar süt ve ürünlerinde laktoz bulunduğundan bu gıdaları tüketilmemelidirler. Bu nedenle bağırsak çalıştıran yiyeceklerden olan probiyotikleri alabilmek için doktor tavsiyesi ile probiyotik takviyesi kullanmalıdırlar.

    ]]>
    Bağırsak Mantarı https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-mantari.html Wed, 05 Dec 2018 12:30:30 +0000 Bağırsak mantarı, sıcak ve karanlık ortamdan çok hoşlanır. Ayrıca bu mantar çeşidi vücuda gizlice yerleşir ve çeşitli sorunların gelişmesine yol açar. Bağırsak mantarının vermiş olduğu ilk belirtiler genelde tat Bağırsak mantarı, sıcak ve karanlık ortamdan çok hoşlanır. Ayrıca bu mantar çeşidi vücuda gizlice yerleşir ve çeşitli sorunların gelişmesine yol açar. Bağırsak mantarının vermiş olduğu ilk belirtiler genelde tatlıya olan bağımlılık ve karın şişliğidir. Bağırsak mantarları ne yararlıdır ne de kişileri ölüme sürükler. Nedeni ise yaşam gerçekleştirdiği alanların, yani kişilerin ölüp yok olmalarını istemezler.  

    Vücuda alınan fazla miktarda şeker ve çok tüketilen unlu gıdalar bu mantarın oluşmasına neden oluyor. Şeker ve unlu gıdaların karbondioksite yol açması halinde mantar yavaş, yavaş kendini geliştiriyor. Bu mantarlar çoğalma yapmadan kişilerin vücudunda gelişimlerine devam edebilir. Ancak ne zaman gelişmeye ve çoğalmaya başlarlarsa kişinin vücudunda bulunan faydalı bakterilerin azalmasını neden oluyorlar.

    Bağırsak mantarı belirtileri;

    • Kişilerde görülen şişkinlik ve devamında kabızlık veya ishal
    • Makatta kızarıklık oluşması ve kaşıntı
    • Mide de ağrı ve ağız kokusu
    • Dilde görülen beyazımsı tabaka ve dişte pasa benzer tabaka
    • Aşırı tatlı ihtiyacı ve açlık duygusu
    • Nafes darlığı ve burun tıkanması
    • Kulak iltihaplanmaları
    • Omuz, ense ve sırt ağrısı
    • Eklemlerde şişme ve ağrı hissi
    • Deride sivilce ve saçlarda dökülme
    • Küfe benzer bir koku
    • Adet dönemlerinin ağrılı geçmesi

    Bağırsak mantarlarının patlama yapıp nüfusunda artışa neden olan, kadın doğum hapları, klorlu su, kanser tedavileri (kemoterapi), bağırsak temizlemeye yardımcı olan ilaçlar, bağırsak parazitlerinin enfeksiyon evresi, yağsız gıdalar ile beslenme, kullanılan tedavilerde alınan kortizon ilaçları, hormonlu besinler, çeşitli antibiyotikler, reflü ve mide ülseri tedavisinde alınan ilaçlar, antiasitler ve şeker hastalığında kullanılan ilaçlar, unlu ve bol şekerli besinler vücuda yararlı olan bakterilerinin azalmasına yola açarken, bir yandan da bağırsak mantarının çoğalmasını sağlıyor.

    Bağırsak mantarının nedenleri;

    • Yanlış beslenme alışkanlığı
    • Şekerli gıdaların fazla miktarda tüketilmesi
    • Sezaryen ile doğum
    • Günlük olarak karbonhidrat ağırlıklı beslenme
    • Gereksiz alınan antibiyotikler
    ]]>
    Kalın Bağırsak Kanseri https://www.bagirsak.gen.tr/kalin-bagirsak-kanseri.html Thu, 06 Dec 2018 08:03:22 +0000 Kalın bağırsak kanseri, rektum, apandisit ve kalın bağırsaktaki kanserli oluşumları kapsayan hastalıktır. Tıpta kolorektal kanser olarak adlandırılan hastalık, batı ülkelerinde yaşanan 3. kanser türü ve ölüme Kalın bağırsak kanseri, rektum, apandisit ve kalın bağırsaktaki kanserli oluşumları kapsayan hastalıktır. Tıpta kolorektal kanser olarak adlandırılan hastalık, batı ülkelerinde yaşanan 3. kanser türü ve ölüme sebebiyet veren 2. kanser türü olarak bilinir. Genellikle kalın bağırsaktaki polip oluşumlarından meydana gelir. Her yaştaki insanları etkisi altına alsa da, hastaların çoğunluğu kırk yaşın üstündekilerden oluşur. Bu yaş sonrasında ve ailesinde kalıtsal olarak bu hastalığın görülmesi, risk faktörünü arttırmaktadır. Kalın bağırsak bölümü rektum ve kolondan oluşmaktadır. Son kısmındaki 20 cm'lik bölüm rektum, ince bağırsağa kadar olan bölümler kolon olarak adlandırılmaktadır. Kolon bölümü 1,5 metre uzunluğundadır. Rektum ile kolonun birleştiği yere sigmoid kolon adı verilir. İnce bağırsak ile kolonun birleştiği yere de, çekum adı verilir. Kısmen sindirilmiş olan gıdalar, ince bağırsaktan geçerek kolona gelir. Kolonda su ve minerallerden ayrılan besinler, anüsten atılmak üzere toplanır. Kolondan başlamış olan kanser kolon kanseri, rektumdan başlamış olan kansere rektal kanser adı verilir. Kanser hücrelerinin yayılımı lenf bezleri aracılığıyla, organlara kadar ilerleme gösterir.

    Kalın bağırsak kanserinin risk faktörleri nelerdir

    • Yaş
    • Genetik faktörler
    • Diyetler
    • Sigara tüketimi
    • Ülseratif kolit ya da Crohn hastalığı

    Kalın bağırsak kanserinden korunma nasıl sağlanır

    • Düzenli yaptırılacak tarama yöntemleri, hastalığın erken teşhisine yardımcı olacaktır.
    • Kişilerin aşırı kilolarından kurtulması ve egzersizlere ağırlık vermesi hastalık riskini azaltacaktır.
    • Sigara ve alkol tüketimini bırakmak riski azaltıcı etki gösterecektir.
    • Lif oranı yüksek ve düşük yağ içeren besinleri tüketmek, hastalığa yakalanmamakta etkili olacaktır.

    Kalın bağırsak kanserinin belirtileri nelerdir

    Hastalığın belirtileri oluşan tümörün evresine göre farklılar gösterebilir. Bağırsak içine büyüyen tümör belirti vermezken, büyüme sonucu tıkanma olduğunda gaz ve dışkı çıkaramama gibi belirtiler verebilir. Sağ bağırsağın soldan daha fazla geniş olması sebebiyle, bu belirti daha geç ortaya çıkabilir. Bu hallerde fark edilemeyen dışkıdaki kanama ve kansızlık, halsizlik, çabuk yorulma, dışkılama alışkanlığının değişmesi, nefes darlığı gibi belirtiler verebilir. Tümörlerin sol tarafta daha fazla oluşması, tıkanıklık belirtisinin daha fazla görülmesine sebep olmaktadır. Hemoroid ile karıştırılabilen belirtiler tedavinin gecikmesine sebep olabilir. Bu sebeple dışkılama alışkanlıkların değişmesi, karında şişkinlik, tam dışkı boşaltamama gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır. Geç kalındığında bağırsaklarda tam tıkanma yaşanmaktadır. Ağrı olmadan teşhis edilebilen kanserin tedavisi de daha kolay yapılmaktadır. Belirtileri bir araya toplarsak;

    • Dışkılama alışkanlıklarında değişimler
    • Kabızlık ve ishal görülmesi
    • Bağırsakların tam olarak boşaltılamaması
    • Dışkılamanın ince olması
    • Karında şişkinlik, gaz ve kramp oluşumları
    • Nedensiz kilo kayıpları olması
    • Yorgunluk, halsizlik, bulantı ve kusma yaşanması

    Kalın Bağırsak KanseriKalın bağırsak kanserinin teşhisi nasıl yapılır

    Büyümeden belirti vermeyen tümörler, düzenli olarak yapılacak testlerle erken dönemde ortaya çıkarılabilir. Belirtiler çıkmadan tespit edilen kanserin tedavisi daha kolay olmaktadır.

    Erken teşhiste yapılacak tarama testleri

    • Dışkıda gizli kan testi
    • Sigmoidoskopi
    • Kolonoskopi
    • Rektum bölgesinin parmakla muayenesi
    • Çift kontrastlı baryumlu kolon grafisi çekilmesi 

    Yapılan testlerde kanser tespit edildiğinde, öncelikle hastalığın evresi belirlenmelidir. Bunu tümörün yayılım gösterdiği dokulardaki etkisi belirleyecektir. Bunun belirlenmesi için]]> Bağırsak Hastalıkları https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-hastaliklari.html Fri, 07 Dec 2018 02:18:48 +0000 Bağırsak hastalıkları, mide anüs arasında kalan, ince ve kalın bağırsak olarak adlandırılan organlarda görülen hastalıkların genel adıdır. İnce bağırsak olarak adlandırılan bölüm kıvrımlı ve dar bir yap Bağırsak hastalıkları, mide anüs arasında kalan, ince ve kalın bağırsak olarak adlandırılan organlarda görülen hastalıkların genel adıdır. İnce bağırsak olarak adlandırılan bölüm kıvrımlı ve dar bir yapıdadır. Uzunluğu 7 cm kadar olan ince bağırsak, üç bölümden oluşur. Mideden başlayan ilk bölüm on iki parmak bağırsağı yaklaşık olarak 30 cm, ikinci kısmı 2,7 metre, son bölümü ise 4 metreden fazladır. Kalın bağırsak bölümü ise yaklaşık olarak 1,5 metredir. Bunun ilk bölümü olan çekum  geniş kese görünümünde olup, solucan şeklinde apandisti oluşturur. İnce bağırsak bölümü sindirim ve emilim görevi yaparken, kalın bağırsak ise ezilmiş besinlerin posasını ve inorganik tuzlarını emer. Zararlı olan posalar rektumu kat ederek, anüsten atılır. Bağırsaklarda pek çok hastalık gelişebilir.

    Bağırsak hastalıkları nelerdir

    Bağırsak apsesi: Bu hastalıklar tüberküloz, entomoeba gibi enfeksiyon ajanlarına bağlı olarak oluşabileceği gibi, kolitlere bağlı olarak ta gelişebilir. Acil müdahale edilmesi gereken durumlar arasındadır. Teşhis için fiziki muayene, kan testi, karın grafisi, ultrasonografi ve MR gibi tetkiklerden faydalanılır. Hastalık ilaç tedavisine cevap vermezse, cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

    Bağırsak perforasyonu: Bu rahatsızlık iltihabi durumlar sonrasında, bağırsak kanserlerinde, radyasyon sonrasında oluşan bağırsak hasarlarında, kesici aletlerle oluşan bağırsak delinmesini ifade eder.  Acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Karın grafisi ve muayene ile teşhis edilebilir. Tedavisi için cerrahi müdahale yapılması gerekir.

    Bağırsak fistülü: Bağırsaklarda apse oluşumları, iltihabik durumlar, tümörler  sırasında oluşabilen tünel biçimindeki oluşumlardır. Bağırsağın bölümleri arasında, karın içi organlarla bağırsaklar arasında ya da karın ile anal bölgeye doğru gelişebilirler. Teşhis için fiziki muayene, tomografi, ultrason gibi yöntemler kullanılmaktadır. İlaç tedavisi ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedirler.

    Anüs rektum ülseri: Bu rahatsızlıklar kalın bağırsağın son bölümünde ve anal bölgede oluşmaktadır. İlaç kullanımı, iltihabi bağırsak hastalıkları, sebepsiz dışkılama bozuklukları gibi nedenlerden meydana gelen ülser tipleridir. Fiziki muayene ve endoskopik yöntemle teşhis edilmektedir. Tedavisi iltihaba yol açan olayı baskılayan ilaçlarla yapılmaktadır.

    İltihabi bağırsak hastalıkları - Kolitler: Ülseratif kolit genellikle 15-30 yaş arası kişilerde görülmekte olan iltihabi bağırsak hastalığıdır. Bunlar erkek ve kadında aynı oranda görülür. Crohn hastalığı ise kadınlarda daha fazla görülmektedir. İki hastalıkta genetik olarak yatkın olan kişilerde, ajanlar tarafından tetiklenen iltihabi olaylarla bağırsak duvarında hasar meydana gelir. Ülseratif kolit kalın bağırsakta gelişim gösterir. Crohn ise sindirim kanalının tamamını ya da ince ve kalın bağırsakları tek olarak veya ikisini birden etkileyebilir. Ülseratif kolit hastalığında iltihaplı ve kanlı dışkılama meydana gelir. Yemek sonrası daha fazla şikayet yaşanır. Karın ağrıları, halsizlik, ateş ve kilo kayıpları yaşanır. Crohn ise karın ağrısı ile kendini gösterir. Karın bölgesinin sağ alt bölümünde, yemek öncesi ya da dışkılama öncesinde oluşur. Dışkılama ile hasta rahatlama yaşar. İshal, kilo kaybı, halsizlik gibi belirtilerde görülebilir. Hastalıkları teşhis etmek için, endoskopik yöntemler kullanılır. Bağırsakların incelenmesiyle ortaya çıkan hastalıklar, uzun süre devam eden takiplerle tedavi edilir. Tedavi için kullanılan ilaçlar bağırsaklarda iltihabı engellemektedir. Bu hastalıklardan başka radyasyon etkisiyle ve antibiyotik kullanımıyla oluşan kolitler oluşabilmektedir. Tümörlerin radyasyon ile tedavi edildiği sırada kalın bağırsaklarda hasarlar oluşabilmektedir. Radyasyon tedavisinin sonrasında başlayan kolitlerde bulantı ve kusma, ishal ve karın ağrısı görülebilir. Bazı durumlarda kanlı ishal belirtileri yaşanabilir. Genellikle 2-6 ay arasında iy]]> İrritabl Barsak (Bağırsak) Sendromu https://www.bagirsak.gen.tr/irritabl-bagirsak-sendromu.html Fri, 07 Dec 2018 02:38:59 +0000 İrritabl barsak yada bağırsak sendromu, fonksiyonel bir bozukluğun işaretidir. Dışkılama alışkanlığı değişmiş olan, ağrısı ve şişkinliği olan kişilerin yapılan tetkiklerinde organik bir bozukluğa rastlanma İrritabl barsak yada bağırsak sendromu, fonksiyonel bir bozukluğun işaretidir. Dışkılama alışkanlığı değişmiş olan, ağrısı ve şişkinliği olan kişilerin yapılan tetkiklerinde organik bir bozukluğa rastlanmaması bu rahatsızlığı düşündürür. Bunun ciddi hastalıklara dönüşme ihtimali olmasa da, yaşam kalitesini düşüren etkileri bulunmaktadır. Yine de bunu tedavi ettirmeden, bu şekilde yaşayan kişilerin sayısı fazladır. Bu kişiler okul ve iş hayatlarında, sosyal yaşamlarında sürekli olarak aksamalar yapmaktadırlar. Kadın ve erkekte görülme oranı aynı olan rahatsızlık, böbrek hastalıklarından sonra toplumu etkileyen ikinci sorun olarak karşımızdadır. Genellikle 45 yaş öncesinde daha fazla görülmektedir.

    İrritabl bağırsak sendromunun nedenleri nelerdir

    Sebebi tam olarak bilinmeyen rahatsızlığın fizyolojik, psikolojik ve beslenme şeklinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Sindirim sistemini ilgilendirdiğinden besinlerle alakalı olması muhtemeldir. Rahatsızlığı tetikleyen nedenler arasında sayılabilecekler;

    • Lif oranı düşük besinler tüketmek
    • Besinlere karşı hassasiyet
    • Sigara ve alkol tüketimi
    • Stresli bir yaşam sürmek
    • Adet döngüleri
    • Öğünleri atlama ya da aşırı besin tüketimi
    • Enfeksiyonlara sıkça yakalanmak
    • Bazı ilaçlar, özellikle antibiyotiklerin aşırı kullanımı
    • Aşırı soğuk havaya maruz kalmaktır.

    İrritabl bağırsak sendromunun belirtileri nelerdir

    Sindirim sistemindeki belirtiler

    • Karın ağrısı: Kramplar ve künt tarzda çekilen karın ağrısı dalgalar şeklinde yaşanır. Yemeklerden sonra daha fazla hissedilir. Kişiler gaz çıkararak ya da tuvalete giderek rahatlayabilir.
    • Şişkinlik: Hastalarda fazla gaz olmasa da, çıkaramadıkları gaz rahatsızlık vermektedir. Yemeklerden sonra başlayan ve gün boyu süren sesler, karında sıkışma ve rahatsızlık yapar.
    • Bağırsak alışkanlıklarının bozulması: En sık görülen belirtiler arasındadır. Hastalarda kabızlık ve ishal gibi dışkılama görülür.
    • Şikayetlerin altında yapılan tetkiklerde rahatsızlığa rastlanmaması
    • Dışkılamadan sonra ağrıların geçmesi
    • Dışkılama sayısı ve kıvamında değişiklik
    • Sık idrara çıkma ya da tam idrar boşaltamam hissi
    • Bulantı şikayeti

    Sindirim sistemi dışındaki belirtiler

    • Cinsel ilişkide ağrı duyulması
    • Sırtta ve başta meydana gelen ağrılar
    • Nefes darlığıyla birlikte, hırıltılı soluma
    • Göğüste ağrı ve çarpıntı olması
    • Yorgun ve halsiz olmak
    • Sinirlilik durumu

    İrritabl bağırsak sendromunun tedavisi nasıl yapılır

    Rahatsızlığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yoktur. Uygulanacak tedaviler belirtilerin şiddetini azaltarak, tekrarını önlemeye yönelik olacaktır. Amaçlanan hastanın yaşam kalitesini daha yükseğe çıkarmaktır. Belirtilerin çeşidine göre farklı ilaçlar kullanılarak tedavi sağlanmaya çalışılır. Yapılan ilaç tedavilerinin yanında beslenme şekline dikkat etmek, tedaviye yardımcı olacaktır. Şikayetlerin artmasına sebep olacak besinlerden kaçınmak gerekecektir. Gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak ve bol su içmek tavsiye edilmektedir. Birde kişilerin stresten mümkün olduğu kadar kaçınması gerekir.

    ]]>
    Kalın ve İnce Bağırsağın Görevleri https://www.bagirsak.gen.tr/kalin-ve-ince-bagirsagin-gorevleri.html Fri, 07 Dec 2018 21:14:37 +0000 Kalın Barınsak Sindirim kanalının ince bağırsak ile göden bağırsağı arasındaki bölümüdür. Kalın bağırsak, oldukça hacimli, birçok parçaya bölünmüş bir borudur. Ortalama 130 - 160 cm. uzunluğunda ve 6 - 8 Kalın Barınsak

    Sindirim kanalının ince bağırsak ile göden bağırsağı arasındaki bölümüdür. Kalın bağırsak, oldukça hacimli, birçok parçaya bölünmüş bir borudur. Ortalama 130 - 160 cm. uzunluğunda ve 6 - 8 cm. çapındadır. Görevi; ince bağırsaklarda emilenemeyen maddelerden ibaret kimusu konsantre edip dışarıya atmaktır. Bu konsantrasyonda su ve elektrolit emilimi önemli rol oynar.

    Kalın bağırsak mükozası, ince bağırsak mükozasından farklıdır. Epitelin yüzeyi düzdür. Kalın bağırsak hareketleri ince bağırsağa göre daha zayıf ve yavaştır. Karıştırıcı ve boşaltıcı hareketler vardır. Boşaltıcı hareketler günde ancak birkaç defa meydana gelir.

    Kalın bağırsakta enzim oluşmaz, enzimden yoksun bir müküs salgısı vardır. Bu, hiçbir sindirim enziminin etkili olmadığı selülozu parçalar.

    Kalın bağırsak, daha çok suyun geri emiliminde rol oynar. Bu emilim oldukça önemlidir. Günde 500-1500 mlt. arasında değişir. Kalın bağırsakta ayrıca; inorganik tuzlar, bir miktar glikoz, kısa zincirli yağ asitleri emilir.

    Dışkının su miktarını kalın bağırsak düzenler. Dışkı; safra pigmentleri, sindirilmemiş besin parçaları, kalın bağırsak müküsü, ölü bağırsak hücresi artıklarından oluşur. Kalın bağırsaktan günlük atılan feçes miktarı 200 - 400 gr. dır. Bunun %70'i su, %30'u katı maddedir. Alınan besin maddelerinin kolondan atılma süreleri genellikle 10 - 90 saattir. Baryum için ise 24 - 48 saattir.

    İnce bağırsak; sindirim kanalının mide ile kalın bağırsak arasındaki kısmıdır. 5 yaşından büyük insanlarda boyu 5-6 m arasındadır. Üç kısma ayrılır: duodenum, jejunum ve ileum. Mideden gıdalar duodenuma pilor veya pilorik sfinkter diye adlandırılan bir kas ile girerler. Daha sonra ince bağırsak boyunca peristaltizm olarak adlandırılan kas kasılmaları ile hareket eder. İnce bağırsakta besinlerin emilimleri gerçekleşir. Yağların ilk kimyasal sindirimi yapılır. İnce bağırsağa gelen safra ve pankreas öz suyu ile yağların, karbonhidratların ve proteinlerin sindirimi tamamlanır. Besinler ince bağırsakta en küçük moleküllerine kadar parçalanır. Bu moleküllerin ince bağırsaktan kan damarlarına geçmesine emilim adı verilir. İnce bağırsak, sindirim sistemimizde besinlerin en çok sindirildiği yerdir.Burda hem fiziksel hemde kimyasal sindirim vardır.

    ]]>
    İnce Bağırsak Nedir https://www.bagirsak.gen.tr/ince-bagirsak-nedir.html Sat, 08 Dec 2018 04:29:25 +0000 İnce Bağırsak Nedir Vücutta boşaltım sistemine yardım eden organlar arasındadır.  Uzun olduğu ve katlı halde durduğu bilinir. Şayet katlı halde vücutta istiflenmemiş olsaydı insan boyunu aşacağı için böyle bir İnce Bağırsak Nedir Vücutta boşaltım sistemine yardım eden organlar arasındadır.  Uzun olduğu ve katlı halde durduğu bilinir. Şayet katlı halde vücutta istiflenmemiş olsaydı insan boyunu aşacağı için böyle bir şey mümkün olamazdı. 7 ila 8 metre kadar uzunluğu ve 2 ila 3 cm kadar çapı olan, kıvrımlı yapısı bulunan ve sindirilmiş besinlerin bizzat kana geçtiği alandır.

    İnce bağırsak yer ve görev bakımında çeşitli bölümlere ayrılır. Başlangıç bölümü mideden sonra gelmekte ve 25 cm kadar ilk kısmı oluşturmaktadır.  Bu kısım on iki parmak bağırsağı ismi ile anılan kısımdır.  Bu bölmeye bağlı olan karaciğer ile pankreas ince bağırsak ile iş birliği yapmaktadır. Pankreas ve karaciğerden salgılanmış olan enzimler açığa çıkardıkları salgıları komşusu olan ince bağırsağa ulaştırır.

    İnce bağırsak yapı olarak yağların kimyasal olarak sindirilmeye başladığı alandır. Besinler ilk olarak ağız yolun ile sindirilmeye başlanır. Burada sindirimi gerçekleşemeyen maddeler mideye gönderilir. Mide de sindiremediği yağları, proteinleri ince bağırsağa yollayarak ince bağırsağa görev yükler. İnce bağırsak içerisinde mekanik türden sindirim gerçekleşmeyecek ancak kimyasal sindirim gerçekleşecektir.

    İnce Bağırsak Görevleri Nelerdir

    • İnce bağırsak yapı olarak fiziki ve kimyasal tarzda sindirimi üstlenmiştir.
    • Besinlerin sindirilmesi, aynı zamanda emilmesi, tuz ile suyun emilmesini sağlar
    • Yağların ilk olarak kimyasal açıdan sindirimi ince bağırsakta gerçekleşmektedir.
    • Bu yapıya ulaşmış besin parçaları en minik moleküllerine kadar ayrışabilir.
    • Sindirim sistemini görev edinmiş organlar içerisinde önemli bir yapıdır ve hastalığında çeşitli sıkıntılar açığa çıkabilir.

    İnce bağırsak ve kalın bağırsağın sağlıklı olarak görevini yapabilmesi için gün içerisinde yeterli oranda su tüketmek ve organlara hayat kazandırmak gerekir. Sindirim sistemi organları için suyun ayrıca önemi vardır; artık olarak besinlerin vücut dışına gaita yolu ile çıkabilmesi için bu konu önemlidir.

    ]]>
    Kalın Bağırsak Nedir https://www.bagirsak.gen.tr/kalin-bagirsak-nedir.html Sat, 08 Dec 2018 11:26:23 +0000 Kalın bağırsak Nedir, Yaklaşık olarak 130 ila 160 cm. kadar uzunluğu ayrıca 6 ila 8 cm. kadar çapı olan boru şeklinde hacimli bir organdır. Varlığı vücutta çok büyük faydalar sağlayan ve sağlıklı çalışması arzu Kalın bağırsak Nedir, Yaklaşık olarak 130 ila 160 cm. kadar uzunluğu ayrıca 6 ila 8 cm. kadar çapı olan boru şeklinde hacimli bir organdır. Varlığı vücutta çok büyük faydalar sağlayan ve sağlıklı çalışması arzu edilen önemli bir organdır. Görevini tam anlamıyla yapabilmesi her yeni gün için insana rahatlık sağlamakta ve vücut toksinlerden arınabileceği için tüm bedenin sağlıklı olabilmesine yarar getirebilmektedir.

    Kalın bağırsak Hangi Görevleri Üstlenir

    Vücutta beslenme düzenli yapılan ve zaruri olan bir ihtiyaçtır. Beden alınan besinlere ev sahipliği yapan, yararlısını bünyesine alan ve fazlasını vücut dışına atabilen sistematik bir bütündür. Midede öğütülen besinlerin artığı ince bağırsağa ulaşır. İnce bağırsağa ulaşan ve emilememiş maddeler kalın bağırsağa gelir. Kalınbağırsak hareketsel anlamda ince bağırsağa oranla daha yavaştır. Buraya ulaşmış besin artıkları için sağlıklı bir kalın bağırsak karıştırıcı ve boşaltıcılığa zemin hazırlar. Beslenme, yaş ve bedeni yapıya göre gün içersinde boşlatma görevi ortalama olarak bir veya iki keredir.

    Kalın Bağırsak Nedir

    Kalın bağırsak bedende en çok suyun vücut tarafından geri emilmesini sağlamaktadır.  Bu miktar için günde ortalama olarak 500 ila 1500 ml. arasında bir ölçü verilebilir. Gaita ile atılacak su ölçüsünü kalın bağırsak düzenlemektedir.  Gün içerisinde kalın bağırsağın vücut dışına gönderebileceği gaita miktarı ortalama olarak 200 ila 400 mg. arasındadır. Bu miktar içerisinde % 30 katkı maddeleri ihtiva edecekken % 70 su ile kaplı olacaktır. O bakımdan günlük su tüketimi bağırsağın çalışmasına yarar sağlayan ve kabızlık gibi istenmeyen şikayetlerin önlenmesi için önemli bir husustur. 

    Bağırsaklarda var olan ve vücudun hiç ihtiyaç duymayacağı maddelerin suyu, kalın bağırsak tarafından emilmekte ve bu şekilde gaita oluşmaktadır.  Sağlıklı olan kalın bağırsaklar kişinin günlük olarak dışkılama ihtiyacına hizmet verecek ve bedene büyük yarar sağlayacaktır.

    ]]>
    Bağırsak Nedir ? https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 01:20:54 +0000 Mideden anüse kadar olan sindirim kanalı. İnsan bağırsağı iki ana bölümde oluşur: Dar ve kıvrımlı ince bağırsak, geniş ve bir dizi kese görünüşlü kalın bağırsak. Yapısı: Yaklaşık 7 cm uzunluğundaki ince bağ Mideden anüse kadar olan sindirim kanalı. İnsan bağırsağı iki ana bölümde oluşur: Dar ve kıvrımlı ince bağırsak, geniş ve bir dizi kese görünüşlü kalın bağırsak.

    Yapısı: Yaklaşık 7 cm uzunluğundaki ince bağırsak, üç bölümü içerir: Mideden başlayan birinci parçası onikiparmak bağırsağı yaklaşık 30 cm; ikinci parçası yaklaşık 2.7 m ve üçüncüsü 4 m’den daha uzundur. Kalınbağırsak yaklaşık 1.5 m olup, ileum’u kanım alt bölgesine birleştirir. İlk bölüm çekum, geniş bir kesedir ve ucundan solucana benzer bir çıkıntı yaparak apandisi oluşturur. Rektuma kadar olan ikinci bölüm (colon), dört parçalıdır: Çıkan kolon, transverskolon, inen kolon ve sigmoid kolon. Üçüncü bölüm anüs kanalına açılan 13 cm’lik bir borudur. Bağırsağın en kısa dördüncü bölümü, 2.5 cm’lik anüs kanalıdır. Bunun dış açıklığına anüs deliği denir.

    Görevi: Sindirimin ve emilişin gerçekleştiği incebağırsaklarda besinler, ufak moleküllere ayrıştırılır, bağırsağın iç yüzeyi tarafından emilir ve kana geçer. Kalınbağırsaklar ise artık pek az yararlı madde içeren ezilmiş besin posasının suyunu ve inorganik tuzlarını emme görevi yapar. Yaramaz posa, rektumdan geçip anüsten dışarı atılır.

    Başlıca hastalıkları: Apandisit, ülser, basur, bağırsak iltihabı, iyi ya da kötü huylu urlar.

    ]]>
    Bağırsak https://www.bagirsak.gen.tr/bagirsak.html Sun, 09 Dec 2018 14:09:02 +0000 Bağırsak, mideden anüse kadar uzanan sindirim kanalına denilmektedir. İnsanlarda ince ve kalın olmak üzere iki bağırsak bulunur. İnce bağırsak dar ve kıvrımlı bir yapıya sahiptir, kalın bağırsak geniş ve kese gibi bir görü Bağırsak, mideden anüse kadar uzanan sindirim kanalına denilmektedir. İnsanlarda ince ve kalın olmak üzere iki bağırsak bulunur. İnce bağırsak dar ve kıvrımlı bir yapıya sahiptir, kalın bağırsak geniş ve kese gibi bir görünüme sahiptir. İnce bağırsağın uzunluğu yaklaşık olarak 7 cm dir. İnce bağırsak 3 bölümden meydana gelmektedir. İlk bölüm onikiparmakbağırsağıdır mideden başlar ve yaklaşık olarak uzunluğu 30 cm dir. İkinci bölümü 2.7m, üçüncü bölüm ise 4 m den daha fazla uzunluğa sahiptir. Kalınbağırsağın uzunluğu yaklaşık olarak 1,5 m dir. Kalın bağırsağın ilk kısmı olan çekum, geniş bir kese görünümüne sahiptir ve solucana benzer bir şekilde apandisi oluşturmaktadır.

    Bağırsağın görevi nedir

    İnce bağırsakta sindirim ve emiliş görevi gerçekleşir, burada besinler ufak molekül parçalarına ayrıştırılarak, bağırsağın iç yüzeyi tarafından emilir ve kana karışması sağlanır. Kalınbağırsağın görevi ise ezilmiş besin posalarını ve inorganik tuzları emmektir. Zararlı posalar rektum

    Başlıca bağırsak hastalıkları nelerdir

    Bağırsakla ilgili hastalıklar apandisit, ülser, bağırsak iltihabı, basur, ya da bağırsakta meydana gelen iyi ya da kötü huylu urlar olmaktadır.

    Bağırsak iltihabı belirtileri nelerdir

    Bağırsak iltihabı sindirim sisteminin herhangi bir yerinde meydana gelir ve en çok ince bağırsağın alt tarafı ile kalın bağırsakta görülmektedir. Bağırsak iltihabı belirtileri karın ağrıları ve kramp ağrıları ile ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin yanı sıra kişide bulantı ya da kusma da görülebilir. Ayrıca bazı hastalarda iştahsızlık ve ishal de sık görülen belirtiler arasında yer alır. Diğer bir belirti de anüsten iltihap gelmesidir.

    Bağırsak

    Bağırsak iltihabı nasıl tedavi edilir

    Bağırsak iltihabına fiziki muayene, labarotuarda gerçekleştirilen testler ve kalın bağırsakları görüntüleme gibi yollarla teşhis konulmaktadır. Bağırsak iltihabına hastalığın derecesine göre doktor tarafından belirlenen tedavi uygulanır. Genellikle tedavilerde ağızdan kullanılan ilaçlar ya da makattan kullanılan fitiller ile başlangıç yapılır. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar risklidir ve en önemlisi böbrek yetmezliği gibi bir rahatsızlığa da neden olabilmektedir.

    Kişinin bağırsağında şiddetli kanama, bağırsağın delinmesi, bağırsağın genişlemesi nedeniyle patlama derecesine gelmesi, bağırsak zehirlenmesi meydana gelirse acil olarak bağırsak ameliyatı gerekebilir. Ameliyat esnasında sorunlu kolon çıkarılır ve kalan ince bağırsak dokuları kalın bağırsağa bağlanır. Ameliyat sonrasında ince bağırsaktan kese yapılarak hastanın anüsüne bağlanır ve bu yolla hastanın normal bir şekilde dışkı yapabilmesi amaçlanır. Hastada çok ciddi bir bağırsak sorunu olmadıkça cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan ilaçla tedavi uygulanır.

    ]]>