Kalın Bağırsak Nedir? Kalın Bağırsak Görevleri
15 Mayıs 2024

Kalın Bağırsak Nedir? Kalın Bağırsak Görevleri

Kalın bağırsak Nedir, Yaklaşık olarak 130 ila 160 cm. Kadar uzunluğu ayrıca 6 ila 8 cm. Kadar çapı olan boru şeklinde hacimli bir organdır. Varlığı vücutta çok büyük faydalar sağlayan ve sağlıklı çalışması arzu edilen önemli bir organdır. Görevini tam anlamıyla yapabilmesi her yeni gün için insana rahatlık sağlamakta ve vücut toksinlerden arınabileceği için tüm bedenin sağlıklı olabilmesine yarar getirebilmektedir.

Kalın bağırsak Hangi Görevleri Üstlenir?

Vücutta beslenme düzenli yapılan ve zaruri olan bir ihtiyaçtır. Beden alınan besinlere ev sahipliği yapan, yararlısını bünyesine alan ve fazlasını vücut dışına atabilen sistematik bir bütündür. Midede öğütülen besinlerin artığı ince bağırsağa ulaşır. İnce bağırsağa ulaşan ve emilememiş maddeler kalın bağırsağa gelir. Kalınbağırsak hareketsel anlamda ince bağırsağa oranla daha yavaştır. Buraya ulaşmış besin artıkları için sağlıklı bir kalın bağırsak karıştırıcı ve boşaltıcılığa zemin hazırlar. Beslenme, yaş ve bedeni yapıya göre gün içeresinde boşlatma görevi ortalama olarak bir veya iki keredir.

Kalın bağırsak bedende en çok suyun vücut tarafından geri emilmesini sağlamaktadır. Bu miktar için günde ortalama olarak 500 ila 1500 ml. Arasında bir ölçü verilebilir. Gaita ile atılacak su ölçüsünü kalın bağırsak düzenlemektedir. Gün içerisinde kalın bağırsağın vücut dışına gönderebileceği gaita miktarı ortalama olarak 200 ila 400 mg. Arasındadır. Bu miktar içerisinde %30 katkı maddeleri ihtiva edecekken %70 su ile kaplı olacaktır. O bakımdan günlük su tüketimi bağırsağın çalışmasına yarar sağlayan ve kabızlık gibi istenmeyen şikâyetlerin önlenmesi için önemli bir husustur.

Bağırsaklarda var olan ve vücudun hiç ihtiyaç duymayacağı maddelerin suyu, kalın bağırsak tarafından emilmekte ve bu şekilde gaita oluşmaktadır. Sağlıklı olan kalın bağırsaklar kişinin günlük olarak dışkılama ihtiyacına hizmet verecek ve bedene büyük yarar sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Dışkıda Mukus Neden Olur?

Dışkıda Mukus Neden Olur?

Güncel

Bağırsak Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri ve Tedavisi