Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kanseri, Bağırsak mideden anüse kadar olan sindirim sisteminin bir parçasıdır. Bağırsak iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar; dar ve kıvrımlı olan ince bağırsak, geniş ve bir dizi kese görünüşlü kalın bağırsak olarak ayrılmaktadır. İnce bağırsak yaklaşık 7 cm uzunluğunda ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm mideden başlamasının yanında onikiparmak bağırsağı yaklaşık 30 cm'dir. İkinci bölüm 2,7 m ve üçüncüsü 4 m2den daha uzun bir yapıya sahiptir. Kalın bağırsak 1,5 m olmanın yanında İleum'u kanım alt bölgesine birleştirir. İlk bölüm çekum, geniş bir kese halindedir ve uç kısımda solucana benzer bir çıkıntı yaparak apandisi meydana getirir. İkinci kolon rektuma kadardır ve dört bölümden oluşur. Bunlar; Transfer kolon, inen kolon, çıkan kolon ve sigmoid kolondur. Üçüncü kolon anüs kanalına açılan 13 cm'lik bir borudur. Dördüncü bölüm ise 2,5 cm'lik anüs kanalıdır. İnce bağırsak, sindirimin ve emilişin gerçekleştiği besinleri, küçük moleküllere dönüştürür, bağırsağın iç yüzeyi tarafından emilir ve kana geçer. Kalın bağırsak ise pek az yararlı madde içeren ezilmiş besin suyunu ve inorganik tuzlarını emme görevi yapar, işe yaramayan besinler ise anüs yolu ile dışarıya atılır.

Bağırsak kanseri, istatistiklere göre en sık görülen ilk 5 kanser arasındadır. Büyük Britanya'da en yaygın görülen kanser türlerinden bir tanesidir ve 3. Sırada yer almaktadır.

Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir?
 • Karın bölgesinde ağrı ve kramp
 • İştah kaybı
 • Karında dolgunluk hissi
 • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, bir haftadan uzun süren kabızlık, ishal ya da dışkı çapının incelmesi gibi,
 • Nedeni açıklanmayan demir eksikliğine bağlı kansızlık ve yorgunluk hissi,
 • Dışkıda kan görülmesi, dışkının parlak kırmızı veya koyu siyah olması,
 • Nedeni açıklanamayan kilo kaybı
Bağırsak Kanseri Korunma Yolları
 • Egzersiz yapmak,
 • Aspirin veya NSAIDler kullanmak,
 • Sigara kullanmamak ve D vitamini seviyesini yüksek tutmak,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Domuz pastırması, sosis, jambon gibi terbiyelenmiş ve işlenmiş ürünlerden daha az kullanmak,
 • Sık balık tüketmek, kırmızı et tüketimini azaltmak,
 • Lifli bitkiler, yeşil ve yapraklı bitkiler tüketmek
Bağırsak Kanseri Neden Olur?

Kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Nedeninin bilinmemesinin yanında genetik ve çevresel koşullar göz önünde bulundurulmaktadır. Kalıtsal yani genetik etkiler çok önemlidir yani ailede bağırsak kanseri olan bir kişi varsa diğer kişinin de bağırsak kanserine yakalanma riski artmaktadır. Ayrıca daha önceden ailede meme kanseri ve yumurtalık kanseri geçiren bir kişi varsa akciğer kanseri görülme riski artmaktadır. Bunların dışında beslenmenin akciğer kanseri üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır. Özellikle Batı tipi diyet kanser ihtimalini tetiklemektedir. Hayvansal yağların aşırı kullanımı da bağırsak kanseri riski üzerinde büyük etkiye sahiptir. Kimyasal maddeler ile temas halinde olan kişilerin bağırsak kanserine yakalanma riski de oldukça yüksektir.

Bağırsak Kanseri Türleri

Bağırsak kanserinin türleri ortaya çıkardıkları hücrelere göre isimlendirilmektedir. İsimlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Adenokarsinomlar: Görülme ihtimali %95'tir.
 • Yassı (Skumöz) hücreli kanser: Bağırsak zarını oluşturan cilt tipi hücrelerdir.
 • Karsinoid: Nadir görülen bir kanser çeşididir.
Bağırsak Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Tanı kısmı günümüzde çok kolay olmakla birlikte kolonoskopi ile kişinin kalın bağırsağı görüntülenebilir. Bağırsakta polip varsa alınır ve kolonoskopi ile takip edilir. Gerekli olduğunda ise işlem tekrarlanır. Diğer yöntem video görüntüleme ile yapılan sigmoidoskopidir. Kolonun alt bölgesi incelenir, gaitada gizli kan araştırılır. Bunun dışında gerekirse bağırsaktan parça alınır ve araştırılır.

Bağırsak Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cerrahi, radyasyon ve komoterapi başlıca kullanılan tedavi yöntemleridir. Tedavi tümörün yerleşim yeri ve evresine göre değişmektedir. Hastalar tedaviye başlamadan önce; hastalığın evresi, tedavi seçenekleri, yan etkileri, maliyeti gibi soruları sorma hakkına sahiptirler.

Bağırsak Kanseri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsak Ülseri Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Ülseri Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Anüs Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bağırsak Daralması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Daralması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Gazı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Gazı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi