Bağırsak Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?
13 Temmuz 2024

Bağırsak Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bağırsak Ameliyatı

Bağırsak ameliyatı, sindirim sisteminin bir parçası olan ince bağırsak veya kalın bağırsakta yapılan cerrahi müdahaledir. Bu tür ameliyatların amaçları çeşitli olabilir. Bağırsaklar, ince bağırsak, kalın bağırsak (kolon) ve kalın bağırsağın son bölümü olan rektum olmak üzere üç kısımda incelenir. Bağırsak ameliyatının yapılma nedenleri arasında obezite ile mücadele ve bağırsak kanseri tedavileri öne çıkmaktadır. Bağırsaklar, sindirimin son aşamalarının gerçekleştiği yerler olarak bilinirler. İnce bağırsakta sindirimin son aşamaya geçmesi tamamlanır, son aşama ise kalın bağırsakta tamamlanır. Bu nedenle bağırsak ameliyatı, sindirimin son aşamalarındaki bozulmaları tedavi etmeyi amaçlar.

Bağırsak Ameliyatı Yöntemleri

Bağırsak ameliyatı yöntemleri arasında son zamanlarda ilerleyen teknolojik imkanların etkisi büyüktür. Özellikle laparoskopik ameliyat teknikleri bu alanda önemli bir yer tutmaktadır. Bağırsak ameliyatı artık karın ön tarafında açılan 4 veya 5 delikten yapılabilmektedir. Açılan deliklerin birinden teleskop adı verilen görüntü aracıyla ameliyatın yapılacağı kısmın görüntüsü monitöre yansıtılır. Diğer açılan deliklerden de ameliyat aletleri yerleştirilir. Bu teknik, laparoskopik ameliyat tekniği olarak adlandırılmaktadır.

Laparoskopik Yöntem ile Yapılan Bağırsak Ameliyatının Avantajları

Laparoskopik bağırsak ameliyatı ya da halk arasındaki adıyla kapalı bağırsak ameliyatı, açık olarak yapılan ameliyata göre çeşitli avantajlara sahiptir:

  • Bağırsak ameliyatı sonrası daha az ağrı şikâyeti.
  • Hasta ameliyat sonrası hastanede daha kısa süre kalır.
  • Bağırsak ameliyatı sonrası normal beslenme düzenine geçiş daha kısa sürede olur.

Bağırsak Ameliyatı Öncesinde Hasta Neler Yapmalıdır?

Cerrahi müdahale öncesinde hastanın akşam veya sabah duş alması önerilmektedir. Ameliyat öncesi gece yarısından sonra hasta herhangi bir şey yiyip içmemelidir. Eğer alınması gereken ilaçlar var ise o zaman az miktarda su ile ilaçlar alınabilir.

  • Bağırsak ameliyatı yapılmadan önce kalın bağırsağın ve rektumun boş olması gerekmektedir. Bu nedenle ameliyattan önceki akşam ve sabah lavman yapılması gereklidir.
  • Ameliyattan birkaç gün önceden itibaren hastanın sıvı ağırlıklı ve lifsiz beslenmesi için diyet verilir.
  • Aspirin, kanı sulandırıp akışkanlığını arttıran ilaçlar, E vitamini preparatları ameliyattan 4-5 gün önce alınmamalıdır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bağırsak ameliyatının yapılmasından sonraki dönemde doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymanız gerekir çünkü ameliyat sonrası için yapılan önerilerin yerine getirilmesi büyük önem taşır. Hastaların büyük çoğunluğu ameliyat sonrasında kendilerini çok iyi hisseder ancak unutulmaması gereken konu, vücudun eski sağlığına kavuşması için zamana ihtiyacı olduğudur.

  • Ameliyattan sonra kasların güçsüz hale gelmemesi ve bağırsakların hareketlenmesi için hasta kısa yürüyüşler yapabilir.
  • Yukarıda belirtilen tavsiyelere ek olarak doktorun önerilerine uyulduğunda, kişinin 1 ya da 2 haftalık süre sonrasında bağırsak ameliyatı etkilerini atlatıp normal günlük yaşamına ve günlük aktivitelerini yapmaya başlaması mümkündür. Örneğin, ameliyat sonrası araba kullanmaya tekrar başlanabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsak iltihabı sırt ağrısı yapar mı

Bağırsak iltihabı sırt ağrısı yapar mı

Dışkıda Mukus Neden Olur?

Dışkıda Mukus Neden Olur?

Bağırsak Sarkması Belirtileri ve Tadavisi

Bağırsak Sarkması Belirtileri ve Tadavisi

İnce bağırsağın görevleri ve hastalıkları nelerdir?

İnce bağırsağın görevleri ve hastalıkları nelerdir?

Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Şişkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rektum Bölümleri ve Özellikleri

Rektum Bölümleri ve Özellikleri