Bağırsak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak tıkanması, bağırsak kanalında dışkının ilerleme işlevinin tamamen  ve kalıcı bir şekilde engellenmesi sonucunda meydana gelir. Bu sorun erken dönemde teşhis edilemediğinde, ölüme kadar gidebilecek kadar önem taşır. Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan tıkanmalar, her yaşta meydana gelebilir. Kadın ve erkeklerde eşit bir oranda görülebilir. Karın ameliyatı geçirmiş kişilerde, karın içinde meydana gelen yapışıklıklar ya da bantlar tıkanma sebebi olarak kabul edilir. Böyle bir ameliyat geçirmemiş olan kişilerde, tıkanıklık yaşa bağlı olarak farklı nedenlere bağlanır. Yaşın elli ve üzerinde olması halinde, tıkanıklık meydana geldiğinde kalın bağırsak tümörlerinin varlığı düşünülmelidir. Çocuklarda meydana geldiğinde ise fıtık, invajinasyon gibi daha iyi seyirli hastalıkların varlığı düşünülmelidir. Yetişkinlerde ise İnflamatuar bağırsak hastalıkları tıkanmalara sebep olabilir.

Bağırsak tıkanmaları için risk faktörleri nelerdir?
  • Karın içerisinde olan tümör ya da apse oluşumlarının, bağırsak duvarına baskı yapması
  • Bağırsak duvarının ülseratif kolit sebebiyle rahatsızlanması
  • Taşlaşmış olan dışkılar
  • Kasıklarda oluşan fıtıklar
  • Önceden geçirilen karın içi ameliyatları
  • Karın ön duvarında meydana gelen fıtıklar
  • Yangılı bağırsak rahatsızlıkları (Crohn ve ülseratif kolit benzeri hastalıklar)
Bağırsak tıkanmasının belirtileri nelerdir?

Tıkanmanın seviyesine göre farklı belirtiler görülebilir. Genellikle kramp şeklinde karın ağrısı, gaz çıkaramama, dışkı yapamama, kusma ve bulantı belirtileri görülebilir. Bağırsaklar bir günde 8-10 litre bir dolaşımı gerçekleştirir. Tıkanma meydana geldiğinde, bu sıvı dışarı atılamadığından, yukarıdan ağızdan çıkarak, kusmaya neden olur. Kusmanın rengi açıksa tıkanma üst tarafta, yeşil gibiyse alt tarafta bir tıkanma var denilebilir. Kusma önceleri mide içeriğinden oluşurken, ilerleyen dönemlerde gaytaya benzeyen kusma görülür. Alt seviyelerde meydana gelen tıkanıklıklarda, karın bölgesinde şişkinlik oluşur. Kusma meydana gelen hastalarda, sıvı kaybına bağlı olan rahatsızlıklar meydana gelir. Bunlar ağız ve mukozal bölgelerde kuruluk, idrar azlığıdır. Bu aşamada olan hastaların acil olarak hastaneye gitmesi gerekir.

Bağırsak tıkanmasının teşhisi nasıl yapılır?

Hastanın fiziki olarak incelenmesi ve öyküsü teşhis açısından önemlidir. Hastanın ayakta çekilen karın filmi de tanıya yardımcı olacaktır. Bilgisayarlı tomografide bu konuda yardımcı tetkiklerdendir. Tıkanıklığın tespit edilmesi, buna sebep olan rahatsızlığında belirlenmesine yardımcı olur. Hastanın tıkanma sonucunda oluşabilecek sıvı dengesizliğini belirlemek için, idrar ve kan tahlili yapılmalıdır.

Bağırsak tıkanmasında tedavi nasıl yapılır?

Hastanın önceden geçirmiş olduğu ameliyatlara bağlı olan tıkanmalarda, 24 saatle 48 saat arasında cerrahi olmayan tedaviler uygulanmalıdır. Bu hastanın acil bir durumu olmadığında uygulanabilir. Hastada aciliyet gerektiren durumların olması halinde, ameliyat yapılmalıdır. Hastanın kusması varsa, sıvı kaybına karşı, damardan sıvı takviyesi yapılmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde, hastanın şoka girmesi kaçınılmaz olacaktır. Bağırsaklarda kangren olması, kalın bağırsağın tıkanması ya da iki tarafta birden tıkanma olması halinde acil olarak ameliyat yapılmalıdır. Rahatsızlığın devamında, tıkanıklığa sebep olan nedene bağlı olarak, farklı seyirler görülebilir.

Bağırsak Tıkanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi