Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak

Bağırsak, mideden anüse kadar uzanan sindirim kanalına denilmektedir. İnsanlarda ince ve kalın olmak üzere iki bağırsak bulunur. İnce bağırsak dar ve kıvrımlı bir yapıya sahiptir, kalın bağırsak geniş ve kese gibi bir görünüme sahiptir. İnce bağırsağın uzunluğu yaklaşık olarak 7 metre'dir. İnce bağırsak üç bölümden meydana gelmektedir. İlk bölüm onikiparmakbağırsağıdır, mideden başlar ve yaklaşık olarak uzunluğu 30 cm'dir. İkinci bölümü 2.7 metre, üçüncü bölümü ise 4 metreden daha fazla uzunluğa sahiptir. Kalın bağırsağın uzunluğu yaklaşık olarak 1,5 metre'dir. Kalın bağırsağın ilk kısmı olan çekum, geniş bir kese görünümüne sahiptir ve solucana benzer bir şekilde apandisi oluşturmaktadır.

Bağırsakların Görevleri

İnce bağırsakta sindirim ve emilim görevi gerçekleştirilir. Burada besinler ufak molekül parçalarına ayrıştırılarak, bağırsağın iç yüzeyi tarafından emilir ve kana karışması sağlanır. Kalın bağırsağın görevi ise ezilmiş besin posalarını ve inorganik tuzları emektir.

Başlıca Bağırsak Hastalıkları

Bağırsakla ilgili hastalıklar arasında şunlar yer almaktadır:
  • Apandisit
  • Ülser
  • Bağırsak iltihabı
  • Basur (Hemoroid)
  • Bağırsakta meydana gelen iyi ya da kötü huylu tümörler

Bağırsak İltihabı Belirtileri

Bağırsak iltihabı, sindirim sisteminin herhangi bir yerinde meydana gelebilir ve en çok ince bağırsağın alt tarafı ile kalın bağırsakta görülmektedir. Bağırsak iltihabı belirtileri karın ağrıları ve kramp ağrıları ile ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin yanı sıra kişide bulantı ya da kusma da görülebilir. Ayrıca bazı hastalarda iştahsızlık ve ishal de sık görülen belirtiler arasında yer alır. Diğer bir belirti de anüsten iltihap gelmesidir.

Bağırsak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak iltihabına fiziki muayene, laboratuvarda gerçekleştirilen testler ve kalın bağırsakları görüntüleme gibi yollarla teşhis konulmaktadır. Bağırsak iltihabına hastalığın derecesine göre doktor tarafından belirlenen tedavi uygulanır. Genellikle tedavilerde ağızdan kullanılan ilaçlar ya da makattan kullanılan fitiller ile başlanır. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar risklidir ve en önemlisi böbrek yetmezliği gibi bir rahatsızlığa da neden olabilmektedir.

Kişinin bağırsağında şiddetli kanama, bağırsağın delinmesi, bağırsağın genişlemesi nedeniyle patlama derecesine gelmesi, bağırsak zehirlenmesi meydana gelirse acil olarak bağırsak ameliyatı gerekebilir. Ameliyat esnasında sorunlu kolon çıkarılır ve kalan ince bağırsak dokuları kalın bağırsağa bağlanır. Ameliyat sonrasında ince bağırsaktan kese yapılarak hastanın anüsüne bağlanır ve bu yolla hastanın normal bir şekilde dışkı yapabilmesi amaçlanır. Hastada çok ciddi bir bağırsak sorunu olmadıkça cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan ilaçla tedavi uygulanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ahmet

23 Mayıs 2024 Perşembe

Mide Agriyor buyuk abdes timi iki gunde bir gidiyorum.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ahmet bey, mide ağrısı ve bağırsak düzeninizle ilgili yaşadığınız sorunlar oldukça rahatsız edici olabilir. Bu tür şikayetleriniz için bir doktora başvurmanız faydalı olacaktır. Sindirim sistemi problemleri çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak size en uygun tedavi yöntemini önerecektir. Ayrıca, bol su içmek, lifli gıdalar tüketmek ve düzenli egzersiz yapmak sindirim sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Admin

Ahmet Bey, mide ağrısı ve düzensiz bağırsak alışkanlıkları için bir doktora başvurmanız önemli. Bu tür belirtiler altta yatan ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Sağlıklı beslenmeye dikkat etmek ve yeterli su tüketmek de yardımcı olabilir. Geçmiş olsun.

3. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ahmet Bey,

Mide ağrısı ve bağırsak hareketlerinizdeki düzensizlikler için bir doktora başvurmanız en doğrusu olacaktır. Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmek, yeterince su içmek ve lifli gıdalar tüketmek de faydalı olabilir. Geçmiş olsun.

4. Cevap
cevap

Nâlân

Kabızlık tükettiğiniz besinlerden stresten meydana gelir. Eğer bağırsaklarınız da bir sıkıntı yok ise beslenme alışkanlığınızı değiştirin. Bir dahiliye doktoruna görünün. Eğer bağırsaklar da bir sıkıntı yok ise sizi kabız yapmayacak besinler önerir. Spor da yaparsanız gün içerinde kabızlık probleminiz ortadan kalkar. Sizi zorlamayacak hareketler yaparsanız metabolizmanız canlanır. Kabızlık sorunu biter.

soru

damla

14 Mayıs 2024 Salı

benım 3 gun once kanamam oldu bagırsaklarımlarında asorun var mı yokmu bılmıyorum ama mıdem kasılıyor ve kabızım magatımda basur var yanıyor bunu sebebı ne

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Damla, yaşadığın bu semptomlar ciddi olabilir ve bir doktora başvurmanı tavsiye ederim. Bağırsaklarındaki kanama ve midenin kasılması gibi belirtiler, altta yatan farklı sağlık sorunlarının işareti olabilir. Kabızlık ve basur da bu durumu kötüleştirebilir. Hemen bir uzmana danışarak gerekli tahlil ve muayeneleri yaptırman en doğru adım olur. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Admin

Damla hanım, öncelikle geçmiş olsun. Kanama ve diğer belirtileriniz ciddi olabilir ve mutlaka bir sağlık profesyoneli tarafından değerlendirilmelidir. Özellikle makat bölgesinde yanma ve basur şikayetleriniz varsa, bu durum iç veya dış hemoroid, anal fissür gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Ancak kesin tanı ve tedavi için bir doktora başvurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Admin

Damla hanım, yaşadığınız belirtiler oldukça rahatsız edici görünüyor. Kabızlık ve basur (hemoroid) problemleri genellikle birbiriyle ilişkilidir ve bu durumlar bağırsak hareketlerinizi zorlaştırabilir. Kanama, hemoroidlerin bir belirtisi olabilir ancak mide kasılmaları ve diğer belirtileriniz için bir doktora başvurmanız önemlidir. Bu şekilde daha detaylı bir değerlendirme ve uygun tedavi planı yapılabilir. Sağlıklı günler dilerim.

4. Cevap
cevap

Toyboğa

Bu rahatsızlık hemoroid. eğer makattan kanama geliyorsa genel cerraha gitmeniz lazım. sizde bu doktora gidene kadar sizi kabız yapacak şeylerden uzak durun çay kola çerez alkol katı besinler kullanmayız fazla kabız olmamanız lazım yoksa ıkındıkça hemoroid daha ilerler orda bulunan toplar damarın doğal halini bozmuş olursunu sürekli hemoroid ağrısı çekersiniz.

5. Cevap
cevap

Münife

Damla hanım bağırsak rahatsızlığından kaynaklı bir hastalıkla karşı karşıya değilsiniz. Muhtemelen anal fissür veya hemoroid rahatsızlığı yaşamaktasınız. Bahsettiğiniz rahatsızlıkların tamamı bu iki hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Ancak hastalığınızın tam anlamıyla tespiti amacıyla tetkik ve tahlillerin yapılması gerekir. Uzman hekime başvuruda bulunmanız halinde kısa süre içerisinde bu hastalıktan kurtulursunuz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsak iltihabı ultrasonda görülür mü

Bağırsak iltihabı ultrasonda görülür mü

Bebeklerde Bağırsak Paraziti Belirtileri

Bebeklerde Bağırsak Paraziti Belirtileri

Bağırsak iltihabı kasık ağrısı yapar mı

Bağırsak iltihabı kasık ağrısı yapar mı

Polip Belirtileri ve Tedavisi

Polip Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

bağırsak iltihabı kansere yol açarmı

bağırsak iltihabı kansere yol açarmı

Güncel

Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri ve Tedavisi